Reklama

Najnowsze wiadomości

Telegraf30 stycznia 202008:07

Od Garrinchy do Nikodema Bzówki. Zielona idea fair-play

Od Garrinchy do Nikodema Bzówki. Zielona idea fair-play - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Polska:

Co łączy 50-krotnego reprezentanta Brazylii Manuela Francisco dos Santosa, włoskiego napastnika Cristiana Galano i Nikodema Bzówkę – młodego piłkarza UKS-u Jedynki Krasnystaw? Wszyscy zachowali się fair, a ich postawa została doceniona nie tylko przez kibiców, sędziów, ale i historię. Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” organizowany przez Polski Związek Piłki Nożnej promuje wśród młodych sportowców uczciwe zachowania poprzez Zieloną Kartkę Fair-Play.

Kiedy narodziła się idea fair-play? Trudno powiedzieć, ale z pewnością jest starsza niż historia piłki nożnej, bo zachować się wobec kogoś fair to nie znaczy tylko wybić piłkę na aut. Chociaż umownie tak wyglądały początki tej idei. Wszystko zaczęło się 60 lat temu w Brazylii. Dokładnie 29 października 1960. Na słynnej Maracanie mierzyły się dwa naszpikowane gwiazdami zespoły: Botafogo i Fluminense. Chwilę po rozpoczęciu drugiej połowy błyskotliwy drybler Manuel Francisco dos Santos minął obrońcę Clovisa i znalazł się w pozycji sam na sam z bramkarzem Fluminense.

Garrincha, bo takim przydomkiem cieszył się dos Santos, zamiast huknąć pod porzeczkę, wybił piłkę na aut bramkowy. Stało się tak, ponieważ kątem oka dostrzegł, że próbujący interweniować Clovis niefortunnie upadł i zwijał się z bólu. Zachowanie brazylijskiego wirtuoza pozwoliło na interwencję służb medycznych (te nie mogły wejść na murawę w trakcie trwania akcji). To, co zrobił dos Santos przeszło do historii jako „gest Garrinchy”. Do dziś tak nazywa się na podobne zachowania w trakcie meczu.
Od dłuższego czasu FIFA nagradza podobne inicjatywy. Do tej pory piłkarze otrzymywali tylko i aż gromkie brawa od kibiców. Przykładem promowania takiej idei jest, chociażby kampania #RESPECT oraz organizowane od 1997 roku „Dni Fair Play”.

W sezonie 2016/17 z rewolucyjnym pomysłem wyszli zarządcy włoskiej Serie B. Od tego momentu arbitrzy mogli nagradzać postawy fair-play poprzez pokazanie zawodnikowi zielonej kartki. Pierwszy taki kartonik otrzymał ówczesny piłkarz Vincenzy Calcio, Cristian Galano. Niedługo potem włoski pomysł na zupełnie inną skalę zaadaptował Polski Związek Piłki Nożnej. Od XVII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” dzieci, trenerzy, a nawet kibice biorący udział w tychże rozgrywkach są regularnie nagradzani zielonym kartonikiem.

– „Zielona Kartka” to projekt sportowy, ale także wychowawczy. Chcemy nauczyć dzieci postawy fair na boisku oraz nauczyć szacunku do arbitrów. Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to tysiące uczestników, którzy — miejmy nadzieję — będą następnie inspirowali swoich kolegów i koleżanki z podwórek i szkół do podobnych zachowań. Dzieci powinny wychowywać się w świadomości, że wygrywać trzeba fair i że takie zwycięstwo lepiej smakuje – mówił wówczas Stefan Majewski, dyrektor sportowy PZPN.

– Zielona Kartka Fair Play ma promować pozytywne zachowania na boisku. Nagradzać za etyczne zachowanie zawodnika względem przeciwnika, za właściwą, motywującą postawę trenera oraz świetny doping rodziców. Dzięki Kartce odruchy fair play utrwalą się w świadomości dzieciaków i z pewnością będą powielane w przyszłości – dodawała współautorka pomysłu Magdalena Urbańska, dyrektor departamentu Grassroots PZPN.

Podczas finałów wojewódzkich XIX edycji pierwszy pierwsza taka kartka powędrowała do mam Czarodziejek z Klimontowa. Młode piłkarki wygrały rywalizację w kategorii U-8 w województwie świętokrzyskim. Aura nie rozpieszczała, ale Czarodziejki natchnione dopingiem swoich mam nie zwracały uwagi na deszcz i wiatr, a z pasją zdobywały kolejne bramki. Na szczególne wsparcie mogła liczyć Nikola Kosior. Dziewczynka prezentowała nie tylko dobrą formę, ale i długie 50-centymetrowe warkoczyki, które uplotła oczywiście mama.

Zieloną Kartkę Fair-Play otrzymali również rodzice młodych piłkarzy z FA Lubaczów. Przyjechali do Tarnobrzega w całym rynsztunku. Mieli klubowe szaliki, czapki i wuwuzele, a na ich koszulkach widniało hasło „Najlepsi kibice to rodzice”. Głośny doping to nie wszystko. Piłkarze z Lubaczowa mogli liczyć na małe zgrupowanie przed Turniejem. – Mamy ponad 200 kilometrów w jedną stronę. Rok temu wyjechaliśmy przed 7, a wróciliśmy po północy. Chłopcy byli bardzo przemęczeni. Teraz dzięki niesamowitej współpracy z rodzicami, udało się zorganizować minizgrupowanie w Sandomierzu – powiedział trener Bartosz Grudawski. – Żeby przyjechać do Tarnobrzega, trzeba było wziąć wolne w pracy, ale czego nie robi się dla dzieci – zgodnie dodawali rodzice młodych piłkarzy.

Gdy przegrywasz 19:1, może ci się odechcieć wszystkiego. Często widzimy jak załamani kibice, wychodzą z meczu jeszcze w trakcie jego trwania. Takie wydarzenie nie mają miejsca podczas Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Rezultatem 19:1 zakończył się mecz Sprintu Katowice z SP Przystajń. Mimo takiego wyniku piłkarki z północy województwa śląskiego mogły liczyć na doping wiernych kibiców. Fani oprócz gromkich okrzyków przygotowali również transparent. Za tę postawę sędzia nagrodził ich Zieloną Kartką Fair Play.

Z reguły to jednak poszczególni zawodnicy i zawodniczki otrzymują „zielone wyróżnienia”. Na kartonik w takim kolorze zapracowała Julia Czach. Gdy sędzia kazał wznowić grę od bramki, piłkarka UKS Niedźwiadka Chełm przyznała, że to ona ostatnia dotknęła piłki. Rywalki zaczęły od rzutu rożnego, po którym zespół Julii stracił bramkę. Co gorsza, to trafienie przekreśliło szanse Niedźwiadka na zwycięstwo – mecz z SP Rokitno zakończył się wynikiem 4:4.
Piękną postawą popisał się również piłkarz UKS-u Jedynki Krasnystaw, Nikodem Bzówka. – Kolega miał problemy z oddychaniem. Podbiegłem do niego i udzieliłem pomocy. Byłem zaskoczony, gdy dostałem za to Zieloną Kartkę.

Łącznie w XIX edycji rozdano 119 Zielonych Kartek. Obecnie trwa jubileuszowa XX edycja rozgrywek, która dostarczy wielu kolejnych zachowań fair play godnych naśladowania, a jej zwieńczeniem będzie finał rozgrywany 2 maja na stadionie PGE Narodowy.

Autor: Materiał nadesłany, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności23 kwietnia 202411:35

LPR w akcji w Rydułtowach. Serce pasażera opla zatrzymało się

LPR w akcji w Rydułtowach. Serce pasażera opla zatrzymało się - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rydułtowy:

Niespokojny wtorkowy poranek w regionie. Na ulicy Raciborskiej w Rydułtowach lądował śmigłowiec LPR. Choć w internecie i na wielu grupach WhatsApp pojawiła się informacja o potrąceniu, to do niego nie doszło. U pasażera jednego z przejeżdzających ulicą samochodów doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Poszkodowany trafił do szpitala w Jastrzębiu-Zdroju.

red., fot. FB/Wodzisław Śląski i okolice-Informacje drogowe 24H
Reklama
Aktualności23 kwietnia 202410:27

O ideologii Slow City w Wodzisławiu Śląskim

O ideologii Slow City w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Miasto Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 kwietnia 202413:29

Gmina Godów. Edukacja ekologiczna w przedszkolach [FOTO]

Gmina Godów. Edukacja ekologiczna w przedszkolach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Gmina_Godów
Aktualności24 kwietnia 202411:05

Jubilaci świętowali złote i szmaragdowe gody [FOTO]

Jubilaci świętowali złote i szmaragdowe gody [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

50 i 55 lat temu obiecali sobie życie na dobre i na złe. Ich wspólna wędrówka trwa do dziś i jest symbolem uczucia, którym od tylu lat siebie darzą. Wczoraj, 23 kwietnia, w Pałacu Dietrichsteinów małżonkowie z radością i niemałym wzruszeniem obchodzili złote i szmaragdowe gody.

wodzislaw-slaski.pl, fot. Dorota Piecha/UM
Aktualności23 kwietnia 202418:25

Czas na wiosenną deratyzację

Czas na wiosenną deratyzację - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.