Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności13 sierpnia 201709:15

Jak umierały kopalnie. Powstała książka poświęcona historii nieczynnych zakładów

Jak umierały kopalnie. Powstała książka poświęcona historii nieczynnych zakładów  - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Powiat:

Nakładem Fundacji Kopalń Zlikwidowanych w Rybnickim Okręgu Węglowym, przy finansowym wsparciu m.in. Powiatu Wodzisławskiego, ukazała się książka poświęcona historii nieczynnych już zakładów górniczych ziemi wodzisławskiej i rybnickiej. Wydawnictwo pt. „Jak umierały kopalnie” to praca zbiorowa pod redakcją Andrzeja Kapłanka. Zawiera 18 artykułów poświęconych historii górnictwa w tzw. okręgu rybnickim oraz jedenastu kopalń: KWK „Reden”, KWK „Fryderyk”, KWK „Ignacy”, KWK „Rymer”, KWK „Żory”, KWK „Anna”, KWK „1 Maja”, KWK „Morcinek”, KWK „Moszczenica”, KWK „Dębieńsko” i KWK „Szczęście Beaty”. 

Jak podkreśla prof. dr hab. inż. Stanisław Duży z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Rybnicki Okręg Węglowy w powszechnej opinii kojarzy się z kopalniami węgla kamiennego budowanymi po 1945 roku i dynamicznym rozwojem miast z tym związanych takich jak Rybnik, Jastrzębie-Zdrój, Wodzisław Śląski czy Żory. Jednak region ten związany jest z górnictwem węgla kamiennego już od ponad 200 lat, a ludzie żyjący na tym terenie byli świadkami różnych procesów gospodarczych od budowy małych kopalń wydobywających złoże zalegające na małych głębokościach, poprzez gwałtowną rozbudowę branży po likwidację branży. – Książka została napisana przez świadków procesów zachodzących w górnictwie węgla kamiennego w zachodnim subregionie województwa śląskiego (…) i obejmuje historię kopalń eksploatujących węgiel kamienny od XVIII do końca I dekady XXI wieku. (…) Każda kopalnia została opisana według jednego schematu, a mianowicie narodziny kopalni, eksploatacja, likwidacja kopalni i spuścizna po działalności kopalni – wyjaśnia w swojej recenzji prof. Duży.

Książka jest unikalnym dokumentem obrazującym funkcjonowanie górnictwa w Subregionie Zachodnim i z tego powodu to pozycja obowiązkowa w biblioteczkach nie tylko historyków czy rodzin górniczych. – Polecam ją wszystkim tym, którzy interesują się historią swojej „Małej Ojczyzny” oraz genezą dóbr cywilizacyjnych – zachęca prof. Duży.

Książkę, która ukazała się w nakładzie 1500 egzemplarzy, można nabyć m.in. w zabytkowej kopalni „Ignacy” w Niewiadomiu, siedzibie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa w Rybniku, rybnickiej księgarni „Orbita”. Toczą się też rozmowy w sprawie dystrybucji książki w Muzeum w Wodzisławiu Śl. i innych miejscach.

Jak podkreśla prezes Fundacji Kopalń Zlikwidowanych ROW Ryszard Fuchs, całkowity dochód ze sprzedaży publikacji zostanie przeznaczony na utworzenie szlaku nieistniejących już kopalni ziemi wodzisławskiej i rybnickiej, po których pozostało sporo spuścizny materialnej, m.in. obiekty budowlane zaprojektowane przez Hansa Poelziga – światowej sławy architekta doby modernizmu. Na szlaku mają znaleźć się również zlikwidowane kopalnie ziemi wodzisławskiej: „Fryderyk” w Kolonii Fryderyk (gm. Gorzyce), „Reden” w Radlinie, „Anna” w Pszowie oraz „1 Maja” w Wodzisławiu Śl.

Autor: WR,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności24 kwietnia 202419:48

Od 1 maja cyklobusy wyruszą w trasy

Od 1 maja cyklobusy wyruszą w trasy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności24 kwietnia 202411:05

Jubilaci świętowali złote i szmaragdowe gody [FOTO]

Jubilaci świętowali złote i szmaragdowe gody [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

50 i 55 lat temu obiecali sobie życie na dobre i na złe. Ich wspólna wędrówka trwa do dziś i jest symbolem uczucia, którym od tylu lat siebie darzą. Wczoraj, 23 kwietnia, w Pałacu Dietrichsteinów małżonkowie z radością i niemałym wzruszeniem obchodzili złote i szmaragdowe gody.

wodzislaw-slaski.pl, fot. Dorota Piecha/UM
Reklama
Aktualności24 kwietnia 202418:53

Rozpoczęcie sezonu 2024 w Marklowicach z charytatywnym charakterem

Rozpoczęcie sezonu 2024 w Marklowicach z charytatywnym charakterem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. pogladowe - pexels.com/Oleksandr P
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 kwietnia 202411:14

Majówka z kleszczami? Chroń siebie i bliskich przed kleszczowym zapaleniem mózgu

Majówka z kleszczami? Chroń siebie i bliskich przed kleszczowym zapaleniem mózgu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
PAP MediaRoom, fot. pexels.com/Erik Karits
Reklama
Strony Partnerskie25 kwietnia 202411:20

Czym jest drenaż limfatyczny?

Czym jest drenaż limfatyczny? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
artykuł sponsorowany
Aktualności25 kwietnia 202414:23

Najbliższe dni w WCK

Najbliższe dni w WCK - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
WCK
Aktualności25 kwietnia 202419:04

Wystawa modeli redukcyjnych w Ignacym

Wystawa modeli redukcyjnych w Ignacym - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Zabytkowa Kopalnia Ignacy
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.