Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i Edukacja26 listopada 201010:44

STOP przemocy wobec kobiet

STOP przemocy wobec kobiet - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Po raz drugi Powiatowy Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie organizuje kampanię społeczną „Biała Wstążka”. Tegoroczna edycja adresowana jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Kampania „Biała Wstążka” to największa na świecie międzynarodowa kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Akcja jest wynikiem wydarzenia z 6 grudnia 1989 roku kiedy to w Montrealu mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet a 13 ranił, twierdząc, że sam nie skończył studiów technicznych ponieważ dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni.  W 1991 roku  kanadyjscy mężczyźni postanowili, że włączą się w akcję walki  z przemocą wobec kobiet. Jako symbol tej akcji wybrali białą wstążkę. Kampania jest stworzona przez mężczyzn i przede wszystkim do nich kierowana. Ma sprowokować dyskusję na temat przemocy wobec kobiet oraz wesprzeć działania, które będą jej zapobiegać. Dzień 25 listopada został uznany przez ONZ w roku 1999 za Międzynarodowy Dzień Walki z Przemocą Wobec Kobiet.

Na terenie powiatu, po raz drugi, kampanię organizuje Powiatowy Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Do tegorocznej edycji zaprosił placówki oświatowe. Szkoły, które zadeklarowały chęć wzięcia udziału w kampanii otrzymały materiały wspomagające jej realizację takie jak: plakaty, ulotki, bajkę terapeutyczną, informatory. Założone w ramach kampanii działania odbywają się przy wsparciu szkolnych pedagogów, którzy współpracują z Ośrodkiem.  Polegają one m.in. na zaproponowaniu młodzieży szkolnej udziału w konkursie plastycznym, którego tematem jest treść bajki terapeutycznej oraz dyskusja na temat poruszanych w niej zagadnień. Rozstrzygnięcie tego konkursu  odbędzie się 3 grudnia o godzinie 10.00 w auli Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Wodzisławiu Śląskim.

Uczniom szkół ponadgimnazjalnych w ramach kampanii zaproponowano także udział w debacie, której tematem było szeroko pojęte zjawisko przemocy,  ze szczególnym uwzględnieniem portretu ofiary oraz osoby stosującej przemoc. Celem tego działania jest wypracowanie wraz z młodzieżą programu profilaktycznego w zakresie przeciwdziałania przemocy – z uwzględnieniem potrzeb młodzieży w tym zakresie.

Podczas uroczystego zakończenia kampanii, oprócz rozstrzygnięcia konkursu plastycznego,  zaplanowano występ młodzieżowej grupy teatralnej Bengaku z przedstawieniem pt. „Bo takie jest życie” oraz wręczenie przedstawicielom szkół dyplomu Ambasadora kampanii „Białej wstążki”.

opr. WiM

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 marca 202619:47

Food Fest wraca do Wodzisławia. Trzy dni pełne smaków na rynku

Food Fest wraca do Wodzisławia. Trzy dni pełne smaków na rynku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Kacper Kołaczkowski
Reklama
Aktualności17 marca 202610:13

Wodzisław stawia na odporność społeczną. Jest wniosek o ponad 500 tys. zł

Wodzisław stawia na odporność społeczną. Jest wniosek o ponad 500 tys. zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i Edukacja18 marca 202611:51

BioChemLab powstanie w Rydułtowach. Uczniowie zyskają nowoczesne zaplecze

BioChemLab powstanie w Rydułtowach. Uczniowie zyskają nowoczesne zaplecze - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności18 marca 202621:55

Wodzisław pamięta o seniorach. Trwa nabór zgłoszeń do wyjątkowych jubileuszy

Wodzisław pamięta o seniorach. Trwa nabór zgłoszeń do wyjątkowych jubileuszy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Kultura i Edukacja18 marca 202610:49

Zielona rewolucja w SP nr 8. Szkoła z maksymalnym dofinansowaniem

Zielona rewolucja w SP nr 8. Szkoła z maksymalnym dofinansowaniem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Telegraf17 marca 202608:44

Posadź las z leśnikiem

Posadź las z leśnikiem  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
informacja prasowa
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.