Historia |
Region: |
Nieboczowy - wieś widmo AD 2017
Ten fotoreportaż dostaliśmy od Dawida Kukiełki w maju 2017 r. Czekał piętnaście miesięcy. Pokazanych na nim obiektów już nie ma - starego nieboczowskiego kościoła, domów, stodół. Zostały drogi i uprzątnięty teren. Wieś zamieniła się w teren eksploatacji złóż żwiru. Ćwiczyli tu żołnierze jednostek specjalnych, ścigali rajdowcy.
Więcej »Doktor od oczu, który inwestował w kopalnie
Historia na weekend. Doktor Kuh miał wiele zainteresowań naukowych, a przede wszystkim wielkie talenty do prowadzenia interesów. Swoje zamiłowanie do geologii wykorzystał tak dalece, iż w roku 1843 stał się jedynym właścicielem kopalni „Charlotte” w Rydułtowach - pisze Zbigniew Woźniak.
Więcej »Obcowały z diabłem! Dokładnie 350 lat temu spalono czarownice z ziemi wodzisławskiej
Kartka z kalendarza. W piątek 23 września 1667 roku na katowce obok pątniczego kościoła Matki Bożej przy drodze z Raciborza do Opawy wykonano wyrok na kobietach oskarżonych o czary. Przyznały się, że w Noc Walpurgii obcowały z diabłem. Niektórym okazało łaskę i ścięto przed spalaniem. Pozostałe płonęły żywcem na stosie. Były to mieszkanki Pszowa, Lubomi, Syryni, Nieboczów i Grabówki.
Więcej »Sensacja sprzed lat. Sarna uciekła kłusownikom i wbiegła do miasta
Kartka z dziejów Wodzisławia Śląskiego. W zeszły czwartek rano wbiegła do miasta naszego spłoszona prawdopodobnie przez kłusowników (rabczyków) sarna i wskoczyła przez szybę we drzwiach do składu pewnego kupca, ztamtąd wyskoczyła przez tylne okno na podwórze...
Więcej »IPN odsłania tajemnice śląskiej historii - Sokoły kapitana Ebbinghausa
Jednym z przejawów niemieckiej działalności dywersyjnej na polskim Górnym Śląsku było tworzenie przez Abwehrę grup bojowych, mających w przypadku wybuchu wojny zapobiec próbom unieruchomienia przez wycofujących się Polaków przemysłu województwa śląskiego.
Więcej »Najważniejszy dygnitarz nazistowski działający na Górnym Śląsku
Katowicki IPN dostarcza miłośnikom górnośląskiej historii szereg ciekawych pozycji. Jedna z najnowszych to opracowania Mirosława Węckiego pt. Fritz Bracht (1899–1945). Nazistowski zarządca Górnego Śląska w latach II wojny światowej.
Więcej »Do wodzisławskiego Muzeum trafiła cenna pamiątka
Zbiory wodzisławskiego Muzeum wzbogaciły się o cenną pamiątkę przeszłości, którą jest pocztówka powstała około 100 lat temu. Przedstawia ona obecne skrzyżowanie ulic Stefana Czarneckiego i Batalionów Chłopskich w dzielnicy Wodzisławia Śląskiego – Wilchwach. Motywem przewodnim tego ujęcia była wiejska kaplica przy której rosło wiekowe drzewo. Pod drzewem siedzi czwórka, odpoczywających młodzieńców. Tuż za kaplicą widoczna jest zabudowa mieszkalna kryta strzechą. Domostwo to już nie istnieje, a nową zabudowę posadowiono w głębi posesji.
Więcej »Historyczne zdjęcia Straży Granicznej II RP z lat 1928-1939. Ciekawe ujęcia z okolic Wodzisławia
Zdjęcia Śląskiego Inspektoratu Okręgowego Straży Granicznej II RP znajdą swoje honorowe miejsce w Sali Tradycji Śląsko – Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu. Są tam fotografie z naszego regionu, przeciętego po 1921 r. granicą pomiędzy II RP a Niemcami.
Więcej »W świecie starych zegarów. Nowa wystawa w wodzisławskim Muzeum
Już w najbliższy piątek Muzeum Miejskie w Wodzisławiu Śląskim zaprezentuje swoją najnowszą wystawę. Tym razem za sprawa muzealnych eksponatów będzie można się przenieść w świat zegarów. A konkretnie w świat starych zegarów ponieważ tytuł wystawy brzmi „Tempus Fugit – w świecie starych zegarów”.
Więcej »Wokół górnośląskiej historii. Spotkanie z Instytutem Pamięci Narodowej – Oddziałem w Katowicach
W czwartek 6 listopada 2014 o godzinie 16:15 w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim odbędzie się spotkanie autorskie z pracownikami Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Obecni będą naczelnik biura edukacji publicznej IPN Katowice dr hab. Adam Dziurok, Sebastian Rosenbaum oraz Mirosław Węcki.
Więcej »Wyjątkowa pozycja o górnośląskiej archeologii
Album jest adresowany nie tylko do archeologów, studentów różnych kierunków, ale przede wszystkim do młodzieży szkolnej, nauczycieli i miłośników przeszłości rekonstruowanej na podstawie zabytków wydobytych z ziemi.
Na ulicy Piłsudskiego odnaleziono fosę!
Mowa o fosie, która, jak na razie, uważana jest za najważniejsze tegoroczne odkrycie archeologiczne w mieście. Udało się do niej dotrzeć dzięki pracom prowadzonym w ramach projektu „Ochrona wód dorzecza Górnej Odry w zlewni oczyszczalni ścieków Karkoszka II w Wodzisławiu Śląskim – rozszerzenie zakresu”.
Więcej »Pamiątki po Oppersdorffach, czyli kochliwy król
Wizyta króla Jana III Sobieskiego na zamku w Raciborzu utrwaliła się w publikacjach za sprawą pechowej dla monarchy karcianej partyjki, w której ograła go „najstarsza jakaś i najszpetniejsza” dama dworu. Wspomnijmy też pikantne wydarzenia z 1655 roku, kiedy to Maria Kazimiera D’Arquien, od 1655 roku Sobieska, była na dworze właścicieli raciborskiego zamku świadkiem miłosnych perypetii króla Jana Kazimierza.
Więcej »Książę Jan zwany Dobrym, który nie miał śmiałości do kobiet i zostawił wielkie skarby
Tajemnice historii na weekend. Historyków intryguje żywot księcia górnośląskiego Jana Dobrego, którego brak śmiałości do kobiet tłumaczono impotencją bądź homoseksualizmem. Niezwykle oszczędny, wręcz sknerowaty władca pozostawił po sobie ogromne skarby. Kto na nich skorzystał? - na to pytanie odpowiada Grzegorz Wawoczny.
Więcej »Cenne pamiątki w wodzisławskim Muzeum
W ostatnim czasie Dział Historii Muzeum w Wodzisławiu Śląskim wzbogacił się o unikalną kolekcję dotyczącą przedwojennego policjanta i żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie - starszego sierżanta Antoniego Sładka (1898-1960).
Więcej »« poprzednia | 1 | 2 | następna » |
z kierunku północno-wschodniego
Ciśnienie: | 1031 hpa |
---|---|
Wilgotność: | 76% |
Wschód słońca: | 06:31 |
Zachód słońca: | 17:26 |
Partnerzy portalu |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |
Noworodki | Pokaż wszystkie » |
Chmura tagów |