Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie27 października 201609:35

3 listopada odbędzie się konferencja rozpoczynająca projekt Gmina z (dobrą) energią!

3 listopada odbędzie się konferencja rozpoczynająca projekt Gmina z (dobrą) energią! - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Już 3 listopada w Rybniku odbędzie się konferencja otwierająca kampanię edukacyjno-informacyjną "Gmina z (dobrą) energią!". Głównym celem międzygminnego projektu obejmującego swoim zasięgiem 28 jednostek samorządu terytorialnego jest ograniczenie zjawiska niskiej emisji na jednym z najbardziej zanieczyszczonych obszarów Polski - subregionie zachodnim województwa śląskiego.

Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia aż trzy gminy wchodzące w skład Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego znajdują się w pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej. Są to: Rybnik (3. miejsce), Wodzisław Śląski (4.) oraz Godów (8.) – w każdej z tych gmin średnioroczne stężenie pyłu zawieszonego (PM2,5) przekracza poziom 35 µg/m3, podczas gdy dopuszczalna norma wyznaczona przez Unię Europejską wynosi 25 µg/m3. Za obecny stan jakości powietrza w Polsce odpowiedzialna jest w głównej mierze tzw. niska emisja. Jej głównym źródłem są stosowane w mieszkalnictwie komunalnym i indywidualnym niskosprawne, przestarzałe urządzenia grzewcze, nieodpowiedni stan techniczny instalacji kotłowych oraz ich nieprawidłowa eksploatacja. Do tego dochodzi spalanie złej jakości paliw czy nierzadko odpadów. 

Hasło przewodnie listopadowej konferencji to „Ekologia - zdrowie - ekonomia. Czas na zdecydowane działania”. Jest to jasny komunikat ze strony lidera kampanii - Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Urzeczywistnieniem zasady „zamiast rozmawiać o problemie, zacznijmy z nim walczyć” jest kompleksowość projektu realizowanego we współpracy z 25 gminami i 3 powiatami wchodzącymi w skład Związku. Kampania „Gmina z (dobrą) energią!” przewiduje działania edukacyjne dostosowane do trzech kluczowych grup odbiorców, tj: 
- dzieci i młodzież, 
- dorośli mieszkańcy, 
- pracownicy jednostek samorządów terytorialnych z terenów objętych zasięgiem projektu. 

Reprezentanci ostatniej z grup stworzą sieć lokalnych konsultantów ds. efektywności energetycznej, co zostanie poprzedzone udziałem w szeregu seminariów tematycznych w celu zagwarantowania fachowości i rzetelności porad udzielanych mieszkańcom. 
W szkołach z kolei - w ramach obowiązujących godzin lekcyjnych – organizowane będą zajęcia poświęcone zagadnieniu niskiej emisji. W tym celu kadry naukowe zostaną wyposażone przez organizatorów projektu w niezbędne materiały dydaktyczne oraz wiedzę merytoryczną. Planowane są również różnorodne konkursy z nagrodami i akcje społecznościowe dedykowane dzieciom oraz młodzieży. Tego rodzaju wydarzenia, a także wiele innych, przewidziano w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach oraz szkołach średnich. 

Sukces działań edukacyjnych mają zapewnić formy przekazu dostosowane do każdej z grup docelowych. Od infografik, gier przeglądarkowych i animacji przybliżających podstawowe zagadnienia, poprzez warsztaty on-line i off-line umożliwiających pogłębienie wiedzy nt. przyczyn, skutków oraz sposobów zapobiegania niskiej emisji, po poradnik inwestora i kalkulator efektywności energetycznej dla osób zainteresowanych konkretnymi rozwiązaniami technologicznymi w kontekście ich najlepszego przystosowania do własnych potrzeb. 

W rozgłosie kampanii pomóc ma zaangażowanie znanych i lubianych osobistości ze świata rozrywki kojarzonych z regionem, na obszarze którego realizowane będą działania edukacyjne. W każdym z wideo-klipów przewidzianych w projekcie wystąpią inne gwiazdy cieszące się największą popularnością wśród różnych odbiorców. 

Kampania „Gmina z (dobrą) energią!” ma charakter przedsięwzięcia modelowego. Kompleksowość, wypracowane narzędzia oraz szeroki zakres podejmowanych działań ma z niej uczynić możliwy do przeniesienia na inne rejony województwa oraz Polski szablon. Projekt jest pierwszym w skali kraju przedsięwzięciem informacyjno-edukacyjnym angażującym aż 28 jednostek samorządu terytorialnego z obszaru spójnego terytorialnie. Duży zasięg akcji ma stanowić czynnik gwarantujący wypracowanie trwałych i zauważalnych efektów. Najbardziej znaczącymi niematerialnymi efektami mają być m.in.: wypracowanie wzorców świadomościowych – zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, zmiana zachowań społecznych w zakresie tolerancji negatywnych praktyk takich jak spalanie śmieci, czy podniesienie poziomu wiedzy o niskiej emisji i działań pozwalających na jej zapobieganie z uwzględnieniem aspektu ekonomicznego we wszystkich grupach docelowych. 

Koszt projektu „Gmina z (dobrą) energią!” oszacowano na ok. 400 tys. zł. Fundusze niezbędne do sfinansowania kampanii mają pochodzić ze środków własnych samorządów i wkładu własnego partnerów. Pozostała kwota – dokładnie 200 932 zł – zostanie pokryta z dotacji udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 

Aktualności na temat projektu oraz odbywających się w jego ramach inicjatyw będą publikowane na bieżąco na stronie internetowej lidera kampanii – Subregionu Zachodniego oraz partnera merytorycznego – Planergii sp. z o.o. 

Rybnik, 3 listopada 
Program konferencji 
11.00-11.15 - rejestracja uczestników 
11.15-11.30 - otwarcie konferencji i powitanie gości – Mieczysław Kieca, Przewodniczący Zarządu Związku, Adam Wawoczny, Dyrektor Biura Związku 
11.30-12.00 - prezentacja założeń projektu. „Niska Emisja – jak skutecznie komunikować się z mieszkańcami” - Patryk Swoboda 
12.00-12.40 - „Błędy inwestycyjne i ich konsekwencje” - dr Adolf Mirowski 
12.40-13.10 - przerwa kawowa 
13.10-13.50 - „Jak skutecznie realizować projekty obejmujące grupowe inwestycje technologii OZE” – wraz z przykładami dobrych praktyk - Marek Bednarz, Patrycja Bajorska 
13.50-14.20 - „Nowa generacja ociepleń ścian zewnętrznych budynków a niska emisja” - Paweł Gaciek 
14.20-15.00 - „Niska emisja - problem kotła czy paliwa?"- prof. dr hab. inż. Andrzej Szlęk, 
dr Michał Chabiński 
15.00-16.00 - „Efektywna walka z niską emisją w gminach – karać czy edukować?” – panel dyskusyjny

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:
Zobacz film

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności23 kwietnia 202411:35

LPR w akcji w Rydułtowach. Serce pasażera opla zatrzymało się

LPR w akcji w Rydułtowach. Serce pasażera opla zatrzymało się - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rydułtowy:

Niespokojny wtorkowy poranek w regionie. Na ulicy Raciborskiej w Rydułtowach lądował śmigłowiec LPR. Choć w internecie i na wielu grupach WhatsApp pojawiła się informacja o potrąceniu, to do niego nie doszło. U pasażera jednego z przejeżdzających ulicą samochodów doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Poszkodowany trafił do szpitala w Jastrzębiu-Zdroju.

red., fot. FB/Wodzisław Śląski i okolice-Informacje drogowe 24H
Aktualności23 kwietnia 202410:27

O ideologii Slow City w Wodzisławiu Śląskim

O ideologii Slow City w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Miasto Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 kwietnia 202410:45

Dzień Pacjenta Szpitala Powiatowego już wkrótce

Dzień Pacjenta Szpitala Powiatowego już wkrótce - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności24 kwietnia 202419:48

Od 1 maja cyklobusy wyruszą w trasy

Od 1 maja cyklobusy wyruszą w trasy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 kwietnia 202411:05

Jubilaci świętowali złote i szmaragdowe gody [FOTO]

Jubilaci świętowali złote i szmaragdowe gody [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

50 i 55 lat temu obiecali sobie życie na dobre i na złe. Ich wspólna wędrówka trwa do dziś i jest symbolem uczucia, którym od tylu lat siebie darzą. Wczoraj, 23 kwietnia, w Pałacu Dietrichsteinów małżonkowie z radością i niemałym wzruszeniem obchodzili złote i szmaragdowe gody.

wodzislaw-slaski.pl, fot. Dorota Piecha/UM
Reklama
Reklama
Aktualności23 kwietnia 202413:29

Gmina Godów. Edukacja ekologiczna w przedszkolach [FOTO]

Gmina Godów. Edukacja ekologiczna w przedszkolach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Gmina_Godów
Aktualności24 kwietnia 202418:53

Rozpoczęcie sezonu 2024 w Marklowicach z charytatywnym charakterem

Rozpoczęcie sezonu 2024 w Marklowicach z charytatywnym charakterem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. pogladowe - pexels.com/Oleksandr P
Reklama
Aktualności23 kwietnia 202418:25

Czas na wiosenną deratyzację

Czas na wiosenną deratyzację - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.