Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 czerwca 201912:42

W wodzisławskiej Jedynce pamiętają o powstańcach

W wodzisławskiej Jedynce pamiętają o powstańcach - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Uczeń I Liceum Ogólnokształcące im. 14 Pułku Powstańców Śląskich, Michał Caniboł, zajął 3. miejsce w tegorocznej edycji Klasówki Powstańczej, organizowanej przez Muzeum Powstań Śląskich. Z kolei 23 maja 2019 r. społeczność Jedynki po raz szósty obchodziła Dzień Patrona Szkoły. W ramach przedsięwzięcia odbyła się konferencja popularnonaukowa oraz pokaz grupy rekonstrukcyjnej i koncert.

Nagrodą dla laureatów Klasówki Powstańczej był udział w akcji „Pociąg do Śląska. Śląsk dla Polski”. Dla uczczenia stulecia wybuchu pierwszego powstania śląskiego 16 maja nagrodzeni udali się specjalnym pociągiem do Warszawy, gdzie spotkali się z Prezydentem RP Andrzejem Dudą i jego małżonką.

Z kolei program obchodów Dnia Patrona w I LO obejmował zajęcia prowadzone przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych „Piechota”, konferencję popularnonaukową „Czas powstań i plebiscytu z różnych perspektyw. Historia, geografia, język” oraz koncert w wykonaniu młodych artystów – uczniów Jedynki.

Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Piechota” kierowana przez Mariusz Chłapka przeprowadziła zajęcia, podczas których zaprezentowano zgromadzonej młodzieży elementy uzbrojenia i stroju powstańców śląskich. Szczególna wartość tych zajęć wynika z bogatej kolekcji oryginalnych eksponatów zgromadzonych przez grupę oraz ogromnej i ciekawie przedstawionej wiedzy. Ponadto członkowie grupy prezentowali wyposażenie szpitala polowego.

Konferencja popularnonaukowa „Czas powstań i plebiscytu z różnych perspektyw. Historia, geografia, język” zorganizowana została w ramach programu Erasmus+ LORESU (Let’s Study Local and Regional Subjects). W myśl koncepcji spojrzenia na powstania śląskie z perspektywy różnych dyscyplin naukowych szkoła zaprosiła do udziału naukowców z zakresu historii, geografii i lingwistyki. Z referatami wystąpili: prof. dr hab. Aldona Skudrzyk z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego, dr hab. Piotr Pałys z państwowego Instytutu Naukowego – Instytutu Śląskiego w Opolu, dr Bernard Linek z Instytutu Śląskiego w Opolu, dr Katarzyna Pukowiec-Kurda z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, mgr Witold Iwaszkiewicz, kustosz Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny (oddział Muzeum Śląska Opolskiego).

Prof. dr hab. Aldona Skudrzyk w referacie „Mowa Ślązaków istotnym składnikiem ich tożsamości” przedstawiła ciekawe zagadnienia związane m.in. z występowaniem i cechami gwar śląskich. Dr Katarzyna Pukowiec-Kurda w swoim wystąpieniu „Miejsca związane z powstaniami śląskimi jako atrakcje turystyczne” ukazała z kolei zagadnienie powstań śląskich z perspektywy muzeów, pomników, szlaków tematycznych, wykazując, iż historia i turystyka to połączenie z ogromnym potencjałem. Mgr Witold Iwaszkiewicz w referacie pt. „Wykorzystane szanse i stracone okazje. Wpływ polityków na przebieg działań zbrojnych w trzech powstaniach śląskich” zaakcentował rolę wielkiej polityki w kształtowaniu sytuacji na Górnym Śląsku. Dr Bernard Linek, przedstawiając temat „Niemcy wobec powstań śląskich”, rozwinął natomiast interesujące wątki związane z postrzeganiem spraw Górnego Śląska z perspektywy Berlina podczas i po zakończeniu Wielkiej Wojny. Zwieńczeniem konferencji było wystąpienie dra hab. Piotra Pałysa „Czesi wobec powstań śląskich”. W referacie tym przedstawiono m.in. bardzo interesującą kwestię roszczeń terytorialnych względem Śląska, zgłaszanych przez Czechów podczas konferencji pokojowej w Paryżu.

Ostatnim akcentem był koncert, w którym wystąpili uczniowie Jedynki: Paulina Bluszcz, Hubert Brzonkalik, Zofia Klapuch, Wiktoria Krajewska, Kacper Loranc, Kamil Opolony, Filip Pawelec, Karolina Rachwał, Wojciech Zychma. Uczestnicy koncertu mieli okazję usłyszeć piosenki nawiązujące do powstań śląskich oraz walki o wolność zaczerpnięte z repertuaru takich artystów, jak: Zespół Śląsk, Dwa Plus Jeden, Dżem, Krzysztof Klenczon i Czerwone Gitary, Chłopcy z Placu Broni, Horytnica.

Autor: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 marca 202420:05

Zaczynają się prace na ul. Głożyńskiej i ul. Rymera w Radlinie

Zaczynają się prace na ul. Głożyńskiej i ul. Rymera w Radlinie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności26 marca 202420:14

Droga łączącą Uchylsko i Olzę do modernizacji

Droga łączącą Uchylsko i Olzę do modernizacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 marca 202411:40

Dni Otwarte Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim

Dni Otwarte Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności28 marca 202414:44

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim / fot. pixabay
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.