Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i Edukacja29 listopada 201810:27

Po premierze filmu Pod hołdom. Jak wesoło promować śląski folklor?

Po premierze filmu Pod hołdom. Jak wesoło promować śląski folklor? - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Mszana:

19 listopada, w sali kinowej Ośrodka Kultury w Gołkowicach odbyła się premiera filmu "Pod hołdom". Sala pękała w szwach, a publiczność świetnie się bawiła, oglądają perypetie śląskich bohaterów, w których wcielili się aktorzy teatru amatorskiego "Kredens" i mieszkańcy Gogołowej.

Wystąpili: Danuta Michalik, Bernardy Maciończyk, Patrycja Sobik, Jakub Bassek, Aniela Skupień, Aleksandra Wita, Stanisława Juraszek, Teresa Buczek, Irena Krótki, Urszula Maciończyk, Stanisław Andreczko, Mirosław Winkler, Bogumiła Szafrańska i Ryszard Szafrański.

Reżyserką i autorką scenariusza "Pod hołdom" jest Agata Wrożyna-Juszczak. Kamery i montaż to dzieło pasjonatów z firm MR RECORD i Fotosteria: Daniela Robenka, Łukasza Mroczka i Łukasza Goduli. Za muzykę i dźwięk odpowiadał Robert Wrożyna. Film zakończył utwór "Ślonski uroki" nagrany i dołączony dosłownie w ostatniej chwili. Jego autorem jest Zbigniew Bubak, a powstał w studio nagrań Robsonic.

Film trwał ok. godziny, w zamyśle był to pilot serialu, który Agata Wrożyna-Juszczak, jeśli znajdzie sponsorów, chce kręcić w przyszłości. "Pod hołdom" udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura-Interwencje 2018.EtnoPolska". GOKiR pozyskał na realizację projektu ponad 55 tys. złotych. Oprócz filmu, w jego ramach zostały uszyte stroje dla zespołu śpiewaczego Połomianka, wydane płyty i nakręcony teledysk.


- Celem projektu jest przybliżenie, popularyzowanie i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego, jakim jest gwara przedstawiona w formie śląskiej godki i w formie śpiewanej - mówi Agata Wrożyna-Juszczak, w-ce dyr. GOKiR Mszana. - Dzięki funkcjonowaniu zespołów folklorystycznych Mszanianka i Połomianka, amatorskiej grupy teatralnej Kredens, a także organizacji zrzeszających społeczność lokalną możliwe jest budowanie tożsamości, a tym samym wzmacnianie szacunku dla dorobku kulturowego poprzednich pokoleń.


Zostały również wydane śpiewniki w formie papierowej zawierające teksty pieśniczek wykonywanych na wsi, do których dotychczas mieszkańcy nie mieli dostępu. W ramach projektu został wydany tomik wierszy autorstwa mieszkanek Gminy Mszana, wiersze są pisane w gwarze, a dotyczą legend i bojek związanych z ziemią śląską. Wiersze te zostały także nagrane i wydane w formie audiobooka i e-booka, natomiast czytane były przez dzieci i młodzież Gminy Mszana.

fot. Fotosteria

Autor: UG Mszana, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 marca 202420:05

Zaczynają się prace na ul. Głożyńskiej i ul. Rymera w Radlinie

Zaczynają się prace na ul. Głożyńskiej i ul. Rymera w Radlinie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności26 marca 202420:14

Droga łączącą Uchylsko i Olzę do modernizacji

Droga łączącą Uchylsko i Olzę do modernizacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.