Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności4 sierpnia 201710:47

Co z zapasami flotów i mułów oraz kto będzie kontrolował domowe kotłownie?

Co z zapasami flotów i mułów oraz kto będzie kontrolował domowe kotłownie? - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
3
Reklama
Region: Przepisy antySMOGowe. Ministerstwo Środowiska w oficjalnej odpowiedzi na interpelację poselską posła Roberta Winnickiego (Ruch Narodowy) porusza kwestie, które interesują tysiące mieszkańców województwa śląskiego, w tym powiatu wodzisławskiego. Uchwała antysmogowa wchodzi w życie 1 września.

Co zrobić z paliwami, których użycia zabraniają uchwały antySMOGowe? 

Uchwała Sejmiku Województwa Śląskiego nr V/36/1/2017 (zwana dalej uchwałą antysmogową dla Śląska), wprowadza od dnia 1 września 2017 r. w instalacjach, w których następuje spalanie paliw stałych, zakaz stosowania węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, jak również paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 % oraz biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 %. W związku z powyższym ww. paliwa można stosować w instalacjach o mocy do 1 MW wyłącznie do końca sierpnia 2017 r. 

Zgodnie z art. 96 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2017 r. poz. 519, z późn. zm.) (zwana dalej ustawą "Poś") sejmik województwa może, w drodze uchwały określić rodzaje lub jakość paliw dopuszczonych do stosowania lub których stosowanie jest zakazane na danym obszarze. W związku z tym, uchwały antysmogowe nie mogą dotyczyć sprzedaży paliw, a jedynie dopuszczenia do ich stosowania. Dlatego też zarówno Sejmik Województwa Śląskiego, jak i Sejmik Województwa Małopolskiego nie może wprowadzić ograniczeń w handlu węglem lub drewnem oraz kontroli składów opałowych. Odpowiedzialność za stosowanie opału, który nie spełnia wymogów uchwały, ponosi użytkownik. Jednocześnie kupujący może zażądać certyfikatu jakości zakupionego paliwa. 

Dopuszcza się wykorzystanie paliw stałych typu węgiel brunatny, muły czy flotokoncentraty przez elektrownie i elektrociepłownie. Jednocześnie informuję, że Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego mając na uwadze zaistniałe problemy z zapasami paliwa, w które wiele gospodarstw domowych zaopatrzyło się już na kolejny sezon grzewczy przed przyjęciem uchwały antysmogowej i nie zdoła ich spalić do końca sierpnia 2017 r., wystąpił do wybranych podmiotów gospodarczych, w tym do elektrowni znajdujących się na terenie województwa, z wnioskiem o rozważenie możliwości przyjmowania niewykorzystanych paliw, od osób fizycznych i prawnych, eksploatujących instalacje grzewcze o mocy do 1 MW.

W przypadku pozytywnego ustosunkowania się ww. podmiotów do propozycji, informacja taka zostanie przekazana odpowiednim urzędom gmin, które będą mogły informować zainteresowanych mieszkańców. Z informacji medialnych wynika, że Elektrownia Łaziska planuje zagospodarowanie mułu węglowego. Prowadzone są prace badawcze nad możliwością jego zgazowania. Jeśli rozwiązanie to okaże się opłacalne, pozwoli ono na wykorzystanie gazu procesowego jako paliwa wspomagającego w istniejących blokach energetycznych. 

Kto będzie egzekwował zakazy? 

Na podstawie obowiązującego prawodawstwa krajowego, organami uprawnionymi do przeprowadzenia kontroli są w szczególności: 
- straże gminne, 
- Policja, 
- inspektorzy nadzoru budowlanego, 
- wojewódzcy inspektorzy ochrony środowiska. 

Ponadto marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta, sprawują kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w zakresie objętym właściwością tych organów. Organy te mogą upoważnić do wykonywania funkcji kontrolnych pracowników podległych im urzędów marszałkowskich, powiatowych, miejskich lub gminnych lub funkcjonariuszy straży gminnych. 

Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego we wrześniu 2017 r. planuje zorganizować 3-dniowe warsztaty dla wszystkich gmin województwa śląskiego oraz wszystkich straży gminnych i miejskich w zakresie wdrażania uchwały antysmogowej, w tym w zakresie praktycznych aspektów prowadzenia kontroli.

źródło: pisamo Ministerstwa Środowiska [tutaj]

Autor: redakcja, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności19 kwietnia 202411:23

Nowy wybieg dla psów w Rodzinnym Parku Rozrywki

Nowy wybieg dla psów w Rodzinnym Parku Rozrywki  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl, fot. Natalia Maciejek
Reklama
Aktualności19 kwietnia 202412:05

Supermoce na scenie Festiwalu Karaoke

Supermoce na scenie Festiwalu Karaoke - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności19 kwietnia 202413:30

Wodzisław Śląski na weekend

Wodzisław Śląski na weekend - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl, fot. Natalia Maciejek
Sport19 kwietnia 202411:06

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.