Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności11 maja 201812:55

Znamy wyniki badań zanieczyszczenia powietrza podczas sezonu grzewczego przez Eko Patrol Głównego Instytutu Górnictwa. Projekt zrealizowano m.in. w Radlinie

Znamy wyniki badań zanieczyszczenia powietrza podczas sezonu grzewczego przez Eko Patrol Głównego Instytutu Górnictwa. Projekt zrealizowano m.in. w Radlinie  - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
1
Reklama
Radlin:

Znamy wyniki badań zanieczyszczenia powietrza podczas sezonu grzewczego przez Eko Patrol Głównego Instytutu Górnictwa

Od 3 do 18 marca br. Główny Instytut Górnictwa we współpracy z Urzędem Marszałkowskim w 8 miastach województwa realizował projekt mobilnego badania powietrza. Należały do nich Buczkowice, Czeladź, Gorzyce, Kłobuck, Kroczyce, Pyskowice, Radlin oraz Skoczów. O wyborze tych miejscowości reprezentujących subregiony zadecydował fakt, że nie przeprowadza się dla nich stacjonarnego monitoringu jakości powietrza.

Po miastach krążył samochód elektryczny z mobilnym laboratorium smogowym Eko Patrol. Specjalnie wyposażony dron, wytwarzając podciśnienie i znajdując się tuż obok komina, zasysał dym i poddawał go analizie. Elektryczny samochód miał profesjonalną aparaturę na dachu, która pozwala badać powietrze w czasie rzeczywistym, łącząc się z bazami danych, np. z BDOT (baza danych obiektów topograficznych).

- Wyniki pomiarów mogą zostać wykorzystane do zobrazowania poziomu zanieczyszczeń pyłowych występujących w poszczególnych miejscowościach w dniach realizacji pomiarów – czytamy w raporcie.

Badania prowadzone w poszczególnych miejscowościach wykazały zróżnicowanie stopnia zanieczyszczenia powietrza. Zależą one od ukształtowania terenu – sprzyjającego bądź niesprzyjającego przewietrzaniu, gęstości zabudowy oraz lokalnych emitorów. W rzeczywistości może to prowadzić do znacznego zróżnicowania w stopniu zanieczyszczenia powietrza zarówno w poszczególnych dzielnicach, jak i nawet między ulicami.

Zdaniem autorów raportu badania mogą stać się przyczynkiem do wnikliwszej kontroli dotyczącej spalanych paliw i jakości powietrza w danej miejscowości. Mogą być wykorzystane w celach edukacyjnych, gdzie mieszkańcom poszczególnych miejscowości przybliżona zostanie tematyka wpływu spalania paliw na jakość powietrza atmosferycznego, a także w konsekwencji ich stanu zdrowia.

Ponadto realizowane działania mają charakter informacyjny. Na ich podstawie możliwym będzie np. wskazanie mieszkańcom danej miejscowości danych o chwilowym zanieczyszczeniu powietrza.

Od 1 września 2017 roku w województwie śląskim obowiązuje przyjęta przez Sejmik uchwała antysmogowa. Zakazuje ona spalania przez użytkowników określonych gatunków paliwa, negatywnie wpływających na stan powietrza oraz nakłada ograniczenia w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Realizacji uchwały towarzyszy kampania edukacyjna i promocyjna Urzędu Marszałkowskiego. Ma ona na celu zachęcenie mieszkańców do przestrzegania uchwały oraz uświadomić negatywny wpływ niskiej emisji na ich zdrowie. EKO Patrol – wspólna inicjatywa GIG i Urzędu Marszałkowskiego była jednym z elementów tej kampanii społecznej.

W Radlinie badania przeprowadzono w dniach 12 i 18 marca. Objęło ono m.in. następujące ulice: Wiosny Ludów, Niepodległości, Mariacka, Korfantego, Odległa, Związkowa, Górnośląska, Wypandów, Kwiatowa, Mielęckiego, Wieczorka, Makuszyńskiego, Rymera, Wierzbowa, Kasztanowa, Jaśminowa, Kominka, Głożyńska, Chrobrego, Rydułtowska, Młyńska.

Reasumując przeprowadzone badania pozwoliły na sformułowanie następujących wniosków:

  • Badanie pilotażowe należy traktować jako demonstracyjne. Nie może ono być podstawą do stwierdzenia stanu jakości powietrza na terenie miejscowości.
  • Zestawienie wyników pozyskanych z badań pilotażowych oraz danych udostępnionych przez WIOŚ wskazują na zbliżony poziom imisji PM 10 na badanym obszarze.
  • Dla analizowanego obszaru miasta, poddanego badaniu we wskazanym powyżej terminie, zdiagnozowano jeden obszar ponadnormatywnych stężeń zanieczyszczeń powietrza (pomiary pow. 227 μg/m3).
  • Najwyższe zanotowane stężenia PM10 przekroczyło 227 μg/m3
  • Ze względu na wysoką temperaturę (w pierwszym dniu pomiarowym) badania zostały wykonane dwukrotnie. Drugie badanie przeprowadzone w temperaturze poniżej 0◦C wykazały bardzo dobry stan powietrza praktycznie w całej miejscowości. Wpływ na to miał niewątpliwie stosunkowo silny wiatr, co wskazuje jak ważnym czynnikiem w zarządzaniu przestrzeniami miejskimi jest zachowanie stref przewietrzania.
  • Należy pamiętać, iż dzielnice miasta ze względu na miejski charakter zabudowy (duża koncentracja domów, występujące tereny zielone) oraz morfologię terenu, w czasie dni ze smogiem mogą wykazywać zróżnicowanie w stanie jakości powietrza co stanowi o potrzebie prowadzenia okresowego monitoringu w skali lokalnej, w szczególności w sezonie grzewczym (przynajmniej 2 serie pomiarowe w sezonie).

Pełen raport znajduje się TUTAJ

fot. archiwum portalu.

Autor: slaskie.pl,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności23 kwietnia 202411:35

LPR w akcji w Rydułtowach. Serce pasażera opla zatrzymało się

LPR w akcji w Rydułtowach. Serce pasażera opla zatrzymało się - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rydułtowy:

Niespokojny wtorkowy poranek w regionie. Na ulicy Raciborskiej w Rydułtowach lądował śmigłowiec LPR. Choć w internecie i na wielu grupach WhatsApp pojawiła się informacja o potrąceniu, to do niego nie doszło. U pasażera jednego z przejeżdzających ulicą samochodów doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Poszkodowany trafił do szpitala w Jastrzębiu-Zdroju.

red., fot. FB/Wodzisław Śląski i okolice-Informacje drogowe 24H
Reklama
Aktualności23 kwietnia 202410:27

O ideologii Slow City w Wodzisławiu Śląskim

O ideologii Slow City w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Miasto Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 kwietnia 202413:29

Gmina Godów. Edukacja ekologiczna w przedszkolach [FOTO]

Gmina Godów. Edukacja ekologiczna w przedszkolach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Gmina_Godów
Aktualności24 kwietnia 202411:05

Jubilaci świętowali złote i szmaragdowe gody [FOTO]

Jubilaci świętowali złote i szmaragdowe gody [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

50 i 55 lat temu obiecali sobie życie na dobre i na złe. Ich wspólna wędrówka trwa do dziś i jest symbolem uczucia, którym od tylu lat siebie darzą. Wczoraj, 23 kwietnia, w Pałacu Dietrichsteinów małżonkowie z radością i niemałym wzruszeniem obchodzili złote i szmaragdowe gody.

wodzislaw-slaski.pl, fot. Dorota Piecha/UM
Aktualności23 kwietnia 202418:25

Czas na wiosenną deratyzację

Czas na wiosenną deratyzację - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.