Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 czerwca 201809:34

Odpowiedzialni za pamięć i przyszłe pokolenia

Odpowiedzialni za pamięć i przyszłe pokolenia - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Aula I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskim gościła wczoraj niezwykłą konferencję "W stronę odpowiedzialności i szacunku". Była ona podsumowaniem projektu edukacyjnego "Szkoła przeciwko nienawiści", dla powstania którego impulsem były wydarzenia z wodzisławskiego lasu, ujawnione przez jedną z ogólnopolskich telewizji. Co ważne, prelegentami była również młodzież, dla której projekt okazał się być niezwykle cennym doświadczeniem.

Konferencja była podsumowaniem projektu, którego główną ideą była walka z problemami społecznymi, z których wypływają neonazizm i radykalizm. Projekt miał być stanowczą reakcją na podżeganie do nienawiści, a zarazem umożliwić edukację młodych pokoleń i przekazanie im właściwych wzorców postępowania.  – Naszą misję najlepiej opisują słowa Ryszarda Kapuścińskiego – „Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło” – mówiła prowadząca konferencję Katarzyna Zӧllner-Solowska, Naczelnik Wydziału Oświaty.

Jako pierwszy na scenie pojawił się Starosta Wodzisławski Ireneusz Serwotka, który podsumował działania podjęte przez Zarząd Powiatu Wodzisławskiego, w obliczu wydarzeń, które miały miejsce na ziemi wodzisławskiej. – Wszystko zaczęło się 20 stycznia. Sobota, godziny wieczorne. To wtedy spadła na nas wiadomość, że na terenie powiatu miały miejsce bulwersujące, neonazistowskie wydarzenia. Musieliśmy podjąć działania administracyjne, jednak nie zapomnieliśmy o rzeczy najważniejszej, którą jest profilaktyka. Jak się okazało, wcześniej za mało zwracaliśmy uwagę na aspekt edukacyjny. Nie sądziliśmy, że powiat może być miejscem takich zdarzeń – mówił Ireneusz Serwotka. Starosta przedstawił dokumenty potwierdzające natychmiastową reakcję władz, a także zaprezentował części składowe projektu „Szkoła przeciwko nienawiści”. – Musimy wyciągnąć wnioski na przyszłość. Okazuje się, że tyle lat po wojnie nie możemy uznać, że tamte wydarzenia są rzeczą zamkniętą. Apeluję do młodego środowiska – to było ogromne zło i nie możemy razem na to pozwolić, żeby jakiekolwiek próby odbudowania tej ideologii okazały się skuteczne – zapewniał Starosta Wodzisławski.

Ogromną wartość dodaną projektu stanowi współpraca powiatu i Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Wcześniej pracownicy muzeum przygotowali wykłady i prelekcje, które miały przygotować nauczycieli do pracy z młodzieżą na temat mowy nienawiści, a także wizyty w miejscu pamięci. To właśnie pamięć była głównym tematem prezentacji kolejnego prelegenta. – Naszą pamięcią otaczamy szczególnie główne grupy ofiar starając się nie zapomnieć o losie każdego człowieka. Każdej osoby deportowanej do Auschwitz. Szczególnie mówimy o czterech grupach ofiar. 90% ofiar było narodowości żydowskiej. Kolejna grupa to Polacy, obywatel II Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku naszych rodaków, powody do deportacji były błahe – czasem wystarczył „jakiś” powód. Kolejni byli Romowie, którzy trafiali do obozu głównie ze względów rasistowskich – opowiadał Andrzej Kacorzyk, Dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Prezentacja Kacorzyka była przepełniona wzruszającymi i pełnymi emocji wspomnieniami, potwierdzona świadectwami ludzi, którzy przeżyli obóz śmierci. – Nasza edukacja skierowana jest ku przyszłości. Chcemy zapobiegać kolejnym nawrotom nienawiści. Wiemy jak strasznym doświadczeniem było Auschwitz, mówił to Roman Kent. „Jedna minuta była jak cały dzień, dzień był jak rok, a miesiąc jak wieczność. Jak wiele wieczności jeden człowiek może przeżyć w ciągu swojego życia”. Wiemy też, że najgorsza była nienawiść, upokorzenie i brak szacunku dla drugiego człowieka. Chcemy uczyć wartości uniwersalnych – zakończył dyrektor. Dodatkowo uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z wystawą „Kobiety w KL Auschwitz”, której prezentacja była możliwa dzięki współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Na kilkudziesięciu kartach zapisane zostały historie kobiet, których los zawiódł za mury obozu koncentracyjnego.

Na scenie pojawiła się także młodzież. Uczniowie I LO w formie recitalu i filmu zaprezentowali wrażenia, które przywieźli ze sobą z wizyty w KL Auschwitz-Birkenau. Uczestnicy tych wyjazdów stali się lokalnymi ambasadorami pamięci o holokauście. W swoich szkołach przeprowadzili również prezentacje na tematy poruszane podczas wizyty w miejscu pamięci. Podczas konferencji wyemitowali film, w którym pokazali, jak trudnym doświadczeniem jest obcowanie ze śmiercią i ludobójstwem. Swoją prezentację zwieńczyli hasłami „Pamięć. Świadomość. Odpowiedzialność za przyszłość”. Młodzi ludzie pokazali także, że rozumieją swoją rolę w procesie kształtowania świata – bez wojen, nienawiści i neonazizmu.

Ostatnią częścią konferencji był wykład prof. Jerzego Bralczyka. Wybitny polski językoznawca mówił o języku, a w zasadzie o mowie i komunikacji. – Język jest ludzkim narzędziem. Często słyszy się hasła, że język jest agresywny. To nie język jest agresywny, tylko my – przekonywał Bralczyk. W czasie swojej prelekcji, prof. Bralczyk mówił na temat sposobu wykorzystywania języka w procesie komunikacji, o dążeniu do tolerowania mówców i szanowania słuchaczy. Dodatkowo prof. Bralczyk prezentował różne postawy mówców, których interpretacja przez słuchaczy zależy od intonacji czy gramatyki i zastosowanego trybu.

W konferencji „W stronę odpowiedzialności i szacunku” udział wzięli Starosta Wodzisławski Ireneusz Serwotka, wicestarosta Danuta Maćkowska, członek zarządu Andrzej Kania, przedstawiciele miast i gmin z terenu Powiatu Wodzisławskiego, a także przedstawiciele służb mundurowych – policji i straży pożarnej, przedstawiciele Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, dyrektorzy szkół oraz uczniowie placówek z terenu Powiatu.

Autor: SP,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 marca 202420:05

Zaczynają się prace na ul. Głożyńskiej i ul. Rymera w Radlinie

Zaczynają się prace na ul. Głożyńskiej i ul. Rymera w Radlinie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności26 marca 202420:14

Droga łączącą Uchylsko i Olzę do modernizacji

Droga łączącą Uchylsko i Olzę do modernizacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 marca 202411:40

Dni Otwarte Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim

Dni Otwarte Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności28 marca 202414:44

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim / fot. pixabay
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.