Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności7 października 202007:13

Pomocnictwo a poplecznictwo - czym się różnią?

Pomocnictwo a poplecznictwo - czym się różnią? - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Polska:

Polskie prawo karne jest skonstruowane w taki sposób, że umożliwia pociągnięcie do odpowiedzialności karnej nie tylko sprawcy przestępstwa, ale również inne osoby "związane" z danym przestępstwem. Medialnymi sformułowaniami, które często pojawiają się w tym kontekście, są "poplecznictwo" i "pomocnictwo". Kim jest poplecznik, a kim pomocnik? Czym różni się pomocnictwo od poplecznictwa? Jakie Kodeks karny przewiduje kary za jedno i drugie? W tym artykule zostaną przedstawione podstawowe informacje dotyczące tych zagadnień oraz różnice między jednym a drugim. 

Czym jest pomocnictwo?

Zgodnie z Kodeksem karnym pomocnikiem jest osoba, która w zamiarze, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, swoim zachowaniem ułatwia jego popełnienie, w szczególności dostarczając narzędzie, środek przewozu, udzielając informacji. Za pomocnictwo pociągana jest do odpowiedzialności karnej również osoba, która wbrew przewidzianemu prawem obowiązkowi niedopuszczenia do popełnienia czynu zabronionego swoim zaniechaniem ułatwia sprawcy jego popełnienie.

Jakie zachowania uznaje się za pomocnictwo?

Pomocnictwo musi przede wszystkim realnie ułatwić popełnienie przestępstwa. Nie będzie więc pomocnictwem zachowanie, które ostatecznie popełnienia przestępstwa nie ułatwiło.

Może ono mieć zarówno aspekt psychiczny (udzielenie rady czy informacji), jak i fizyczny (dostarczenie narzędzi niezbędnych do popełnienia przestępstwa, np. łomu w celu włamania się przez sprawcę do czyjegoś domu).

Pomocnictwo jest czymś innym niż współsprawstwo - pomocnikiem nie będzie osoba, która nie tylko pożyczy sprawcy łom, ale postanowi wspólnie z nim włamać się do czyjegoś domu.

Jaką karą jest zagrożone pomocnictwo?

Pomocnictwo jest czynem zagrożonym karą przewidzianą za sprawstwo danego przestępstwa, przy czym sąd może przy jej wymierzaniu zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

Jeśli sprawca jedynie usiłował popełnić przestępstwo, pomocnik odpowiada jak za usiłowanie.

Czym jest poplecznictwo?

Zgodnie z Kodeksem karnym poplecznikiem jest ten, kto utrudnia lub udaremnia postępowanie karne, pomagając sprawcy (...) uniknąć odpowiedzialności karnej, w szczególności kto sprawcę ukrywa, zaciera ślady przestępstwa albo odbywa za skazanego karę.

Jakie zachowania mogą być uznane za poplecznictwo?

Istotą poplecznictwa jest to, że zmierza ono do utrudnienia lub uniemożliwienia pociągnięcia sprawcy do odpowiedzialności karnej za popełnione przestępstwo. Może ono polegać choćby na tym, że inna osoba przyznaje się do popełnienia danego czynu, aby odwrócić uwagę od faktycznego sprawcy i zmylić organy ścigania. Poplecznictwo może przejawiać się również w podejmowaniu działań uniemożliwiających złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa (np. oddziaływanie psychiczne na ofiarę, manipulowanie nią tak, aby nie powiadamiała organów ścigania, stosowanie gróźb karalnych).

Kodeks karny przewiduje, że poplecznictwem jest też ukrywanie sprawcy, czyli takie działanie poplecznika, które umożliwia sprawcy znalezienie schronienia przed organami ścigania (np. wynajęcie sprawcy mieszkania) lub pośrednio, poprzez wprowadzenie organów ścigania w błąd co do ostatniego miejsca pobytu sprawcy (wskazanie niewłaściwego adresu).

Oryginalnym przejawem poplecznictwa jest również zgłoszenie się do zakładu karnego, zwykle z fałszywym dokumentem tożsamości, w celu odbycia kary za osobę skazaną.

Co grozi za poplecznictwo?

Poplecznik podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Możliwe jest zastosowanie przez sąd nadzwyczajnego złagodzenia wymierzonej kary, a nawet odstąpienie od jej wymierzenia, jeśli:

  1. poplecznik udzielił pomocy osobie najbliższej,
  2. poplecznik działał z obawy przed odpowiedzialnością karną grożącą jemu albo jego najbliższym.

Mając na uwadze, że wymiar kary za poplecznictwo nie przekracza 5 lat, możliwe jest warunkowe zawieszenie jej wykonania.

Jaka jest podstawowa różnica między pomocnictwem a poplecznictwem?

Podstawową różnicą między pomocnictwem a poplecznictwem jest moment, w którym możemy o jednym albo drugim mówić. Pomocnictwo ma przede wszystkim na celu ułatwienie danej osobie popełnienie przestępstwa, poplecznictwo zaś może mieć miejsce dopiero po popełnieniu przestępstwa, kiedy to poplecznik dąży do uniemożliwienia pociągnięcia sprawcy do odpowiedzialności karnej.

Poplecznictwo samo w sobie jest typem przestępstwa, natomiast pomocnictwo stanowi jego formę.

Poplecznictwo i pomocnictwo - pomoc prawna

Odpowiedzialność karna za poplecznictwo i pomocnictwo to często sprawy złożone pod względem dowodowym, budzące szereg wątpliwości, trudnych do rozstrzygnięcia bez precyzyjnej znajomości przepisów prawa karnego.

Stąd też, pomoc profesjonalnej kancelarii adwokackiej z Wodzisławia Śląskiego, pełnomocnika lub, prawnika obeznanego ze specyfiką spraw o pomocnictwo lub poplecznictwo, może być przydatna.

Autor: materiał partnera, marcelina@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności19 kwietnia 202412:05

Supermoce na scenie Festiwalu Karaoke

Supermoce na scenie Festiwalu Karaoke - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Sport19 kwietnia 202411:06

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności19 kwietnia 202413:30

Wodzisław Śląski na weekend

Wodzisław Śląski na weekend - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl, fot. Natalia Maciejek
Reklama
Aktualności19 kwietnia 202413:37

Ponad tysiąc przebadanych, jeden zatrzymany

Ponad tysiąc przebadanych, jeden zatrzymany - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.