Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 października 201811:49

Ksiądz Prałat Franciszek Pisulla Honorowym Obywatelem Gminy Mszana

Ksiądz Prałat Franciszek Pisulla Honorowym Obywatelem Gminy Mszana - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Mszana:

W niedzielę w Kościele pw. Nawiedzenia NMP w Połomi odbyła się uroczystość nadania pośmiertnie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Mszana ś.p. Księdzu Prałatowi Franciszkowi Pisulli, który przez 27 lat był proboszczem parafii w Połomi.

Pośmiertnie ten tytuł przyznała mu Rada Gminy w Mszanie na sesji 25 czerwca br. Bliska rodzina ks. Franciszka Pisulli odebrała wczoraj okolicznościową statuetkę oraz legitymacje Honorowego Obywatela Gminy.

O księdzu prałacie Franciszku Pisulli

Ksiądz Pisulla urodził się 1 kwietnia 1918 roku w Stanicy koło Gliwic. Dzieciństwo spędził w Mikołowie, tam też, w roku 1937, ukończył szkołę średnią. Po maturze zgłosił się do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po wybuchu wojny opuścił Kraków, od października 1940 roku kontynuował naukę w Niemczech, w seminarium duchownym w Fuldzie. Święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1942 roku.

Do diecezji katowickiej powrócił na początku sierpnia 1942 roku i objął funkcję wikariusza w parafii św. Józefa w Załężu. W czasie wojny pracował także w parafiach w Chorzowie i Józefowcu. W latach 1945-1949 był katechetą w Szkole Handlowej w Chorzowie. Po usunięciu go przez komunistyczne władze szkolne z funkcji katechety, od 1949 r. pracował jako wikariusz w parafiach w: Pszowie, Katowicach, Piekarach Śląskich, Czechowicach, Pielgrzymowicach i Kaletach.

Od końca 1956 do sierpnia 1957 roku ks. Pisulla był kierownikiem Diecezjalnego Domu Rekolekcyjnego w Kokoszycach. Potem przez rok pracował w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jastrzębiu Zdroju, gdzie zorganizował naukę religii.

W styczniu 1958 r. otrzymał nominację na proboszcza parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Pszowie. W listopadzie 1958 roku został wybrany wicedziekanem dekanatu pszowskiego. Przy wielkim oporze ówczesnych władz udało mu się przeprowadzić remont pszowskiego kościoła, ratując go przed postępującymi szkodami górniczymi, w czym dzielnie pomagał mu jego współpracownik, ks. Damian Zimoń, późniejszy arcybiskup, metropolita katowicki.

19 lutego 1966 roku ks. Pisulla przybył do Połomi, gdzie zastąpił zmarłego proboszcza, ks. Romana Kopyto. Nowy proboszcz szybko pozyskał autorytet wśród parafian i w całej diecezji. 15 września 1966 roku został wybrany na stanowisko dziekana dekanatu jastrzębskiego; należał do Rady Duszpasterskiej diecezji katowickiej i Komisji ds. Dyscypliny Seminarium; w 1986 roku otrzymał godność kanonika honorowego Kapituły Katedralnej w Katowicach. Był ojcem duchownym księży w swoim dekanacie.

W Kokoszycach i Czechowicach prowadził rekolekcje dla kapłanów i alumnów seminarium. Był księdzem permanentnie studiującym. Nigdy nie rozstawał się z książką. Posiadał bibliotekę domową, pełną nowych dzieł teologicznych.

W książce wydanej na „Jubileusz 50-lecia nowego kościoła w Połomi” opracowanej przez kolejnego proboszcza, księdza Jana Joszkę, parafianie wystawili Ks. Pisulli wspaniałe świadectwo: zawsze miał ręce i serce otwarte dla biednego człowieka (…) Nie wahał się, gdy poddawał ostrej krytyce wady i przywary swych parafian, ponieważ cechowała go otwartość i bezpośredniość (…) Był dobrym psychologiem i doskonałym mediatorem (…) Mądrość, znajomość wielu języków, oczytanie i ogromna wiedza sprawiły, że szybko został uznany jako wielki autorytet (...) Był przyjacielem dzieci i młodzieży. Ze starej farskiej stodoły zrobił dom przyjęć dla parafian. Wybudował boisko do siatkówki (...) Założył scholę i zespół młodzieżowy. Organizował kolonie letnie dla dzieci oraz wycieczki do miejsc świętych.

W trudnych czasach Ks. Pisulla organizował transporty z żywnością, lekami, wspierał szpitale w Jastrzębiu Zdroju i Wodzisławiu Śląskim, a także Towarzystwo Przyjaciół Chorych w Krakowie. Prywatne oszczędności wysyłał na utrzymanie biednych na Białorusi, wspierał misjonarzy w Zambii.
15 sierpnia 1992 odszedł na emeryturę. W tym samym roku otrzymał godność prałata honorowego Ojca Świętego i został członkiem Rady Kapłańskiej Archidiecezji Katowickiej.

Zmarł 16 kwietnia 1993 roku, w wieku 76 lat. Pogrzeb z udziałem abpa Damiana Zimonia i 105 księży koncelebrujących odbył się 19 kwietnia. Miejscem jego spoczynku stał się cmentarz parafialny w Połomi.

Inicjatywa przyznania wieloletniemu proboszczowi z Połomi honorowego obywatelstwa wyszła od 2 miejscowych radnych - Alojzego Wity i Piotra Kuczery. W odpowiedzi na ich interpelację Wójt Gminy przygotował odpowiedni wniosek, który został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Spraw Społecznych. Uchwałę w tej sprawie Rada podjęła jednogłośnie. Jak podkreślono w uzasadnieniu uchwały, przyznanie Prałatowi Franciszkowi Pisulli pośmiertnie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Mszana przyczyni się do uczczenia jego osoby, podkreślenia zasług, a także szerokiej promocji gminy.

Autor: UG Mszana, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności23 kwietnia 202411:35

LPR w akcji w Rydułtowach. Serce pasażera opla zatrzymało się

LPR w akcji w Rydułtowach. Serce pasażera opla zatrzymało się - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rydułtowy:

Niespokojny wtorkowy poranek w regionie. Na ulicy Raciborskiej w Rydułtowach lądował śmigłowiec LPR. Choć w internecie i na wielu grupach WhatsApp pojawiła się informacja o potrąceniu, to do niego nie doszło. U pasażera jednego z przejeżdzających ulicą samochodów doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Poszkodowany trafił do szpitala w Jastrzębiu-Zdroju.

red., fot. FB/Wodzisław Śląski i okolice-Informacje drogowe 24H
Reklama
Aktualności23 kwietnia 202410:27

O ideologii Slow City w Wodzisławiu Śląskim

O ideologii Slow City w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Miasto Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 kwietnia 202413:29

Gmina Godów. Edukacja ekologiczna w przedszkolach [FOTO]

Gmina Godów. Edukacja ekologiczna w przedszkolach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Gmina_Godów
Reklama
Aktualności24 kwietnia 202411:05

Jubilaci świętowali złote i szmaragdowe gody [FOTO]

Jubilaci świętowali złote i szmaragdowe gody [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

50 i 55 lat temu obiecali sobie życie na dobre i na złe. Ich wspólna wędrówka trwa do dziś i jest symbolem uczucia, którym od tylu lat siebie darzą. Wczoraj, 23 kwietnia, w Pałacu Dietrichsteinów małżonkowie z radością i niemałym wzruszeniem obchodzili złote i szmaragdowe gody.

wodzislaw-slaski.pl, fot. Dorota Piecha/UM
Reklama
Reklama
Aktualności23 kwietnia 202418:25

Czas na wiosenną deratyzację

Czas na wiosenną deratyzację - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl
Reklama
Aktualności24 kwietnia 202418:53

Rozpoczęcie sezonu 2024 w Marklowicach z charytatywnym charakterem

Rozpoczęcie sezonu 2024 w Marklowicach z charytatywnym charakterem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. pogladowe - pexels.com/Oleksandr P
Aktualności24 kwietnia 202412:38

W wodzisławskim Katoliku promowali służbę w policji

W wodzisławskim Katoliku promowali służbę w policji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.