Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 sierpnia 202210:43

Pałac Dietrichsteinów. Wielkie otwarcie za nami [FOTO]

Pałac Dietrichsteinów. Wielkie otwarcie za nami [FOTO] - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Ostatni weekend lipca, zgodnie z przewidywaniami, przejdzie do lokalnej historii jako magiczny. W dniach od 30 do 31 lipca mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego mogli wreszcie, po 4 latach całkowitej rewitalizacji, ponownie zagościć w niekwestionowanej perełce ziemi wodzisławskiej, Pałacu Dietrichsteinów.

Gości, którzy zgromadzili się w zmodernizowanym zabytku, powitał prezydent miasta Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca: - Szanowni Państwo, bardzo się cieszę, że mimo tej pogody, nienajlepszej, ale z dobrymi uśmiechami, z pogodą ducha jesteśmy tutaj, aby uroczyście otworzyć dla nas, dla mieszkańców miasta, całej ziemi wodzisławskiej, Pałac. Jest to historyczne wydarzenie, bowiem dokładnie w 275 roku od powstania tego obiektu oddajemy go w wyglądzie takim, jak wybudował go fundator z rodziny Dietrichstein wraz z małżonką.

Włodarz miasta wspomniał również o wielkim pożarze Wodzisławia Śląskiego sprzed 200 lat i późniejszym przeznaczeniu Pałacu: - Takiego Pałacu, z tym wyglądem, nikt z nas już nie pamiętał. W wielkim pożarze miasta 200 lat temu w 1822 roku dach mansardowy się zapadł i nikogo nie było już stać na odtworzenie tego obiektu. Przez lata był siedzibą władz, właścicieli miasta, był siedzibą władz w okresie międzywojennym, był siedzibą władz w okresie okupacji, był przez kilka lat siedzibą prezydentów miast w okresie po II wojnie światowej, dopóki nie przeniesiono się do dzisiejszego ratusza. Był tutaj także Urząd Stanu Cywilnego, a od roku 1971 Muzeum, które zostało wtedy założone.

Na koniec Mieczysław Kieca opowiedział o atrakcjach, które szykuje wyremontowany Pałac Dietrichsteinów: - Będzie tu miejsce nie tylko dla historii, tej dawnej i przyszłej, tej bliższej, tej naszej, opisującej wiele jubileuszy, znajdziecie tu chociażby wystawę 100-lecia Odry Wodzisław, bo to jubileusz w tym roku. Za niedługo znajdziecie tu wystawę 65-lecia rzemiosła, bo to też jubileusz czy młodszy jubileusz, 40-lecia założenia Zespołu Pieśni i Tańca „Vladislavia". - W tym obiekcie poza wystawami będzie miejsce na spotkania, na rozmowy, debaty, dyskusje. Będzie miejsce na Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności „SOWA”, która już niebawem (wrzesień/październik) z Warszawy do nas na stałe przyjedzie, umowa już jest podpisana. [Pałac – przyp. aut.] ma być miejscem, gdzie wszyscy będziemy dobrze się czuć, rozwijać swoje talenty i kreślić śmiałe, jak do tej pory, wizje i realizować je dla rozwoju naszego miasta - dodał.

Rozstrzygnięcie konkursu

Liczne atrakcje nie zawiodły. Podczas pierwszego dnia wydarzenia poznaliśmy m.in. zwycięzców konkursu na pałacową maskotkę. Spośród 117 prac, które wpłynęły do konkursu, wygrał mamut zaprojektowany przez 14-letnią Natalię Dubiel. Wizerunek zwierzęcia nazwanego oryginalnie „Wodzimut”, a następnie uszytego przez Magdalenę Szlezak, znajdzie się, np. na gadżetach dla dzieci.

Wykład o śląskiej szlachcie

Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład dr. Arkadiusza Kuzia-Podruckiego na temat śląskiej szlachty połączony z wernisażem jego wystawy „Śląska szlachta. Między Śląskiem a Europą". Wybitny historyk, badacz dziejów rodów śląskiej arystokracji i szlachty właśnie, z niezwykłą pasją opowiadał zebranym o śląskich rodach szlacheckich, ich charakterystyce, o tym, jak kiedyś można było zostać szlachcicem i do czego zobowiązywał szlachecki tytuł, a także przytaczał liczne pałacowe ciekawostki.

Gratka dla miłośników piwa

Nie zabrakło atrakcji dla smakoszy złocistego trunku. Sławomir Kulpa, dyrektor wodzisławskiego Muzeum, wygłosił wykład na temat historii browarnictwa w mieście. Co ciekawe, mimo że ślady po browarach nie funkcjonowały w świadomości wodzisławian, to one w istocie istniały i stanowią element historii miasta. Swoje wystąpienie dyrektor oparł o materiały archiwalne, m.in. z Raciborza, Opawy, Brna i innych miejscowości. Dopełnieniem wykładu była możliwość skosztowania wodzisławskiego piwa „Paloczaj”, dziś wytwarzanego już jedynie w domowym browarze według oryginalnej receptury przez Jana Krysiaka, piwowara z Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.

Wioska średniowieczna

W sobotnie popołudnie na gości czekała również wioska średniowieczna ze zbrojownią, pokazami walk oraz dawnego rzemiosła i łucznictwa, warsztaty tańca dawnego oraz zabawy plebejskie dla najmłodszych. Pojawił się alchemik prezentujący ciekawe doświadczenia i kat, miejski oprawca i okrutnik. Wszystko to znakomicie przygotowane przez organizację "Herold".

Niedziela w stylu dworskim

Drugi dzień świętowania odkrył przed nami historyczną modę. Pasjonaci ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu „Krynolina” nie zawiedli, prezentując stroje, styl życia i obyczaje panujące w dawnych epokach. Edukacyjny pokaz spotkał się z dużym zainteresowaniem, nie tylko obecnych na nim, pań.

Sławomir Kulpa zaprezentował wykład na temat Pałacu Dietrichsteinów, jego historii i teraźniejszości. Tłumy zgromadzone w sali podczas jego wystąpienia mówiły same za siebie. Wieczór uświetnił koncert Lux Antiqua, zespołu muzyki dawnej, wykonującego średniowieczne i renesansowe utwory. Przez całe popołudnie odbywały się również wyjątkowe, niespotykane nigdzie indziej, gry i zabawy młodej szlachty. Uczestnicy weekendowego wydarzenia mieli także okazję do zrobienia sobie zdjęcia i pamiątkowego wpisu w Pałacowej Księdze Otwarcia.

Wystawy stałe i czasowe

Wymienionym wyżej aktywnościom towarzyszyły, dostępne nadal, wystawy:

- z okazji „100-lecia Odry Wodzisław”,
- wspomniana „Śląska Szlachta. Między Śląskiem a Europą”,
- z przeszłości miasta i ziemi wodzisławskiej,
- „Galeria sławnych Wodzisławian” – obrazy Marcina Uliarczyka.

Jak donoszą źródła Pałacu, w jego uroczystym dwudniowym otwarciu wzięło udział około 1500, spragnionych spotkania z historią i dobrej zabawy, mieszkańców miasta. Sympatykom obiektu nie przeszkodził nawet zapowiadany ulewny deszcz.

Godziny otwarcia po remoncie

Pracownicy Pałacu Dietrichsteinów i zlokalizowanego na jego terenie Muzeum zapraszają do bezpłatnych odwiedzin i wspólnego tworzenia nowej historii. Obiekt otwarty jest w godzinach:

poniedziałek - zamknięte
wtorek - 08:00-14:00
środa - 08:00-14:00
czwartek - 08:00-14:00
piątek - 14:00-20:00
sobota - 09:00-15:00
niedziela - 10:00-16:00

Dofinansowanie

Przypomnijmy, rewitalizacja zabytkowego Pałacu była możliwa dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w ramach projektu: "Kompleksowa modernizacja Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim" oraz wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Autor: wodzislaw-slaski.pl, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 marca 202420:05

Zaczynają się prace na ul. Głożyńskiej i ul. Rymera w Radlinie

Zaczynają się prace na ul. Głożyńskiej i ul. Rymera w Radlinie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności26 marca 202420:14

Droga łączącą Uchylsko i Olzę do modernizacji

Droga łączącą Uchylsko i Olzę do modernizacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.