Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 listopada 201709:10

Grzywna albo areszt za blokowanie numeru alarmowego

Grzywna albo areszt za blokowanie numeru alarmowego - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

29 486 odebranych zgłoszeń, w tym 14 953 fałszywych – tyle od momentu przejęcia numeru alarmowego 997 odebrali operatorzy numeru 112. 6454 połączeń zostało przekazanych do policji. - To dane od 13 listopada do 20 listopada, a więc od czasu, kiedy zaczęliśmy odbierać telefony, które do tej pory odbierali dyżurni w komendach policji. Co ciekawe, rozmówcy nie byli zaskoczeni czy też zdezorientowani tym, że zamiast policjanta odbiera operator. To świadczy o tym, że informacja o tej zmianie dotarła do społeczeństwa – mówi dyrektor Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach Tomasz Michalczyk.

Przejęcie numeru alarmowego 997 do tej pory przebiega sprawnie i bez problemów. Stopniowo CPR przejmuje połączenia z kolejnych komend i obecnie zostało jeszcze 5 jednostek do przejęcia. Zgodnie z przewidywaniami operatorzy 112 mają więcej pracy, o czym świadczą dane: w ciągu jednego tygodnia odebrali 44 452 połączeń, czyli o 3 978 więcej niż w analogicznym okresie rok temu. O 1 965 więcej połączeń skierowanych było do policjantów niż rok temu. W jakich sprawach mieszkańcy dzwonili na 997? - Najczęściej by zgłosić wypadek, kolizję albo w sprawie interwencji domowej. Ale nie zabrakło też telefonów z prośbą o poradę prawną, bo np. ktoś miał drobną kolizję i nie wie jakie kroki podjąć – wylicza dyrektor Tomasz Michalczyk. W takich przypadkach operatorzy 112 nie wysyłali zgłoszenia funkcjonariuszom, lecz prosili, by rozmówca zadzwonił na stacjonarny numer danej jednostki policji. 

Operatorzy numeru 112 odbierają obecnie 600 więcej połączeń na dobę. W ciągu minionego tygodnia 454 zgłoszeń od 13 listopada przekazano do PSP, zaś 4 893 do służb medycznych. Najwięcej jednak właśnie do policjantów. – Mamy nadzieję, iż 997 stanie się wreszcie numerem alarmowym, a nie telefonem wykorzystywanym często do długich rozmów i zasięgania porad od dyżurnych w komendzie – mówi dyrektor Centrum Powiadamiania Ratunkowego zaznaczając jednocześnie, kilka dni temu w życie nowelizacja Kodeksu wykroczeń, zgodnie z którą za blokowanie numerów alarmowych można zapłacić słoną grzywnę a nawet pójść do więzienia. Zmiana ma zapewnić łatwiejszy i skuteczniejszy dostęp do numerów alarmowych – 112, 997,998 i 999. - Mamy wiele takich przypadków gdzie osoby dzwonią po kilkaset razy w ciągu jednej nocy zupełnie bez powodu, bo im telefon nie działa i mogą zadzwonić tylko na 112, czy po to, by złożyć życzenia świąteczne albo noworoczne operatorom – dodaje Tomasz Michalczyk. Teraz delikwent za takie żarty może zapłacić nawet 1,5 tys. zł.

Autor: ŚlUW,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności17 kwietnia 202413:29

Gorzyccy policjanci spełnili marzenie Bartka [FOTO]

Gorzyccy policjanci spełnili marzenie Bartka [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Kultura i Edukacja16 kwietnia 202406:17

Za nami VI Festiwal Akademicki

Za nami VI Festiwal Akademicki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.