Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i Edukacja23 października 202321:06

Wspólne ścieżki II. Gminy na królewskim szlaku. Promocja najnowszej publikacji za nami

Wspólne ścieżki II. Gminy na królewskim szlaku. Promocja najnowszej publikacji za nami - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Godów:

Gmina Godów wydała kolejną, niezwykle pasjonującą publikację, poświęconą lokalnej historii i tradycji. "Wspólne ścieżki II. Gminy na królewskim szlaku" to znacznie zmienione i rozszerzone wydanie publikacji, która swój debiut wydawniczy miała w 2011 r. Jej autorem jest Daniel Jakubczyk, pasjonat lokalnej historii. W najnowszej publikacji odkrył przed czytelnikami kolejne niezwykłe historie dotyczące nie tylko Gminy Godów, ale również polsko-czeskiego pogranicza.

Podziękowania dla osób i instytucji zaangażowanych w powstanie publikacji

Prezentacja publikacji odbyła się w piątkowy wieczór 20 października w Ośrodku Kultury w Godowie. Zgromadziła liczne grono miłośników lokalnej historii, których przywitała Tatiana Stopyra, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Godowie. Wójt Gminy Godów Mariusz Adamczyk podziękował Danielowi Jakubczykowi za podjęcie trudu opracowania publikacji. Wyraził nadzieję, że spotka się ona z pozytywnym odbiorem czytelników.

Podczas spotkania autor publikacji, który ma swoje korzenie również na terenie naszej gminy, bo w Podbuczu, podziękował wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania książki m.in. wójtowi Gminy Godów Mariuszowi Adamczykowi, pracownikom Urzędu Gminy, mieszkańcom Gminy, redaktorowi technicznemu książki Radosławowi Dawidowi. - Grono osób, które mają swój udział w powstaniu tej publikacji jest szerokie. Dziękuję każdemu, również za cierpliwość i wyrozumiałość, a także za uwagi, które być może się pojawią i są dla mnie niezwykle cenne - powiedział Daniel Jakubczyk.

Chórzyści z Gołkowic i Skrbeńska oddali w Piotrowicach hołd Sienkiewiczowi

Autor publikacji przybliżył nowe historie, które zawarł w rozszerzonym wydaniu. Wspomniał m.in. postać ks. Edwarda Adamczyka z Łazisk, który w latach 1911-1912 budował kościół w dzisiejszej Rudzie Śl. Z tamtego okresu na plebani tej świątyni zachowały się witraże przedstawiające... drewniany kościół w Łaziskach oraz murowaną kaplicę z Łazisk. W książce znajdziemy również informacje o wielkim celebrycie drugiej dekady XX w. Eugenie Wiencziersie, który był jednym z pionierów niemieckiego lotnictwa, a urodził się w Gołkowicach. I jest tu zupełnie nieznany. Spory fragment książki poświęcony jest również ostatniej podróży Henryka Sienkiewicza. W 1924 r. prochy zmarłego w 1916 r. w Szwajcarii pisarza sprowadzono do Polski. Pociąg z trumną pisarza witany był m.in. na stacji kolejowej w Piotrowicach obok Godowa. Tam żegnali go chórzyści z Gołkowic i Skrbeńska.

Ciekawych historii, do tej pory niepublikowanych, jest w tej książce zresztą znacznie więcej, dzięki czemu jest to obowiązkowa lektura dla każdego miłośnika lokalnej historii. A tych, jak było widać po frekwencji na spotkaniu z autorem, nie brakuje. Każdy z obecnych mógł pozyskać bezpłatnie egzemplarz "Wspólnych ścieżek II. Gminy na królewskim szlaku", jak również dedykację autora.

Publikacja powstała w ramach zakończonego już projektu "Synergia - integracja społeczności i instytucji pogranicza", który realizowany był wspólnie przez Gminę Godów oraz Gminę Petrovice u Karvine. Dzięki temu można ją pozyskać bezpłatnie w Punkcie Informacji Turystycznej w Gołkowicach.

Autor: UG Godów, fot. Franek Brzoza, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.