Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności18 grudnia 201814:25

Kaplica na mycie doczeka się kolejnego remontu

Kaplica na mycie doczeka się kolejnego remontu - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Kaplica przy ulicy Pszowskiej pw. Matki Boskiej Pszowskiej w Kokoszycach, zwana też „kaplicą na mycie”, doczeka się kolejnego remontu.

Informacje na temat obiektu gromadził Władysław Szymura, który interesuje się przeszłością swej małej ojczyzny. Jak wspomina, historia tej kaplicy sięga 1726 roku. Zaczęło się od jednej z wielu pielgrzymek, jakie parafianie z Pszowa w 1722 roku odbyli do Częstochowy. Przed powrotem zakupili kopię cudownego obrazu jasnogórskiego od jednego z domorosłych malarzy. Już wtedy zrodziła się legenda, że malarz nie chciał sprzedać tej kopii, ale mimo ukrywania jej wśród innych płócien, ta pojawiała się ciągle w widocznym miejscu. Dokonano jej zakupu i poświęcono przez dotknięcie do cudownego obrazu. W drodze powrotnej uszkodziła się, przekazano ją malarzowi Fryderykowi Sedleckiemu w Wodzisławiu, który tak gruntownie poprawił i przemalował kopię, że zupełnie zanikły charakterystyczne cechy Madonny Częstochowskiej. Po ujęciu wizerunku w ramy i powtórnym poświęceniu przez wodzisławskiego proboszcza w uroczystość Matki Boskiej Szkaplerznej w 1723 roku mieszkańcy Wodzisławia przy udziale pszowian odprowadzili obraz aż do granicy parafii pod Kokoszycami. Obydwie parafie złożyły uroczyste przyrzeczenie, że odtąd po wszystkie czasy rokrocznie pszowianie w procesji przyjdą na święto Matki Boskiej Szkaplerznej do Wodzisławia, a wodzisławianie pospieszą do Pszowa na święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Na pamiątkę tego ślubowania wybudowano w 1726 roku, w owym miejscu kapliczkę z obrazem MB Jasnogórskiej. Data zakupu obrazu – 1722r. widnieje na jej fasadzie.

- Kiedy piętnaście lat temu zbierałem materiał do monografii tej kaplicy, zależało mi bardzo, by jej historię opowiedzieli mi najstarsi mieszkańcy Kokoszyc, którzy czerpali swoją wiedzę od swoich potomków, aby była to wiedza z „pierwszej ręki”. Przekazy te jednak różnią się od tych, które odnotowali kronikarze, tacy jak K. Kowol, Z. Musioł czy ks. F. Maroń. Obecny przekaz jest oparty na tych kronikarzach, chociaż dziś jednoznacznie trudno wydać opinię, co do tych nieraz różniących się zapisów lub ustnych przekazów mieszkańców, w rożnych tematach historycznych minionego czasu. Zawsze wydawało mi się jednak, że skoro w tym miejscu zatrzymano się z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, to kaplica ta powinna mieć tę patronkę, jednak jak widzimy, historia ma swoje odmienne prawa. Ale widocznie Łaska Boża nie przywiązuje uwagi do wizerunków, lecz udziela się jedynie z serca płynącej wierze – wspomina Władysław Szymura. – Kiedy piętnaście lat temu dokonywałem oględzin wnętrza tej kaplicy znajdowały się w nim: obraz Matki Boskiej Pszowskiej oraz figura, trudno mi dziś powiedzieć czy była to figura MB Pszowskiej czy Częstochowskiej, figura św. Antoniego, obraz św. Józefa oraz obraz MB Częstochowskiej. Zastanawiam się dziś, dlaczego w kaplicy znajdowały się dwa obrazy. Przypuszczam, choć są to tylko moje domniemania, że do czasu wystawienia „poprawionego” obrazu MBCZ do głównego ołtarza w pszowskim kościele i rozszerzającego się kultu Matki Boskiej Pszowskiej, w kaplicy pozostał obraz MBCZ. Dopiero po tym czasie ktoś umieścił w kokoszyckiej kaplicy obraz MB Pszowskiej – dodaje.

Kilkakrotnie przeprowadzono remont kaplicy, którego dokonywał Maciej Sosna, a w 1987 roku Józef Sosna. Drzwi do kaplicy ofiarował i wykonał Rudolf Zbieszczyk, dach naprawiał Andrzej Dzierżęga. Edmund Zganiacz odmalował elewację. Wybudowano ją bez fundamentów na zaprawie wapienno-jajecznej. Obiektem sakralnym opiekowali się Katarzyna Kafka, Anastazja Szczyrba, Marta Sosna i jej córka. Ksiądz Adam Zakrzewski, proboszcz kokoszyckiej parafii, podjął inicjatywę o wykonanie remontu tej kaplicy. Prace mają rozpocząć się w nadchodzącym roku.

Autor: wodzislaw-slaski.pl, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Sport28 marca 202411:19

Martyna Pietroszek z medalami mistrzostw Polski. Sztafeta też na podium

Martyna Pietroszek z medalami mistrzostw Polski. Sztafeta też na podium - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., fot. KS Ski Team Wodzisław Śląski
Sport27 marca 202410:51

Młodzi sportowcy z gminy Godów ze stypendiami

Młodzi sportowcy z gminy Godów ze stypendiami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., fot. FB/Gmina_Godów
Kultura i Edukacja27 marca 202412:19

XVIII Powiatowy Konkurs Recytatorski w rydułtowskim Feniksie

XVIII Powiatowy Konkurs Recytatorski w rydułtowskim Feniksie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Tekst: Justyna Kampik, fot. UM Rydułtowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport27 marca 202410:45

Burmistrz Rydułtów z wizytą w KS Stein Academy

Burmistrz Rydułtów z wizytą w KS Stein Academy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., fot. KS Stein Academy
Reklama
Aktualności27 marca 202418:13

Gala Kultury i Sportu Powiatu Wodzisławskiego [FOTO]

Gala Kultury i Sportu Powiatu Wodzisławskiego [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Telegraf28 marca 202414:53

Bezpieczne podróże koleją na Wielkanoc

Bezpieczne podróże koleją na Wielkanoc - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
PKP Polskie Linie Kolejowe
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.