Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 kwietnia 201813:16

Odznaczenia Prezydenta RP dla osób zasłużonych dla Miasta Rydułtowy

Odznaczenia Prezydenta RP dla osób zasłużonych dla Miasta Rydułtowy  - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Rydułtowy:

Podczas 42 Sesji Rady Miasta miała miejsce niezwykle uroczysta chwila. Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz wręczył odznaczenia nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę osobom zasłużonym na rzecz Miasta Rydułtowy. 

Otrzymali je:

Adolf Gwoździk - urodził się 13 marca 1929 r. w Pszowie. Od najmłodszych lat związany był z miastem Rydułtowy. Na kopalniach Rybnickiego Okręgu Węglowego przepracował w sumie 50 lat. Od lat młodzieńczych był czynnym i aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego. Przez ponad 50 lat był członkiem, działaczem i prezesem koła PTTK przy Kopalni Węgla Kamiennego w Rydułtowach. Obecnie został mianowany Honorowym Przodownikiem Turystyki Górskiej PTTK i Honorowym Przodownikiem Turystyki Kolarskiej PTTK. Nadal spotyka się z dziećmi i młodzieżą przekazując swoją wiedzę i doświadczenie, często współorganizuje zawody i turnieje związane z turystyką i krajoznawstwem. 

Ks. Konrad Opitek - urodził się 22 kwietnia 1958 r. w Chełmie Śląskim. Święcenia kapłańskie przyjął 4 kwietnia 1985 roku. Był twórcą i prekursorem duszpasterstwa sportowców. Tworzył je będąc kapelanem GKS Katowice, by oficjalnie dekretem arcybiskupa zostać powołany pierwszym duszpasterzem sportowców Archidiecezji Katowickiej. W uznaniu zasług dla kościoła został kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitalnej Archidiecezji Katowickiej. Ksiądz Konrad Opitek, były proboszcz parafii p/w św. Jerzego w Rydułtowach, przez wiele lat dawał się poznać, nie tylko jako oddany kapłan, ale także jako wspaniały gospodarz i organizator. Wśród wielu zasług rangi najwyższej było zadanie odnowienie wnętrza kościoła i przywrócenie mu neogotyckiego wystroju. Stworzył Oratorium św. Józefa, miejsce do spotkań religijnych, społecznych i kulturalnych. W dniu 31 sierpnia 2017 r. nadano księdzu Konradowi Opitkowi Honorowe Obywatelstwo Miasta Rydułtowy.

Alicja Kołodziej – urodziła się 15 kwietnia 1955 r. w Rydułtowach. W swojej pracy zawodowej była związana z miastem Rydułtowy. W latach 1988 - 1999 pracowała w SP1 w Rydułtowach na stanowisku nauczyciela, a od 1999 do w Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach na stanowisku dyrektora szkoły. Osobiście napisała i wdrożyła program nauczycielski dotyczący Edukacji Regionalnej. Pomimo przejścia na emeryturę nadal współpracuje z miejską komisją oświaty, uczestniczy w spotkaniach z młodzieżą, organizacji wystaw, spotkań i imprez kulturalnych. Od 1992 roku jest czynnym członkiem Towarzystwa Miłośników Rydułtów, gdzie pełni funkcję zastępcy prezesa Zarządu.

Henryk Machnik - urodził się 22 marca 1943 r. w Rybniku. Od najmłodszych lat był wiązany z miastem Rydułtowy. Jako harcerz i instruktor przeszedł wszystkie szczeble kariery w Związku Harcerstwa Polskiego. Obecnie jako harcmistrz pomaga i wspiera harcerzy Hufca „Błękitne Niebo” w Rydułtowach, będąc członkiem Kręgu Seniora. Został nagrodzony złotą odznaką „Zasłużony dla województwa śląskiego. Od 1994 roku jest prezesem TMR-u. Był inspiratorem wielu historycznych uroczystości i spotkań w których podkreślał wartość uczestników śląskiego plebiscytu, powstańców śląskich, ofiar pogrzebanych na nieludzkiej ziemi, żołnierzy wyklętych oraz bohaterów walki z komuną, a także bohaterów katastrofy smoleńskiej. Realizuje wiele projektów współfinansowanych ze środków zewnętrznych, których odbiorcami są ludzie potrzebujący najwięcej pomocy i wsparcia.

Uroczystość rozpoczęła się oficjalnym powitaniem radnych i zaproszonych gości przez Przewodniczącego Rady Miasta, Lucjana Szwana. Następnie Burmistrz, Kornelia Newy zabrała głos, nakreślając charakterystykę miasta i osób w nim mieszkających:


Pierwsze wzmianki o Rydułtowach datowane są na XIII wiek; w wieku XVIII odkryto pokłady węgla, co zapoczątkowało rozwój górnictwa. Kopalnia i jego pracownicy na zawsze już zdefiniowali tę ziemię, to dla nich budowano tu osiedla, dzięki nim rozwijało się miasto. Dzisiaj wciąż losy kopalni leżą nam na sercu, na szczęście jej kondycja jest dobra i my dzięki temu jesteśmy wolni od trosk.

Rydułtowy leżą na styku powiatów, często granicząc z nimi przez ulicę. Prężnie działające szkoły, przedszkola, Ognisko Pracy Pozaszkolnej, Biblioteka, Państwowe Ognisko Plastyczne pozwala należycie realizować nasze zadania z nadzwyczajną starannością o potrzeby społeczeństwa. Powołane do życia obiekty : RAFA, ROSA, RCK Feniks, Zielone Wyspy to inwestycje zrealizowane na terenie albo zdegradowanym albo zaniedbanym; ich zagospodarowanie poprawiło nasz wizerunek a Rydułtowy przybrały piękniejsze oblicze.
W każdej dziedzinie staramy się pozyskać dotacje; finansowanie przedsięwzięć to ważny element naszej pracy na rzecz ciągłego rozwoju.

Rydułtowicy są bardzo pomysłowi i aktywni; wiele wnoszą do sposobu zarządzania miastem, cieszymy się z tej interakcji korzystając z ich energii i idei."

Wicewojewoda Jan Chrząszcz rozpoczął swą wypowiedź od przytoczenia cytatu z utworu Zofii Kossak-Szczuckiej:

"Będziesz miłował Polskę pierwszą po Bogu miłością. Będziesz Ją miłował więcej niż siebie samego."

"Wiem, jak ważny jest samorząd. Przyznanie Krzyża Zasługi jest podkreśleniem zasług za pracę na rzecz Miasta Rydułtowy i motywacją dla odznaczonych na przyszłość. Gratuluję wyróżnienia i życzę sił i zapału do dalszej pracy oraz realizacji wszelkich zamierzeń. Nie liczy się ilość ale jakość - a w przypadku Rydułtów w wielu aspektach jest ona bardzo wysoka. Ta ziemia zmienia się bardzo dynamicznie, jesteście przykładem, jak można korzystać z funduszy unijnych, by wspierać swoją małą Ojczyznę. Dziękuję za Państwa aktywność, za te zmiany".

Krzyż Zasługi ustanowiony w 1923 r. nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Krzyż Zasługi może być nadany tej samej osobie w każdym stopniu dwukrotnie. Przed nadaniem Krzyża Zasługi wyższego stopnia powinny upłynąć co najmniej 3 lata. Odstępstwo od tej zasady dopuszczalne jest wyjątkowo.

Autor: UM Rydułtowy,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i Edukacja26 kwietnia 202414:21

Maturzyści powiatowych szkół odebrali świadectwa [FOTO]

Maturzyści powiatowych szkół odebrali świadectwa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Tegoroczni abiturienci ze szkół ponadpodstawowych powiatu wodzisławskiego odebrali świadectwa. Edukację w liceach i technikach zakończyło 818 osób. Uczniowie z najwyższą średnią ocen oraz z dodatkowymi osiągnięciami, z rąk członków Zarządu Powiatu Wodzisławskiego otrzymali specjalne wyróżnienia.

Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności25 kwietnia 202411:14

Majówka z kleszczami? Chroń siebie i bliskich przed kleszczowym zapaleniem mózgu

Majówka z kleszczami? Chroń siebie i bliskich przed kleszczowym zapaleniem mózgu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
PAP MediaRoom, fot. pexels.com/Erik Karits
Strony Partnerskie25 kwietnia 202411:20

Czym jest drenaż limfatyczny?

Czym jest drenaż limfatyczny? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
artykuł sponsorowany
Aktualności25 kwietnia 202414:23

Najbliższe dni w WCK

Najbliższe dni w WCK - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
WCK
Reklama
Reklama
Aktualności25 kwietnia 202419:04

Wystawa modeli redukcyjnych w Ignacym

Wystawa modeli redukcyjnych w Ignacym - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Zabytkowa Kopalnia Ignacy
Reklama
Aktualności26 kwietnia 202414:59

Wodzisław Śląski na weekend

Wodzisław Śląski na weekend - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl
Reklama
Reklama
Kultura i Edukacja26 kwietnia 202413:56

Po raz ósmy zaimponowali kreatywnością [FOTO]

Po raz ósmy zaimponowali kreatywnością [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Po raz ósmy wodzisławscy uczniowie szkół podstawowych i grup przedszkolnych zachwycili swoimi talentami i zaimponowali pomysłowością. Za nami wielki VIII Wodzisławskiego Festiwalu Kreatywności, który odbył się w dniach 23-24 kwietnia br., a wczoraj miał swój wielki finał w Wodzisławskim Centrum Kultury.

wodzislaw-slaski.pl, fot. Dorota Piecha/UM
Aktualności26 kwietnia 202415:05

Starosta Leszek Bizoń odznaczony

Starosta Leszek Bizoń odznaczony - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Sport26 kwietnia 202412:35

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i Edukacja26 kwietnia 202420:54

Miejski konkurs programowania w ZSP 2 [FOTO]

Miejski konkurs programowania w ZSP 2 [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

W czwartek, 25 kwietnia, w Zespole Szkolno–Przedszkolnym nr 2 w Wodzisławiu Śląskim odbył się Miejski Konkurs Programowania "Festiwal robotów", w którym uczniowie musieli wykazać się nie lada wiedzą z konstruowania i programowania robotów. Łącznie 34 zawodników w dwóch kategoriach wiekowych.

red., fot. Natalia Maciejek/UM
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.