Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 lutego 201908:27

Prawie co drugie zgłoszenie na 112 jest fałszywe!

Prawie co drugie zgłoszenie na 112 jest fałszywe! - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

W 2018 roku do WCPR w Katowicach wpłynęło 852 019 fałszywych zgłoszeń na około 2,6 mln wszystkich odebranych połączeń, co stanowi 47% wszystkich telefonów. 

– Operator, w czym mogę pomóc? (…) 
– Proszę pana, to jest taka elektryczna maszyna, ja nie widzę oczu (…); ona cały czas była dobra tylko, że nagle coś się stało, jakieś pół godziny temu, no to ja mówię: „Jola, wychodzimy!”, ale ona jest nieprzytomna… 
– Maszyna do szycia jest nieprzytomna? 
– No, nie funkcjonuje. 
– Powiedziała pani do maszyny do szycia: „Jola, wychodzimy”? 
– Nie do maszyny, tylko do niej! 
– Do kogo? 
– Do córki. 
– To ja o córkę pytam (…). Co się dzieje z tą córką? 

To tylko jedna z tysięcy rozmów, prowadzononych przez operatorów alarmowych. Katowickie Centrum Powiadamiania Ratunkowego jest największym w Polsce. Operatorzy 112 w ciągu doby obsługują około 5 tysięcy zgłoszeń. Średnia liczba zgłoszeń obsłużonych w ciągu miesiąca wynosi 151 tysięcy. Są to różne telefony. Często od czujności operatora zależy ludzkie życie. W jego gestii jest też rozpoznanie prawdziwego zgłoszenia od fałszywego. Zdarza się, że z pozoru nieprawdziwe połączenie okazuje się nieumiejętną próbą przekazania ważnej informacji na temat niebezpiecznej sytuacji, z którą zmaga się stojący po drugiej stronie aparatu. Tak było w przedstawionej powyżej sytuacji. Dzięki uporowi i trzeźwości umysłu operatorowi udało się ustalić, że córka dzwoniącej kobiety jest nieprzytomna i nie oddycha. Dzięki wysłaniu karetki udało się uratować poszkodowanej życie. Łatwo sobie wyobrazić co by się stało, gdyby operator pomyślał, że to żart. Rola operatora w takich sytuacjach jest nieoceniona i decydująca. To od jakości i szybkości zadawania pytań zależy cała akcja ratownicza. Dzięki zdobyciu dużej liczby informacji w krótkim czasie ratownicy wiedzą, jak przygotować się do danej akcji. W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach obchodziliśmy wczoraj urodziny numeru alarmowego 112. Podczas spotkania można było poznać tajniki i trudy pracy wojewódzkich operatorów oraz zespołów ratowniczych. 

– Chyba nikomu nie trzeba przypominać jak ważne zadanie w Państwie Polskim spełnia profesjonalne zarządzanie numerem 112, całym centrum ratownictwa, ale również jakie to ma ogromne znaczenie dla naszych obywateli, dla naszych mieszkańców. Każda minuta, każda sekunda to jest tak naprawdę ich bezpieczeństwo – mówił wczoraj wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. 

W 2018 roku do WCPR w Katowicach wpłynęło 852 019 fałszywych zgłoszeń na około 2,6 mln wszystkich odebranych połączeń, co stanowi 47% wszystkich telefonów. Dobrą wiadomością jest to, że liczba nieprawdziwych zgłoszeń stale zmniejsza się w stosunku do lat ubiegłych. W katowickim WCPR w zeszłym roku obsłużono 13% wszystkich zgłoszeń na terenie całego kraju odebranych przez operatorów . 

Podczas wczorajszej konferencji gościliśmy również funkcjonariusza Policji, którego trzyletni syn potrzebował jakiś czas temu pilnej pomocy medycznej. Dzięki sprawnie obsłużonemu połączeniu oraz szybkiej i fachowej pomocy ratownika, syn policjanta został uratowany. Jak powiedział policjant, do dzisiaj trudno mu zachować spokój, gdy wraca do tamtych chwil. Podczas spotkania miał okazję opowiedzieć o tym zdarzeniu i podziękować jeszcze raz ratownikowi, dzięki któremu jego syn cieszy się dobrym zdrowiem. 

– Głos mi do tej chwili drży, a odsłuchując to nagranie łza się w oku kręci - mówił Pan Grzegorz. – Chciałem serdecznie podziękować panu ratownikowi Marcinowi za uratowanie mojego młodszego syna. Wykazał się pełnym profesjonalizmem, empatią oraz zimną krwią – dodał. 

Jak mówił ratownik biorący udział we wspomnianej akcji, takie sytuacje pokazują, że ta praca ma sens i daje ogromną satysfakcję. Jak przyznał, to była jedna z najtrudniejszych interwencji w jego karierze. 

Jakość pracy operatorów jest wciąż udoskonalana. Od 12 grudnia 2018 roku, nastąpił kolejny krok w celu ujednolicenia sposobu dokonywania zgłoszeń, a mianowicie włączenie numeru 997 do obsługiwanych przez CPR-y w całym kraju. Dzięki temu działaniu dyżurni policji mogą skupić się na zarządzaniu siłami i środkami, co spowodowało znaczne usprawnienie pracy całego garnizonu. Do nowych funkcjonalności należy również obsługa zgłoszeń na przejazdach kolejowych, zgłoszenie e-call oraz Aplikacja alarm 112 dla osób głuchoniemych, która w chwili obecnej jest w fazie testów. 

Podczas spotkania można było dowiedzieć się też kilku ciekawostek z funkcjonowania WCPR w Katowicach. Dowiedzieliśmy się m.in., że najmłodszy operator numeru 112 ma jedynie 20 lat, a staż pracy najdłużej zatrudnionego operatora wynosi 5 lat.

#ŚlUW Katowice

Autor: Śląski Urząd Wojewódzki, fot. Anna Karendał, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności23 kwietnia 202411:35

LPR w akcji w Rydułtowach. Serce pasażera opla zatrzymało się

LPR w akcji w Rydułtowach. Serce pasażera opla zatrzymało się - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rydułtowy:

Niespokojny wtorkowy poranek w regionie. Na ulicy Raciborskiej w Rydułtowach lądował śmigłowiec LPR. Choć w internecie i na wielu grupach WhatsApp pojawiła się informacja o potrąceniu, to do niego nie doszło. U pasażera jednego z przejeżdzających ulicą samochodów doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Poszkodowany trafił do szpitala w Jastrzębiu-Zdroju.

red., fot. FB/Wodzisław Śląski i okolice-Informacje drogowe 24H
Reklama
Aktualności23 kwietnia 202410:27

O ideologii Slow City w Wodzisławiu Śląskim

O ideologii Slow City w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Miasto Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 kwietnia 202410:45

Dzień Pacjenta Szpitala Powiatowego już wkrótce

Dzień Pacjenta Szpitala Powiatowego już wkrótce - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności24 kwietnia 202419:48

Od 1 maja cyklobusy wyruszą w trasy

Od 1 maja cyklobusy wyruszą w trasy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 kwietnia 202411:05

Jubilaci świętowali złote i szmaragdowe gody [FOTO]

Jubilaci świętowali złote i szmaragdowe gody [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

50 i 55 lat temu obiecali sobie życie na dobre i na złe. Ich wspólna wędrówka trwa do dziś i jest symbolem uczucia, którym od tylu lat siebie darzą. Wczoraj, 23 kwietnia, w Pałacu Dietrichsteinów małżonkowie z radością i niemałym wzruszeniem obchodzili złote i szmaragdowe gody.

wodzislaw-slaski.pl, fot. Dorota Piecha/UM
Reklama
Reklama
Aktualności23 kwietnia 202413:29

Gmina Godów. Edukacja ekologiczna w przedszkolach [FOTO]

Gmina Godów. Edukacja ekologiczna w przedszkolach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Gmina_Godów
Aktualności24 kwietnia 202418:53

Rozpoczęcie sezonu 2024 w Marklowicach z charytatywnym charakterem

Rozpoczęcie sezonu 2024 w Marklowicach z charytatywnym charakterem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. pogladowe - pexels.com/Oleksandr P
Reklama
Aktualności23 kwietnia 202418:25

Czas na wiosenną deratyzację

Czas na wiosenną deratyzację - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.