Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i Edukacja18 kwietnia 202308:41

W Ekonomiku rozmawiano o kształceniu dla rynku pracy. Szkoła pozyskała kolejnych patronów [FOTO]

W Ekonomiku rozmawiano o kształceniu dla rynku pracy. Szkoła pozyskała kolejnych patronów [FOTO] - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Rynek pracy jest dziś dla pracodawców i pracowników wyzwaniem. Każda ze stron musi bowiem odnaleźć się w niełatwej sytuacji ultraszybkiego postępu technologicznego, zmieniających się oczekiwań i możliwości, a także osobistych preferencji uczestników rynku pracy.

Z tego powodu spotkanie pracodawców z dyrekcją, nauczycielami i uczniami szkoły, dyskusja, a wreszcie podpisanie umów patronackich stanowią ważny krok w jego kształtowaniu w skali regionalnej. Z takiego założenia wyszli w wodzisławskim Zespole Szkół Ekonomicznych.

W wodzisławskim Ekonomiku przedstawiciele pracodawców, instytucji publicznych dyrekcja szkoły oraz nauczyciele podjęli dyskusję na temat warunków, w jakich funkcjonują dziś uczestnicy rynku pracy:

– Dziś na rynku pracy spotykamy młodego człowieka, który na równi ze światem rzeczywistym funkcjonuje w świecie wirtualnym. To oznacza, że pracodawcy mierzą się z zupełnie nowym profilem pracownika: skupionym na technologii, z zaawansowanymi umiejętnościami informatycznymi i oszczędną komunikacją werbalną. Staramy się jako szkoła promować i wdrażać taki model kształcenia zawodowego, który wykorzystuje mocne strony pokolenia młodych i kształtuje je na potrzeby rynku pracy – podkreśla Maria Lach, dyrektor zespołu Szkół Ekonomicznych.

Kierownik kształcenia praktycznego i nauczyciel przedmiotów zawodowych Aleksandra Zielonka zaprezentowała uczestnikom spotkania kierunki kształcenia uruchomione w Ekonomiku oraz zasady przystępowania do egzaminów zawodowych. Z kolei Anna Słotwińska-Plewka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śląskim, podkreśliła, czego oczekują młodzi, poszukujący pracy ludzie:

– Przede wszystkim stawiają na komunikację i rozwój. Ogromnie doceniają możliwość rozwijania swoich kompetencji, talentów i umiejętności, przy jednoczesnym zachowaniu równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Jednocześnie, co ciekawe, młodzi rezygnują z kultury obecności na rzecz kultury zaufania. Przychodzą do pracy z nadzieją, że szef, pracodawca obdarzy ich zaufaniem zapewniającym swobodę działania – tłumaczyła.

Podsumowaniem dyskusji było podpisanie przez szkołę nowych umów patronackich, na podstawie których pracodawcy otoczą szczególną opieką i edukacją zawodową młodzież Ekonomika. Uczniowie kształcący się w zawodach technik ekonomista i technik rachunkowości będą korzystali ze wsparcia Doradztwa Podatkowego Graczyk S.C., Kancelarii Doradztwa Podatkowego Piątek sp. z o.o. i Kancelarii Doradztwa Podatkowego Delta. Technik handlowiec otoczony zostanie zawodowym wsparciem przez „Społem” Powszechną Spółdzielnię Spożywców. Z kolei Grupa Atlas Tour sp. z.o.o. patronatem objęła adeptów technika organizacji turystyki. Firma Jordaszka sp. z o.o. wesprze w rozwoju młodzież kształcącą się w zawodach: technik hotelarstwa i technik żywienia i usług gastronomicznych. Przyszli informatycy i technicy reklamy korzystać będą z rad i doświadczenia firmy Pikselomania sp. z o.o.

Wydarzeniu towarzyszyły całodzienne warsztaty poprowadzone przez gości specjalnych – przedstawicieli wieloletniego partnera szkoły, czyli firmy Unity Line – operatora promów na Morzu Bałtyckim. Doświadczenie tego pracodawcy, marka rozpoznawalna w Europie, kultura pracy stanowią niejednokrotnie przykład, do którego szkoła odwołuje się, prezentując autorytety rynku pracy. Pośród różnych rodzajów spotkań i ćwiczeń szczególnym zainteresowaniem ze strony młodzieży cieszyły się zajęcia z carvingu, czyli rzeźbienia w owocach i warzywach.

Autor: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności6 grudnia 202310:44

Wodzisławscy policjanci zostali Mikołajami. Podarowali swą krew

Wodzisławscy policjanci zostali Mikołajami. Podarowali swą krew - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Przed budynkiem wodzisławskiej komendy odbyła się zbiórka krwi. Krew to najcudowniejszy prezent, jakim każda zdrowa osoba może obdarować innych. Policjanci wodzisławskiego garnizonu zostali Mikołajami, podarowując swoją krew.

KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 grudnia 202319:05

Łabędzie spędzą zimę na Wilchwach

Łabędzie spędzą zimę na Wilchwach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl
Sport8 grudnia 202307:00

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.