Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności28 maja 202214:10

Wszywka alkoholowa – straszak skutecznie zniechęcający do picia

Wszywka alkoholowa – straszak skutecznie zniechęcający do picia - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Polska:

Wszywka alkoholowa w Katowicach i innych miastach jest coraz popularniejszą metodą awersyjną wspomagającą leczenie alkoholizmu. To legalny środek farmaceutyczny, którego substancją czynną jest disulfiram. Działa on jak straszak, powstrzymując osobę uzależnioną przed sięganiem po alkohol. Czas skuteczności wszytej do organizmu wszywki alkoholowej sięga zwykle od 8 do 12 miesięcy i to w tym okresie nałogowcy są najbardziej ostrożni. Nie spożywają alkoholu, bojąc się konsekwencji jego połączenia z Esperalem. Znają bowiem nieprzyjemne objawy, jakie mogą wystąpić po próbie przepicia wszywki, a chęć ich uniknięcia zwykle jest wystarczająco silną motywacją do utrzymania abstynencji.

Wszywka alkoholowa w Katowicach to usługa, z której korzystają zarówno uzależnieni mieszkańcy Śląska dopiero przerywający swój ciąg alkoholowy, jak i ci, którzy chcą wzmocnić dotychczasowe efekty terapeutyczne. Jedną z placówek wykonujących zabieg jest Centrum Medyczne Galmedic. Pacjent nie musi tu posiadać ani skierowania, ani recepty na lek. W placówce otrzyma wsparcie specjalistów na każdym etapie uzależnienia. Lekarz dokonuje diagnostyki stanu zdrowia pacjenta, kwalifikuje go do zabiegu i ostatecznie wszywa podskórnie preparat leczniczy. W celu osiągnięcia najwyższego poziomu skuteczności leczenia alkoholizmu warto skorzystać również z innych elementów kompleksowej terapii nałogu, przede wszystkim z psychoterapii.

Wszywka alkoholowa w Katowicach – wskazania i przeciwwskazania

Dla osób chcących przerwać ciąg alkoholowy i rozpocząć walkę z uzależnieniem wszywka alkoholowa stanowi doskonałe rozwiązanie. Jej zastosowanie wymaga bowiem zachowania przynajmniej 24-godzinnej wstrzemięźliwości od spożywania alkoholu etylowego. W przeciwnym wypadku, jeżeli pacjent przed zabiegiem znajduje się w stanie po spożyciu, procedura medyczna nie może się odbyć. Odmawia się jej rozpoczęcia głównie ze względów bezpieczeństwa. Nietrzeźwość jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do „zaszycia”, podobnie jak nadwrażliwość na którykolwiek składnik Esperalu.

Wszywka alkoholowa w Katowicach w Centrum Medycznym Galmedic wszywana jest komfortowo i dyskretnie wszystkim nałogowcom, którzy wyrażą świadomą zgodę na zabieg oraz u których nie stwierdza się przeciwwskazań. Zaleceniem do wszycia Esperalu jest m.in. chęć wzmocnienia efektów dotychczas podejmowanych działań terapeutycznych. Jeżeli pacjent uczestniczy w psychoterapii, może jednocześnie rozpocząć terapię z użyciem disulfiramu. Zaleca się ją również wszystkim osobom, które samodzielnie nie są w stanie odstawić alkoholu na dłuższy czas. Wszywka w tym pomaga.

Esperal – strażnik trzeźwości

Substancją czynną wszywki alkoholowej jest w disulfiram. Ten związek chemiczny potocznie nazywa się strażnikiem trzeźwości lub straszakiem dla nałogowców. Skutecznie zniechęca bowiem do sięgania po używkę. Jego zasada działania polega na prostym mechanizmie blokady. To inhibitor dehydrogenazy aldehydowej, czyli enzymu wątrobowego – jednego z najważniejszych dla prawidłowego przebiegu procesu trawienia etanolu. Blokuje wydzielanie tej substancji w ustroju, co skutkuje zaburzeniem szlaku metabolicznego alkoholu etylowego w wątrobie. W konsekwencji po spożyciu alkoholu w krwiobiegu „zaszytego” kumulują się toksyny, a zwłaszcza aldehyd octowy. Powoduje to nieprzyjemne i niebezpieczne objawy. Jeżeli pacjent pozostaje trzeźwy, Esperal jest dla niego całkowicie obojętny.

Wszywka alkoholowa w Katowicach dostępna jest w większości aptek oraz wybranych placówkach medycznych. Jedną z nich jest Centrum Medyczne Galmedic, gdzie chory otrzymuje indywidualnie dobraną dawkę leku podczas zabiegu. Nie musi zatem samodzielnie kupować tabletek do implementacji w aptece.  Skraca to czas przygotowania do zabiegu oraz zwiększa komfort pacjenta.

Wszywka alkoholowa w Katowicach – zabieg

Zabieg wszycia Esperalu jest całkowicie bezbolesny. Cała procedura medyczna trwa około godziny i wykonywana jest w ramach tzw. chirurgii jednego dnia z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego pacjenta. Chory może opuścić placówkę tuż po wykonaniu zabiegu i wrócić do swoich codziennych obowiązków. Powikłania występują wyjątkowo rzadko. Zwykle objawy niepożądane związane są wyłącznie z fizjologiczną reakcją organizmu na przerwanie ciągłości tkanki skórnej podczas zabiegu.

Implementację wszywki alkoholowej wykonuje doświadczony chirurg w asyście personelu pielęgniarskiego. By dotrzeć do obszaru podpowięziowego mięśnia pośladkowego, wykonuje on niewielkie nacięcie na skórze chorego tuż nad jego pośladkiem. Prowadzi je w głąb tkanek skórnych, a pod powięzią wypreparowuje kieszonkę. Ponieważ Esperal ma formę jałowych tabletek przeznaczonych do implementacji podskórnej, to właśnie w tej kieszonce umieszcza się wyliczoną dawkę disulfiramu. Powstałą ranę lekarz zaszywa, stosując zwykle nierozpuszczalne nici chirurgiczne. Konieczne jest zatem ich usunięcie przez specjalistę. Zwykle wizyta kontrolna ma miejsce po upływie 10-14 dni od daty zabiegu.

obraz_1

Zalecenia a objawy przepicia wszywki

Rola disulfiramu jako straszaka opiera się na obawie osoby „zaszytej” przed wystąpieniem niepożądanych objawów po próbie przepicia wszywki. Są one następstwem kumulacji w krwiobiegu aldehydu octowego, a ich obecność określana jest mianem reakcji disulfiramowej. Pacjenci, którzy zdecydowali się przepić Esperal, mogą zmagać się ze wzmożonymi objawami zatrucia alkoholowego, takimi jak: bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, przyspieszone bicie serca, nadpotliwość, zaburzenia krążenia, zaburzenia psychiczne. Jeżeli pozbawi się ich opieki specjalistów, ich stan może się gwałtownie pogorszyć. Zaawansowana reakcja disulfiramowa najczęściej stanowi bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia.

W związku z powyższym podstawowym zaleceniem lekarskim podczas stosowania Esperalu jest absolutna wstrzemięźliwość od alkoholu etylowego. Należy ją bezwzględnie zachować przez cały czas stopniowego uwalniania się disulfiramu do organizmu chorego. By uniknąć nieprzyjemnych i niebezpiecznych objawów, powinien on zatem wystrzegać się nawet najmniejszych dawek alkoholu. Te zaś często zawarte są nawet w słodyczach, kosmetykach czy wybranych produktach spożywczych.

 

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności19 kwietnia 202412:38

Na dzielnicowym zawsze można polegać

Na dzielnicowym zawsze można polegać - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Styl życia18 kwietnia 202412:15

Mammobus zaparkuje w Pszowie

Mammobus zaparkuje w Pszowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
UM Pszów
Aktualności19 kwietnia 202411:23

Nowy wybieg dla psów w Rodzinnym Parku Rozrywki

Nowy wybieg dla psów w Rodzinnym Parku Rozrywki  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl, fot. Natalia Maciejek
Sport19 kwietnia 202411:06

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.