Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności19 grudnia 201808:49

FAMI, czyli wsparcie dla cudzoziemców

FAMI, czyli wsparcie dla cudzoziemców - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Coraz niższa stopa bezrobocia, a co za tym idzie – coraz więcej rąk do pracy potrzeba w województwie śląskim. Siła robocza napływa spoza granic naszego kraju, a cudzoziemcy znajdują zatrudnienie u naszych przedsiębiorców. – Głównie w budowlance i transporcie. Gdy znajdą już pracę, po kilku miesiącach te osoby często sprowadzają swoje rodziny. Największą barierą, która stoi na drodze do tego, żeby takie rodziny mogły się zasymilować z naszym społeczeństwem, jest język. My staramy się te przeszkody usuwać – wyjaśnia Magdalena Szewczuk-Szturc, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

Nieodzownie pomocnym narzędziem jest tutaj Program Krajowy Funduszu Azylu, Migracji i Integracji. W jego ramach Wojewoda Śląski realizuje „Wsparcie integracji cudzoziemców w województwie śląskim”. Na czym dokładnie będzie polegało owo wsparcie? – Przede wszystkim na umożliwieniu otrzymania stosowanych dokumentów, przysposobieniu do życia w naszym społeczeństwie oraz nauki języka polskiego dzieci cudzoziemców. Planowane są więc kursy i szkolenia dla osób, które przyjadą do nas z krajów poza Unią Europejską, będą organizowane zajęcia integracyjne, które pozwolą im poznać naszą kulturę i obyczaje – wylicza wicewojewoda śląski Robert Magdziarz, który otworzył konferencję inaugurującą oficjalnie projekt.

Głównym celem projektu, na którego realizację w ciągu najbliższych trzech lat Urząd przeznaczy ponad 3,3 mln zł, jest wsparcie i integracja jak najliczniejszej grupy cudzoziemców spoza UE przebywająccyh na terenie naszego województwa. Środki te będą przeznaczone na szereg działań, które mają zapewnić dostęp do informacji oraz doradztwa dla obywateli państw trzecich, wzmocnić ich zdolności językowe i adaptacyjne czy potencjału zawodowego. W październiku ruszyły zajęcia języka polskiego dzięki podpisaniu umowy partnerskiej pomiędzy wojewodą Jarosławem Wieczorkiem a rektorem Uniwersytetu Śląskiego prof. Andrzejem Kowalczykiem. – W pierwszym kwartale przyszłego roku w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim planujemy uruchomić punkt informacyjno – doradczy uwzględniający doradztwo zawodowe dla cudzoziemców. Bardzo ważna jest edukacja ich dzieci. W szkołach będą zajęcia z nauki języka polskiego, a nauczyciele z tych placówek mają szansę podnieść swoje kwalifikacje w tym zakresie – wymienia założenia projektu dyrektor Magdalena Szewczuk-Szturc.

Istotnym elementem jest również sama adaptacja cudzoziemców. Tutaj pomocne są działanie i współdziałanie nie tylko instytucji rządowych, ale i samorządowych oraz pozarządowych. Także gminy starają się wspomagać proces integracji napływającej ludności. – Organizujemy różne przedsięwzięcia jak wspólne grille, kolacje świąteczne, śniadania wielkanocne, imprezy okolicznościowe, czy bezpłatne karnety np. do Parku Chorzowskiego. Wszystko to w celu integracji głównie pracowników ukraińskich i ich rodzin, które osiedlają się na naszym terenie – opowiada Marcin Flaczyński, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Będzinie. W powiecie będzińskim rocznie około 5 tys. głównie obywateli Ukrainy znajduje pracę, ale są i mieszkańcy Gruzji, Armenii, Rosji i Mołdawii. W samym województwie śląskim w od stycznia do września tego roku wojewoda wydał 14 800 zezwoleń na pracę, na koniec 2017 r. było to ponad 23 tys. zezwoleń. Dla porównania w 2015 r. było ich 2 tys., a w 2016 r. już 7 tys. Prócz Ukraińców przybywa coraz większa grupa obywateli Indii, Bangladeszu czy Nepalu – w sumie do września tego roku wydano im ponad 1,3 tys. zezwoleń na pracę. – Dzięki bardzo niskiej stopie bezrobocia i dynamicznemu wzrostowi polskiej gospodarki otworzyły się możliwości na rynku pracy dla cudzoziemców. Przykładem jest chociażby to, że w latach 2015 – 2017 najczęściej pojawiającym się we wnioskach zawodem byli kierowcy: w 2015 r. złożono 919 wniosków, w 2016 r. było ich już o tysiąc więcej, a w 2017 r. złożono aż 4 051 wniosków zezwalających na pracę w naszym województwie – podkreśla wojewoda Jarosław Wieczorek.

A szczegóły Programu można znaleźć na stronie ŚUW - TUTAJ.

fot. A. Karendał

Autor: ŚlUW, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności19 kwietnia 202412:38

Na dzielnicowym zawsze można polegać

Na dzielnicowym zawsze można polegać - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Aktualności18 kwietnia 202413:21

Umowa na przebudowę 1 Maja w Gołkowicach podpisana

Umowa na przebudowę 1 Maja w Gołkowicach podpisana - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Aktualności19 kwietnia 202411:23

Nowy wybieg dla psów w Rodzinnym Parku Rozrywki

Nowy wybieg dla psów w Rodzinnym Parku Rozrywki  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl, fot. Natalia Maciejek
Aktualności19 kwietnia 202412:05

Supermoce na scenie Festiwalu Karaoke

Supermoce na scenie Festiwalu Karaoke - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.