Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia12 lipca 201410:30

Książę Jan zwany Dobrym, który nie miał śmiałości do kobiet i zostawił wielkie skarby

Książę Jan zwany Dobrym, który nie miał śmiałości do kobiet i zostawił wielkie skarby - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Tajemnice historii na weekend. Historyków intryguje żywot księcia górnośląskiego Jana Dobrego, którego brak śmiałości do kobiet tłumaczono impotencją bądź homoseksualizmem. Niezwykle oszczędny, wręcz sknerowaty władca pozostawił po sobie ogromne skarby. Kto na nich skorzystał? - na to pytanie odpowiada Grzegorz Wawoczny.

Nigdy się nie ożenił. Nie miał potomków. Ponoć był impotentem, choć nie brak też głosów, że jego nieśmiałość do kobiet należy tłumaczyć homoseksualizmem. Prowadził niezwykle skromne życie. Odkładał każdy grosz, choć nie żałował wydatków na myśliwską pasję i muzykę.  

Raziła go rozpusta i rozwiązłość. Stojąc w obliczu reformacji w swoim księstwie wysłał 10 listopada 1524 roku list do papieża Klemensa VII, którego „w łzach zaklinał”, by pomógł mu zachować wiarę katolicką wśród poddanych. – Księstwa nam podległe są otoczone przez ludzi luterańskiego wyznania, którzy wywołują obrzydliwe tumulty na wszystkie strony (…) depczą wszystko, co święte i nieświęte, moi prałaci w Opolu (…) przenieśli się do dworków wiejskich, gdzie hulają i o niczym innym nie myślą, jak o sposobie zebrania jak najwięcej pieniędzy, które albo przepuszczą albo zakopią w ziemi, by tym samym zachować je dla przyszłego antychrysta (…), słyszałem i widziałem, jak [zakonnicy] pilnie brali sobie kobiety za żony, opuszczając klasztory i czyniąc to, co podszeptuje rozpusta – czytamy w korespondencji z następcą św. Piotra. – Wprost nie można sobie wyobrazić, ile skandali, bluźnierstw i obelg miota się przeciw Kościołowi, Świętym Pańskim, papieżowi, świętom, postom i kapłaństwu – dodaje z rozżaleniem. Przed śmiercią zaufał jednak czołowemu po Lutrze protestantowi. 

Z rzadka opuszczał Górny Śląsk, choć odbył podróż nawet do Włoch. Trzymał się z dala od polityki, choć konsekwentnie umacniał swoje władztwo terytorialne. Kroniki przedstawiają go jako człowieka łagodnego, pokojowego, powolnego w decyzjach, a nawet tchórzliwego, ale bezsprzecznie był dobrym gospodarzem i sprawnym negocjatorem. Sprzyjał polskiej Koronie. Znał ponoć tylko polski język. Dbał o podległą ludność. - Dostojny i sławny książę Jan – pan Śląska, ostatni książę Opola, Głogówka, pan Raciborza. Dla Boga i ludzi dzięki pobożności i dobrodziejstwa wielce zasłużony – czytamy w inskrypcji na jego nagrobku w opolskiej kolegiacie św. Krzyża. 

Przebywał najczęściej w Opolu, w zamku na Pasiece, ale dokończył żywota na zamku w Raciborzu, który przyłączył do swojego władztwa jednocząc na powrót całą górną Odrę, niemal w takim kształcie jak za czasów jego pradziada, księcia Mieszka I Laskonogiego, wnuka Bolesława Krzywoustego, dzielnicowego władcy Polski. Za życia, w tzw. przywileju hanuszowym z 8 września 1531 roku, wyraził wolę, by księstwa opolskie i raciborskie nigdy się nie rozłączyły, ale nie przewidział, że staną się dla domów panujących źródłem gotówki na spłatę długów. Śmierci księcia Jana Dobrego niecierpliwie wypatrywali bowiem pretendenci do spadku, w pierwszej kolejności gotówki i kosztowności, jakie zgromadził na zamkach w Raciborzu i Opolu. Kiedy władca przeniósł się do wieczności, w piwnicach tego drugiego zamku znaleziono olbrzymie skarby - w kufrach, workach i beczkach złote i srebrne pieniądze, bryłki złota, kosztowne naczynia, łańcuchy, pierścienie i inne przedmioty ze szlachetnych kruszców. 

Żywot księcia Jana Dobrego pełen jest sprzeczności. Postać to zasłużona, ale i tragiczna. Dla księstwa raciborskiego był to zgoła inny, o wiele lepszy władca od Walentyna, ostatniego Przemyślidy na raciborskim tronie, objętym przez jego przodków po bezpotomnej śmierci księcia Leszka (1336). Kiedy Przemyślidzi przejmowali Racibórz, znacznie ludniejszy wówczas od Opola, nikt nie przypuszczał, że doprowadzą księstwo do finansowej ruiny, pozbywając się przez setki lat wielu ziemi. Był on [Walentyn] – pisze ks. dr Augustyn Weltzel - człowiekiem fizycznie oszpeconym, prócz tego rozpustnym i nerwowym, w rocznikach wrocławskich spisanych przez Mikołaja Pola mówi się, że miał garb i tarczycę, poza tym był człowiekiem mądrym i cnotliwym. Z kolei Kronika Macieja z Miechowa wspomina: - W tym czasie [1506] Mikołaj raciborski, książę śląski niemocą choroby umęczony i dla leczenia do Krakowa odwieziony, życia dokończył […], po którym Walenty brat garbaty i oszpecony wolem w księstwie nastąpił. 

Z księciem Janem Dobrym, z chwilą śmierci Walentyna w 1521 roku, przyszła nadzieja. Na krótko. Dwór książęcy w Opolu już na wiele lat przed śmiercią Jana był miejscem rywalizacji władców o intratny spadek. Każda choroba księcia natychmiast wywoływała ożywioną korespondencję między pretendentami do schedy – Habsburgami, którzy w 1526 roku przejęli koronę Czech,  Zdeňkiem Lwem – burgrabią Pragi, Kazimierzem II cieszyńskim i Fryderykiem II legnickim.  

Wygranym okazał się jednak majętny margrabia Ansbachu Jerzy Hohenzollern, zwany Pobożnym, czołowy niemiecki protestant, zrodzony z Zofii Jagiellonki, siostrzeniec króla Zygmunta Starego. Potrafił uzyskać poparcie króla Czech i Węgier Ludwika Jagiellończyka, a także wejść w łaski starzejącego się księcia Jana Dobrego. Po śmierci Jagiellończyka pod Mohaczem, margrabia porozumiał się z Habsburgami. Na mocy układu praskiego z 17 czerwca 1531 roku ustalono, że schedę po Janie Dobrym jako własność królewską, na poczet wierzytelności w kwocie 200 tys. guldenów roszczonych wobec praskiego dworu, obejmie w zastaw margrabia Jerzy, zaś król Ferdynand przejmie zgromadzony na zamkach w Raciborzu i Opolu majątek ruchowy.  

Tak też się stało. Natychmiast po śmierci księcia Jana, w czwartek 27 III 1532 roku na zamku w Raciborzu, zawartość książęcych skarbców opróżnili królewscy wysłannicy, zabierając na dwór królewski wszelkie kosztowności. Jerzy Hohenzollern również zrobił świetny interes. Kazał spisać urbarz dóbr opolsko-raciborskich, w oparciu o który egzekwował należne księstwu dochody. 

Grzegorz Wawoczny

Źródło fotografii: http://www.alfsoft.net/katedra/spacer/katedra_opolska.php

 

Autor: Grzegorz Wawoczny, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności23 kwietnia 202411:35

LPR w akcji w Rydułtowach. Serce pasażera opla zatrzymało się

LPR w akcji w Rydułtowach. Serce pasażera opla zatrzymało się - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rydułtowy:

Niespokojny wtorkowy poranek w regionie. Na ulicy Raciborskiej w Rydułtowach lądował śmigłowiec LPR. Choć w internecie i na wielu grupach WhatsApp pojawiła się informacja o potrąceniu, to do niego nie doszło. U pasażera jednego z przejeżdzających ulicą samochodów doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Poszkodowany trafił do szpitala w Jastrzębiu-Zdroju.

red., fot. FB/Wodzisław Śląski i okolice-Informacje drogowe 24H
Reklama
Aktualności23 kwietnia 202410:27

O ideologii Slow City w Wodzisławiu Śląskim

O ideologii Slow City w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Miasto Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 kwietnia 202413:29

Gmina Godów. Edukacja ekologiczna w przedszkolach [FOTO]

Gmina Godów. Edukacja ekologiczna w przedszkolach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Gmina_Godów
Reklama
Aktualności24 kwietnia 202411:05

Jubilaci świętowali złote i szmaragdowe gody [FOTO]

Jubilaci świętowali złote i szmaragdowe gody [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

50 i 55 lat temu obiecali sobie życie na dobre i na złe. Ich wspólna wędrówka trwa do dziś i jest symbolem uczucia, którym od tylu lat siebie darzą. Wczoraj, 23 kwietnia, w Pałacu Dietrichsteinów małżonkowie z radością i niemałym wzruszeniem obchodzili złote i szmaragdowe gody.

wodzislaw-slaski.pl, fot. Dorota Piecha/UM
Reklama
Reklama
Aktualności23 kwietnia 202418:25

Czas na wiosenną deratyzację

Czas na wiosenną deratyzację - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl
Reklama
Aktualności24 kwietnia 202418:53

Rozpoczęcie sezonu 2024 w Marklowicach z charytatywnym charakterem

Rozpoczęcie sezonu 2024 w Marklowicach z charytatywnym charakterem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. pogladowe - pexels.com/Oleksandr P
Aktualności24 kwietnia 202419:48

Od 1 maja cyklobusy wyruszą w trasy

Od 1 maja cyklobusy wyruszą w trasy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności24 kwietnia 202412:59

Program Klub. Nabór wniosków powoli dobiega końca

Program Klub. Nabór wniosków powoli dobiega końca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. freepik.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.