Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 maja 201509:22

Wernisaż wystawy Mariana Nowotnego

Wernisaż wystawy Mariana Nowotnego - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Rydułtowy: Maluje już od kilkudziesięciu lat i nie wyobraża sobie bez tego życia. Marian Nowotny - malarz z Rydułtów na swoich obrazach uwiecznia krajobraz Górnego Śląska zanim pojawił się węgiel. Wernisaż jego wystawy odbył się 18 maja w Galerii Złote Grabie.

Trzeba sporo wiedzy o czasach prehistorycznych aby móc wyobrazić sobie Górny Śląsk w czasach, kiedy jeszcze nie było na nim ani miast, ani kopalń, ani węgla ani nawet – ludzi. Marian Nowotny na swoich obrazach uwiecznia krainę, która w niczym nie przypomina tego co możemy dziś zobaczyć przemierzając poszczególne śląskie miasta. Kolorowe rośliny a pośród nich stwory, które dziś zobaczyć można tylko na wystawach geologicznych. Dinozaury nikogo już nie straszą ale na obrazach Mariana Nowotnego wyglądają jak żywe. W słowie wstępnym otwierającym wernisaż jego twórczości w Galerii Sztuki Złote Grabie w Rydułtowach powiedział, że nigdy nie mógł się pogodzić z krajobrazem, który codziennie widział jadąc do pracy i z powrotem. Wiedział, że kiedyś Śląsk wyglądał zupełnie inaczej, ale jak dokładnie – to stanowiło zagadkę, którą udało mu się rozwiązać podczas pracy w kopalni Zofiówka i Rydułtowy - Anna. Na przodku udało mu się znaleźć odciski w węglu przeróżnych roślin. Paprocie, mchy i wiele innych, o których nie wiemy nic więcej poza tym, że niegdyś rosły na Górnym Śląsku a teraz już ich nie ma. Wszystkie te artefakty wynosił z kopalni i kolekcjonował a później przyglądał się im. Wtedy tez wyobrażał sobie, jak wyglądał świat, który minął już bezpowrotnie.

Od kiedy zaczął malować minęło wiele czasu. Wieczorami, po tym, kiedy wracał z kopalni brał pędzel i przelewał na płótno to, co akurat miał przed oczami. Nie zwracał uwagi na nic innego. Malował całymi dniami i nocami. Obrazy powstawały jeden po drugim i z biegiem czasu okazało się, że jest ich już ponad sto ale na tym nie koniec. Dziś w swojej kolekcji Marian Nowotny ma ponad 300 obrazów ale sam nie wie ile dokładnie ich jest. Część z nich rozdał a część sprzedał. Inne za to leżą w piwnicy a jeszcze kolejne nie są skończone. Podanie dokładnej liczby obrazów, pod którymi się podpisał jest zatem niemożliwe.

Kunszt malarski Mariana Nowotnego został dostrzeżony w Polsce i za granicą naszego kraju. Wystawiał między innymi w takich polskich miastach jak: Wrocław, Szczecin, Stargard Szczeciński, Poznań, Warszawa, Wieliczka, Ruda Śląska, Katowice a na wystawie rzeźby i malarstwa w Kudowie w 1988r. zdobył złoty medal. Swoje obrazy Marian Nowotny wystawiał także za granicą w takich miastach jak: Donieck, Pekin, Dorsten. Wszędzie gdzie pojawiała się jego twórczość można było usłyszeć głosy zachwytu nie tylko nad kunsztem malarskim Mariana Nowotnego ale przede wszystkim nad jego pracowitością i wielką wyobraźnią.

W zależności od okresu twórczości Mariana Nowotnego można wyróżnić rożne sposoby, w jaki przenosił na płótno swoje wizje. Sam o sobie mówi – samouk. Wszytko czego dowiedział się o malarstwie pochodzi z książek czy opowieści twórców, na których się wzorował. Wiele nauczył się w ciągu lat spędzonych w grupie artystycznej Konar działającej w Rydułtowach. Wtedy też jego twórczość stała się dojrzała i taka pozostaje do dzisiaj. Wystawa, którą podziwiać można w Galerii Złote Grabie została zorganizowana przy współudziale Liceum Ogólnokształcącego im. Noblistów Polskich w Rydułtowach. Na wystawie znajduje się przekrój twórczości Mariana Nowotnego – od lat 70-tych, kiedy zaczynał swoją przygodę z malarstwem aż po czasy współczesne.

Autor: UM, dawid@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności22 kwietnia 202411:12

Mieczysław Kieca ponownie prezydentem Wodzisławia Śląskiego

Mieczysław Kieca ponownie prezydentem Wodzisławia Śląskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Mieczysław Kieca
Aktualności21 kwietnia 202414:40

Koleje Śląskie uruchamiają Velo Cug

Koleje Śląskie uruchamiają Velo Cug - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał prasowy
Aktualności22 kwietnia 202412:30

WIK porozmawia o Slow City, czyli mieście innowacyjnym

WIK porozmawia o Slow City, czyli mieście innowacyjnym - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl, fot. Dorota Piecha/UM
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności22 kwietnia 202411:40

Powiatowa Olimpiada będzie nosić imię Tadeusza Skatuły

Powiatowa Olimpiada będzie nosić imię Tadeusza Skatuły - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności22 kwietnia 202418:38

Nowy autobus w Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej [FOTO]

Nowy autobus w Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dzisiaj, 22.04., do taboru Wodzisławskiej Komunikacji Autobusowej oficjalnie włączony został kolejny nowoczesny autobus. To Iveco Crossway LowEntry wart 1,2 mln zł. To jednak dopiero początek wzmacniania zasobów powiatowej komunikacji. Już wkrótce na drogi powiatu mają wyjechać kolejne 4 nowe autobusy: 2 o napędzie elektrycznym i 2 hybrydowe, a w perspektywie są kolejne.

Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności23 kwietnia 202410:27

O ideologii Slow City w Wodzisławiu Śląskim

O ideologii Slow City w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Miasto Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.