Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 lutego 201811:28

Wodzisław: Ustawa dekomunizacyjna dotknie tym razem Plac Zwycięstwa, ul. Bojowników oraz Osiedle Przyjaźni. Jakie będą zmiany?

Wodzisław: Ustawa dekomunizacyjna dotknie tym razem Plac Zwycięstwa, ul. Bojowników oraz Osiedle Przyjaźni. Jakie będą zmiany?  - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
3
Reklama
Wodzisław Śląski:

Na najbliższej sesji radni pochylą się nad uchwałami dotyczącymi zmian nazw dwóch ulic i jednego osiedla w Wodzisławiu Śląskim.

Wojewoda śląski dopatrzył się nieprawidłowości w kolejnych nazwach ulic i jednym osiedlu w Wodzisławiu Śląskim. Jak się dowiadujemy - w opinii nadzoru prawnego naruszają tzw. ustawę dekomunizacyjną. Chodzi o Plac Zwycięstwa, ul. Bojowników oraz Osiedle Przyjaźni.

Z zaproponowanych przez urząd uchwał wynika jednak, że zmian w nazwach tak naprawdę nie będzie. Modyfikacji ulegnie jednak samo uzasadnienie wyborów poszczególnych nazw. I tak Plac Zwycięstwa zmieni się na... Plac Zwycięstwa – nazwa ta będzie upamiętniała zwycięską Bitwę Warszawską zwaną potocznie Cudem nad Wisłą, która została stoczona w dniach 13 - 25 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko – bolszewickiej. - Bitwa ta zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia się komunizmu, zatrzymując marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Kluczową rolę w bitwie odegrał manewr Wojska Polskiego przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, oskrzydlający Armię Czerwoną, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy równoczesnym związaniu sił bolszewickich na przedpolach Warszawy. Bitwa Warszawska została uznana za 18 przełomową bitwę w historii świata. W wyniku Bitwy Warszawskiej 15 października w Rydze zawarto zawieszenie broni, a w marcu 1921 roku na jego podstawie został zawarty traktat pokojowy, który uregulował stosunki polsko - sowieckie i wytyczył polską granicę wschodnią do czasu agresji ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 roku – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Z kolei w przypadku uzasadnienia dotyczącego ul. Bojowników można przeczytać, że mieszkańcy obecnej dzielnicy Wodzisławia Radlin II aktywnie i w sposób zorganizowany uczestniczyli jako bojownicy w powstaniach śląskich, walcząc o polskość Wodzisławia i Śląska. Kompania powstańcza utworzona z ochotników z Radlina Górnego i Dolnego uczestniczyła w działaniach bojowych we wszystkich powstaniach śląskich. Przykładem jest próba zdobycia przez kompanię radlińską rynku w Wodzisławiu nad ranem w dniu 3 maja 1921 r., w którym ofiarę życia poniosło trzech powstańców, zakończona zdobyciem rynku w kolejnym szturmie w godzinach popołudniowych tego samego dnia. W 1997 r. nastąpiła zmiana nazwy ulicy na „Bojowników". Uchwała nie zawierała uzasadnienia, jednak bezsprzecznie intencją Rady Miejskiej było zerwanie z odniesieniem byłego ZSRR poprzez usunięcie określenia „Radzieckich". Tym samym już na tamtym etapie Rada Miejska przeprowadziła zmianę nazwy, która wyprzedziła zapisy ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. W związku z tym zarówno pod względem formalnym, jak też w świadomości mieszkańców Dzielnicy Radlin II i pozostałych mieszkańców Wodzisławia Śląskiego, nazwa nie odnosi się obecnie do ustroju totalitarnego. Według świadectwa mieszkańców, przekazanego w ramach konsultacji, żywa jest pamięć o członkach ich rodzin, którzy walczyli w powstaniach śląskich. Zdecydowaną wolą mieszkańców jest zachowanie dotychczasowej nazwy. Według świadectwa mieszkańców, wprowadzenie w 1976 r. nazwy "Bojowników Radzieckich" spotkało się z brakiem akceptacji i oporem mieszkańców, wyrażonym między innymi odłamaniem z tablicy z nazwą ulicy części ze słowem ”Radzieckich", tak iż pozostała tylko nazwa "Bojowników„. W świadomości mieszkańców nigdy nie funkcjonowała nazwa ”Bojowników Radzieckich„ a ulica określana była cały czas jako "Bojowników”. Na cmentarzu przy parafii pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w dzielnicy Radlin II znajduje się grób powstańców śląskich. Jest to istotne miejsce pamięci o nieżyjących zasłużonych uczestnikach powstań śląskich - dla ich Rodzin, dla mieszkańców, w tym młodzieży oraz dla władz Miasta Wodzisławia Śląskiego. Patriotyzm mieszkańców Radlina Górnego i Dolnego, potwierdzony zorganizowaną przez Polską Organizację Wojskową walką o polskość Śląska, zakończoną sukcesem trzeciego powstania śląskiego, fakt iż mieszkańcy ponieśli ofiary zarówno bezpośrednio w działaniach powstańczych, jak również później - stając się celem prześladowań podczas okupacji ze strony totalitarnego reżimu nazistowskiego oraz w okresie powojennym ze strony reżimu komunistycznego stanowi jednoznaczny argument, aby ulica nosiła nazwę "bojowników" jako wyraz upamiętnienia i hołdu dla patriotyzmu i ofiar Bojowników – uczestników Powstań Śląskich w celu upowszechniania postaw patriotycznych.

W przypadku Osiedla Przyjaźni urzędnicy również zaproponowali tą samą nazwę. W uzasadnieniu projektu uchwały możemy przeczytać, że w konsultacjach i piśmie skierowanym do Prezydenta Miasta mieszkańcy wyrazili zdecydowaną wolę zachowania dotychczasowej nazwy ze względu na fakt, że odzwierciedla pozytywne wartości oraz stosunki panujące między mieszkańcami Osiedla. W świadomości i rozumieniu mieszkańców nazwa Osiedle Przyjaźni nie odnosi się do żadnej konkretnej relacji między narodami, grupami społecznymi lub osobami, lecz do przyjaźni jako pojęcia i wartości ogólnej. Ze względu na fakt, że nazwa utrwaliła się w świadomości mieszkańców osiedla oraz mieszkańców Wodzisławia Śląskiego i jednocześnie identyfikuje ten obszar miasta, posiada wyłącznie wartości i skojarzenia pozytywne, godne promowania, a mieszkańcy osiedla wnioskują o jej zachowanie, zasadne jest nadanie osiedlu nazwy "Osiedle Przyjaźni” w celu podkreślenia i promowania wartości przyjaźni jako pozytywnej relacji międzyludzkiej, obecnej i kształtującej relacje społeczne - w skali relacji sąsiedzkich, między mieszkańcami Wodzisławia Śląskiego, jak również w szerszym kontekście narodowym i międzynarodowym.

Autor: (mad), dawid@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 marca 202420:05

Zaczynają się prace na ul. Głożyńskiej i ul. Rymera w Radlinie

Zaczynają się prace na ul. Głożyńskiej i ul. Rymera w Radlinie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności26 marca 202420:14

Droga łączącą Uchylsko i Olzę do modernizacji

Droga łączącą Uchylsko i Olzę do modernizacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 marca 202411:40

Dni Otwarte Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim

Dni Otwarte Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności28 marca 202414:44

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim / fot. pixabay
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.