Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 marca 202212:43

Wodzisławska SP 3 w międzynarodowym programie Solidarność. Podaj dalej!

Wodzisławska SP 3 w międzynarodowym programie Solidarność. Podaj dalej! - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Co roku w szkołach ruszają warsztaty w ramach programu „Solidarność. Podaj dalej!”. W trakcie zajęć dzieci uczą się empatii, otwartości oraz ćwiczą umiejętności pisarskie. W tym roku wzięli w nim udział również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Wodzisławiu Śląskim.

Inicjatywa opiera się na francuskiej akcji „Jouons la Carte de la Fraternité”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Zagrajmy kartą braterstwa”. Celem działań jest pobudzenie dzieci do refleksji, rozwinięcie w nich empatii do drugiego człowieka i wrażliwości na ważne problemy społeczne.

Program „Solidarność. Podaj dalej!” jest realizowany w polskich szkołach w partnerstwie z organizacjami pozarządowymi z Francji, Chorwacji, Hiszpanii, Włoch i ze Słowenii. W Polsce za jego realizację odpowiada Fundacja Szkoła z Klasą. Obecnie w programie uczestniczy aż 55 placówek z polski.

Empatia i refleksja

Warsztaty w ramach „Solidarność. Podaj dalej!” rozwijają interpersonalne umiejętności uczniów i uczennic, kreatywność oraz umiejętności pisarskie. Jednym z zadań osób uczestniczących jest analiza oraz interpretacja współczesnych fotografii.

— Na zajęciach często rozmawiamy o trudnych tematach. Fotografie mogą dotyczyć takich problemów jak dyskryminacja, stereotypy czy wykluczenie. Dla wielu z nich są to trudne tematy czy nawet słowa. Jednak przy odpowiednim doborze formy prowadzenia zajęć, mogą zrozumieć je nawet najmłodsi. W ich przypadku często pomocne są bajki czy gry — wyjaśnia nauczycielka prowadząca warsztaty w ramach programu.

Cykl warsztatów

W ramach programu nauczyciele i nauczycielki prowadzą zajęcia z analizy obrazu i warsztatów pisarskich w swoich placówkach. Na początku osoby uczestniczące otrzymują 6 różnych zdjęć. Na każdym z nich profesjonalni fotografowie ujęli inny problem społeczny. Fotografie przedstawiają na przykład sceny kojarzone z pandemią, nierównościami społecznymi czy ze zmianami klimatu.

W trakcie zajęć najmłodsi interpretują dla nich nowe lub ujęte w nowym kontekście kulturowym, sytuacje. Osoby prowadzące zajęcia wspierają dzieci w krytycznej analizie oraz pomagają odróżniać opisane sceny i fakty, od własnych uprzedzeń, nawyków czy skojarzeń. Później wybrane fotografie stają się pretekstem do dalszej dyskusji.

— Dzieci, zwłaszcza najmłodsze, są bardzo otwarte i potrafią zaskakiwać szczerością. W odpowiedzi na pokazane sytuacje często spontanicznie deklarują chęć pomocy i podjęcia bezinteresownych działań w przyszłości. Na przykład podczas omawiania zdjęcia „Zmiany klimatu” jedna z dziewczynek zadeklarowała, że jak zostanie prezydentem Polski, to wybuduje wiatraki, żeby powietrze było czyste. Jeden chłopiec zadeklarował, że jak zostanie biznesmenem, to będzie budował domy dla biednych ludzi. Te rozmowy i fotografie wzbudzają w najmłodszych refleksje o ich roli w świecie. Sprawiają, że chcą się uczyć, działać i poznawać świat — tłumaczy Zofia Wojnowska, dyrektorka przedszkola i nauczycielka prowadząca projekt.

Emocje i zaangażowanie

Druga część zajęć składa się na warsztaty pisarskie. W ramach zajęć dzieci piszą kartki pocztowe, na które składa się jedno z wybranych zdjęć oraz osobista wiadomość ucznia lub uczennicy. Później listy są wysyłane do losowo wybranych nieznajomych, którzy mogą na nie odpowiedzieć. W ten sposób co roku w Europie zostaje wysłanych ponad 200 tysięcy pocztówek.

— Te zajęcia potrafią zaangażować emocjonalnie młodych i dać im poczucie, że mogą wpłynąć na świat i drugiego człowieka. W trakcie zajęć jedna z uczennic z 8 klasy bardzo zaangażowała się w redagowanie kartki. Powiedziała m.in.: „Wiem, że moje słowa mogą na kogoś wpłynąć. Może zauważy problem i zmieni swój ogląd świata. Muszę się więc postarać”. To pokazuje, że świadomość, że nasze słowa i działania mają znaczenie, może zupełnie zmienić nasze podejście i punkt widzenia — mówi nauczycielka ze szkoły podstawowej.

Program „Solidarność. Podaj dalej!” jest współfinansowany przez Unię Europejską.

Autor: Materiał prasowy, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Sport28 marca 202411:19

Martyna Pietroszek z medalami mistrzostw Polski. Sztafeta też na podium

Martyna Pietroszek z medalami mistrzostw Polski. Sztafeta też na podium - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., fot. KS Ski Team Wodzisław Śląski
Reklama
Sport27 marca 202410:51

Młodzi sportowcy z gminy Godów ze stypendiami

Młodzi sportowcy z gminy Godów ze stypendiami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., fot. FB/Gmina_Godów
Kultura i Edukacja27 marca 202412:19

XVIII Powiatowy Konkurs Recytatorski w rydułtowskim Feniksie

XVIII Powiatowy Konkurs Recytatorski w rydułtowskim Feniksie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Tekst: Justyna Kampik, fot. UM Rydułtowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport27 marca 202410:45

Burmistrz Rydułtów z wizytą w KS Stein Academy

Burmistrz Rydułtów z wizytą w KS Stein Academy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., fot. KS Stein Academy
Reklama
Aktualności27 marca 202418:13

Gala Kultury i Sportu Powiatu Wodzisławskiego [FOTO]

Gala Kultury i Sportu Powiatu Wodzisławskiego [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Telegraf28 marca 202414:30

Zmiana czasu na letni, a podróże koleją

Zmiana czasu na letni, a podróże koleją - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
PKP Polskie Linie Kolejowe
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.