Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i Edukacja20 lutego 202412:58

Poznaj kolejnych prelegentów konferencji WNET

Poznaj kolejnych prelegentów konferencji WNET - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Konferencja WNET - Zacznijmy od edukacji! odbędzie się 1-2 marca 2024 w Wodzisławiu Śląskim. Tematem konferencji jest "Edukacja jako przestrzeń zmian". Trwa rejestracja na to wydarzenie. Kto wystąpi w roli prelegentów? Poznaj sylwetki kolejnych ekspertów.

O konferencji

Konferencja edukacyjna WNET - Zacznijmy od edukacji! ma służyć wzmacnianiu i inspirowaniu nauczycieli i dyrektorów. Odbędzie się ona 1 i 2 marca 2024 roku. Tematem dwudniowego spotkania przedstawicieli oświaty będzie "Edukacja jako przestrzeń zmian".

Pierwszy dzień konferencji tj. 1 marca przewidziany jest w Pałacu Dietriechsteinów (ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2) w godz. od 9:00 go 16:00. Podczas wydarzenia zaplanowane są wystąpienia zaproszonych prelegentów, debata edukacyjna oraz spotkanie dyrektorów szkół z przedstawicielami uczelni wyższych. Następnego dnia, 2 marca nauczyciele i dyrektorzy spotkają się w Oświatowym Centrum Nauki i Techniki (ul. 26 Marca 66) w godz. od 9:00 do 13:00 na zajęciach warsztatowych prowadzonych przez nauczycieli-pasjonatów, którzy przyjadą z całej Polski.

Kto jeszcze wystąpi w roli ekspertów?

Wiesława Mitulska

Wieloletnia nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, terapeutka pedagogiczna, edukatorka, mentorka i trenerka, autorka materiałów edukacyjnych i webinarów. Pracowała z dziećmi bez ocen, podręczników i ćwiczeń, według autorskiego programu “Ruch, zabawa, nauka”. Pasjonuje ją praca metodą projektu oraz wprowadzanie dzieci w świat myślenia wizualnego i innych strategii skutecznego uczenia się. Jest autorką bloga o tematyce edukacyjnej - “Mamy w planie kodowanie” oraz strony dla rodziców i nauczycieli - “Pomysłowa szkoła domowa”. Współpracowała z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej w zakresie wprowadzania oceny kształtującej i OK zeszytu.

Podczas konferencji poprowadzi warsztaty pt. STEAMowe inspiracje, czyli od problemu do projektu.

Alicja Podstolec

Polonistka i specjalistka ds. wydawniczych w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie oraz wykładowczyni języka migowego, autorka kilkunastu artykułów z zakresu dydaktyki oraz językoznawstwa, współredaktorka dwóch tomów serii „W świecie logopedii”, współautorka e-booka Turlane lekcje, czyli kostki na polskim. 20 pomysłów na niezwykłe lekcje języka polskiego, prowadzi bloga, praktyk nauczania przez zachwyt, entuzjastka efektywnego wykorzystania technologii w szkole, Trenerka Myślenia Krytycznego Instytutu Krytycznego Myślenia, Ambasadorka Wakelet, Nearpod Certified Educator, członkini grupy Superbelfrzy RP, Ambasadorka projektu CMI, członek zarządu Sekcji Informatyki Szkolnej PTI, wpisana w 2023 r. na Listę 100.

Podczas konferencji poprowadzi warsztaty pt. Nie takie gry straszne, jak je malują - zagrajmy by się przekonać.

Łukasz Szeliga

Ukończył filologię polską (spec. nauczycielską) oraz nauczanie języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz marketing internetowy na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Studiował również socjologię w ramach MISH na UJ. Interdyscyplinarne wykształcenie przekłada na praktykę, rozwijając kompetencje kluczowe u dzieci i młodzieży z różnych stron świata. Ponadto zajmuje się wspieraniem organizacji w zakresie strategii komunikacji w mediach cyfrowych i pracy kreatywnej, specjalizując się działaniach dot. branży edukacji. Jako trener, mentor i facylitator wspiera nauczycieli i dyrektorów w zakresie wdrażania w szkole podejścia spersonalizowanego- przede wszystkim tutoringu, pracy z uczniami z doświadczeniem migracji, stosowania metod nastawionych na rozwój samoświadomości uczących się oraz budowy zespołów opartych o współpracę, komunikację i odpowiedzialność. Autor e-kursów, programów i cyfrowych innowacji dla nauczycieli i edukatorów, a także kursów przygotowujących młodzież do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Współpracuje z wydawnictwami szkolnymi, organizacjami pozarządowymi oraz Ośrodkami Doskonalenia Nauczycieli. Uczy języka polskiego jako ojczystego, obcego i drugiego, a także przygotowuje młodzież do matury z Business Management w ramach programów IB DP i Cambridge. Jest egzaminatorem podczas państwowych egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego. Do instytucji, które zaufały wiedzy i doświadczeniu Łukasza, należą m.in.: Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie UJ, ISK - jednostka edukacyjna Stanów Zjednoczonych w Polsce, Szkoła Języków Obcych Prolog, Szkoła Języka Polskiego Together, Czasopismo Polonistyka, CeiR Progresownia, CEiR Edicon, ODN Rewers, TEB Edukacja, ŻAK, Wydawnictwo Operon, PWN, fundacja Skarbu Państwa- Fundacja Solidarności Międzynarodowej, Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu czy Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Śląskiego. Od 2020 roku prowadzi w Krakowie przestrzeń rozwojowo-edukacyjną w duchu podejścia spersonalizowanego wg autorskiej koncepcji. Miejsce, gdzie młodzież z edukacji domowej może rozwijać swoje pasje i umiejętności miękkie, a uczniowie i uczennice po szkole rozwijać kompetencje kluczowe oraz czerpać radość z uczenia się. Łukasz Szeliga wierzy, że edukacja jest fundamentem społeczeństwa rozwoju, a komunikacja pełni w nim kluczową rolę.

Co czyni nas człowiekiem? To kluczowe pytanie, od którego swoje refleksje o współczesności rozpoczyna Łukasz Szeliga. Wystąpienie przedstawia nie tylko autorskie pomysły, ale również sprawdzone rozwiązania zarówno z polskich szkół, jak zagranicznych, których celem jest rozwój wrażliwości i empatii u przyszłych dorosłych. Wystąpienie nie odpowiada na pytanie "Czy rozwijać wrażliwość w szkole?", bo odpowiedź w XXI wieku jest oczywista, ale udziela odpowiedzi poprzez co i jak ją rozwijać bez czekania na systemowe zmiany.

Jakub Kozik

Zaangażowany w rozwój projektu Musicon od 2015 roku. Jego wieloletnie doświadczenie w zakresie projektowania, edukacyjna pasja i miłość do muzyki przyczyniły się do sukcesu tego innowacyjnego urządzenia. Laureat IF Design Award, 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie magazynu Brief oraz wielu innych nagród. Jego wiedza i umiejętności pozwolą uczestnikom na zrozumienie możliwości wykorzystania Musiconu w edukacji oraz na poznanie nowych sposobów na rozwijanie kreatywności i zdolności muzycznych dzieci.

Paulina Kowalik

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego z zakresu polityki oświatowej oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej o specjalizacji psychopedagogiki kreatywności. Przez wiele lat związana z popularyzacją nauki (Centrum Nauki Kopernik). W Musiconie zajmuje się opracowaniem i wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań tworząc materiały edukacyjne dla różnych zestawów Musicon.

W czasie konferencji razem z Pauliną Kowalik poprowadzi warsztaty Musicon – innowacyjne narzędzie i metoda pracy.

Czym jest Musicon?

To przełomowe urządzenie edukacyjno – terapeutyczne, którego skuteczność i efektywność we wspieraniu rozwoju poznawczego dzieci została potwierdzona badaniami naukowymi. Narzędzie i połączona z nim metoda idealnie sprawdza się na zajęciach w przedszkolu i szkole, także wśród dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Musicon może być wykorzystywany jako pomoc edukacyjna, jak i terapeutyczna.

Działa na podobnej zasadzie co katarynka - proste mechanizmy uruchamiają dźwięki, wszystko zaczyna się od wciśnięcia przycisku. Każde działanie ma konkretny wymiar i pozwala na angażowanie wielu zmysłów - projektów, w formie wystających przycisków, można dotknąć, zobaczyć i posłuchać. Praca z Musiconem pozwala min. na komponowanie i odgrywanie utworów muzycznych, uczy programowania bez użycia ekranu, rozwija zdolności motoryczne i umiejętność pracy w grupie, wspiera budowanie gotowości przedszkolnej i szkolnej Urządzenie znosi bariery w edukacji dzięki prostocie działania oraz wykorzystaniu globalnych języków: muzyki i matematyki.

Warsztaty to doskonała okazja aby zobaczyć i usłyszeć, praktycznie doświadczyć czym jest Musicon, dowiedzieć się jakie ma zastosowanie, poznać wszystkie moduły i elementy, które składają się na bogaty ekosystem edukacyjno-terapeutyczny.

prof. dr hab. Roman Leppert

Kierownik studiów doktoranckich w zakresie pedagogiki, od ponad trzech lat prowadzi Akademickie Zacisze, w którym rozmawia z autor(k)ami książek poświęconych pedagogice i edukacji, w tym z nauczyciel(k)ami. Ostatnio z jego inicjatywy powstał Wirtualny Uniwersytet Pedagogiczny.

W czasie konferencji poprowadzi z zaproszonymi gośćmi debatę pt. Edukacja jako przestrzeń zmian.

Ewa Radanowicz

Tworzy i wdraża programy rozwojowe szkół i przedszkoli w Polsce. Członkini społeczności The Global Change Leader Ashoka. Doradca metodyczny i trener NODN Sensor. Właścicielka firmy szkoleniowej EduCzas. Do 31 sierpnia 2021 r. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Radowie Małym, zarządzanej wg autorskiego programu, która w 2016r. została członkiem międzynarodowej sieci Ashoka Changemaker Schools. Współinicjatorka ogólnopolskiego, oddolnego ruchu Wiosna Edukacji, ogólnopolskiego programu „Tu dba się o DOBROSTAN” oraz kampanii społecznej „O co chodzi w szkole”. Autorka książki „W szkole wcale nie chodzi o szkołę” i współautorka poradnika ORE dla dyrektorów i nauczycieli „Zmiany, innowacje, eksperymenty - w poszukiwaniu inspiracji”, poradnika do autodiagnozy „Tu dba się o DOBROSTAN”. Współautorka ekspertyzy dla IBE pt. „Działająca Szkoła” dotyczącej kształtowania kompetencji społecznych w szkole.

Podczas konferencji wystąpi z prelekcjami pt. Jak robić szkołę? O punktach krytycznych i kamieniach milowych słów kilka, Jeśli w szkole wcale nie chodzi o szkołę, to o co chodzi? oraz weźmie udział w debacie.

Magdalena Krajewska i Beata Gwizdała

Magdalena Krajewska - oligofrenopedagog, terapeutka ręki, rewalidator, trener umiejętności społecznych i osób dorosłych z ponad 20-letnią praktyką. Nie lubi się nudzić i przez to nieustannie podejmuje nowe wyzwania. Lubi działać, sprawdzać teorię w praktyce i wyzwalać w uczniach i w sobie nowe pokłady kreatywności. Od 7 lat pracuje bez stopni wyrażonych cyfrą, które wymieniła na informacje zwrotne. Nie wyobraża sobie powrotu do ocenozy. Wspólnie z Beatą tworzą Lekcje szyte na miarę, wpadają jednocześnie na te same pomysły, będąc daleko od siebie. Aktualnie drążą nurtujący je temat powrotu do edukacyjnych korzeni kształcących umiejętności mówienia, pisania, czytania i zrozumienia.

Beata Gwizdała - logopeda, trener osób dorosłych, coach, doradca zawodowy, pedagog szkolny, informatyk, terapeuta autyzmu, specjalista edukacji włączającej. Od 4 lat dyrektor szkoły, od 23 lat czynny nauczyciel. Pracuje bez podręczników i stopni szkolnych, ceni autonomię uczniów i całego środowiska szkolnego.

Podczas konferencji poprowadzą warsztaty pt. Trudny związek czytania ze zrozumieniem.

Marta Florkiewicz-Borkowska

Bohaterka książki Sylwii Chutnik "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek". Honorowa laureatka listy 100 osób, które miały istotny wpływ na wzmocnianie cyfrowych kompetencji Polek i Polaków. Członkini grupy Superbelfrzy RP. Edukatorka, trenerka i dyplomowana arteterapeutka. Certyfikowana facylitatorka metody Design Thinking oraz metody LEGO® SERIOUS PLAY®.

Współpracuje z wieloma instytucjami edukacyjnymi, autorka scenariuszy, kursów e-learningowych, innowacji pedagogicznych, artykułów i materiałów edukacyjnych. Współautorka podręcznika do nauki języka niemieckiego, publikacji "Asy Internetu - Turniej. Pięć opowiadań o wartościach, emocjach i bezpieczeństwie w Internecie" oraz pakietu i materiałów dla nauczycieli klas 0-3, które powstały w ramach programu Asy Internetu, prowadzonego przez Fundację Szkoła z Klasą i Google a także autorka dobrych praktyk w publikacji "TIK w edukacji" i licznych kursów i szkoleń związanych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii w edukacji.

Członkini Rady Programowej Fundacji “Teach for Poland”. Autorka cyklu warsztatów rozwijających kompetencje społeczno-emocjonalne z elementami arteterapii dla dzieci, młodzieży i dorosłych "Jesteś Ważna. Jesteś Ważny." Praktyk metody opartej na CTSR "Kids! Skills - dam radę. Jestem z Ciebie dumny" i trenerka TUS. Współopiekunka projektu społecznego "Słowa Krzywdzą". Inicjatorka i koordynatorka ogólnopolskiej akcji społecznej Szycia Dobra, czyli Pożeraczy Smutków, w której bierze udział ponad 250 szkół z całej Polski. Łączy online z offline. Technologie z rękodziełem. Szyje kolorowe czapki i sukienki.

Podczas konferencji poprowadzi kreatywne warsztaty: Emocjonalny kuferek natychmiastowej pomocy.

Anna Turska

Szkoli trenerów pedagogiki freblowskiej, dbając o stały rozwój metody freblowskiej w Polsce. Wspiera nauczycieli w codziennej pracy zawodowej oraz dba o kadrę kierowniczą stwarzając okazje do nowych form współpracy.

Podczas konferencji poprowadzi warsztaty: Froebel w szkole i przedszkolu - wykorzystanie metody freblowskiej w codziennej pracy dydaktyczno-wychowawczej - ujęcie praktyczne.

Rafał Iskra

Absolwent Politechniki Lubelskiej. Od ponad 20 lat współpracuje z placówkami oświatowymi na terenie całego kraju. Inicjator i założyciel Froebel.pl - wdrażającego nurt pedagogiki freblowskiej do placówek oświatowych. Inicjator ogólnopolskiego systemu certyfikacji Przedszkoli Freblowskich. Prywatnie tata 2 synów, sympatyk motoryzacji, pasjonat matematyki. Hasłem jego jest: "Jeśli jedziesz i wszystko jest pod kontrolą to znaczy, że jedziesz za wolno".

Podczas konferencji wystąpi dla dyrektorów z tematem: Jak zadbać o kadrę pedagogiczną z bonusem - Pozyskiwanie środków zewnętrznych.

Kinga Sanocka

Certyfikowana edukatorka Pozytywnej Dyscypliny, która ją zafascynowała, gdyż od razu skojarzyła się jej z jej mentorami: Januszem Korczakiem i Jesperem Juulem i rodzicielstwem bliskości. Współpracuje z Akredytowaną Niepubliczną Placówką Doskonalenia Nauczycieli - Instytut Nauki Lektikon jako koordynatorka szkoleń na Małopolskę wschodnią; zorganizowała w Nowym Sączu konferencję „Pozytywna konferencja, czyli jak dawać dzieciom siłę”. Jest ambasadorką Wiosny Edukacji, bo wierzy, że szkoła może być lepszym miejscem zarówno dla dziecka, jak i nauczyciela i rodzica. Nauczycielka z 25 letnim stażem, obecnie pracuje głównie z dziećmi w edukacji domowej. Jako trenerka zajmuje się przede wszystkim oświatą, bo świat szkoły, jej realiów, bolączek, ale także ilości możliwości jest jej doskonale znany. Jako prelegentka brała udział m.in. w ogólnopolskiej konferencji „Inicjatywa na rzecz Ochrony Dzieci przed Destrukcyjnymi Treściami” w Warszawie oraz „Debacie o ocenianiu” w Krośnie, zorganizowanej przez Podkarpackie Kuratorium Oświaty. Prowadzi swoja stronę na Fb i Instagramie: EduPasjonatka Kinga Sanocka, nagrywa kursy i webinary, prowadzi warsztaty dla rodziców, doradza mentorsko dorosłym. Jej mottem jest: Losy tego świata zaczynają się w pokoju dziecięcym!

Podczas konferencji poprowadzi warsztaty: Pełna moc skuteczności bez zadań domowych - warsztaty z Pozytywną Dyscypliną.

Katarzyna Płonka

Absolwentka: Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Wydziału Prawa i Administracji- mgr prawa, Wydziału Ekonomicznego w Krakowie - kierunek: Prawo Pracy i Prawo Ubezpieczeń Społecznych, Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku – Białej, Uniwersytetu Collegium Balticum w Szczecinie (przygotowanie pedagogiczne), certyfikowany trener w Oświacie. Odnalazła swoje miejsce w świecie zawodowym w Instytucie Nauki Lektikon jako trener, koordynator regionalny, kadrowa oraz specjalista ds. szkoleń. Wraz z zespołem Instytutu Nauki Lektikon współorganizowała konferencje ogólnopolskie, koordynowała projekty oświatowe (m.in. trener wspomagania, Interwencja w kryzysie, forum Dyrektorów – Efektywne Zarządzanie w obliczu kryzysu). Od 14 lat zawodowo związana z oświatą, przechodząc drogę służbową krok po kroku, od stanowisk administracyjnych po stanowisko nauczyciela przedmiotów administracyjno - prawnych.

Prawo pracy, ochrona dzieci, odpowiedzialność prawna nauczycieli lub uczniów, ochrona prawna nauczycieli, mobbing, dyskryminacja oraz wiele innych tematów dot oświaty to kwestie w które się zagłębia, działa zgodnie z maksymą Ignorantia iuris nocet - nieznajomość prawa szkodzi. Dąży do poszerzenia świadomości prawnej pracowników oświaty i zaznajomienia z najważniejszymi aktami prawnymi, regulującymi ich pracę . Jej misją jest zwiększenie autorytetu zawodu nauczyciela.

Podczas konferencji poprowadzi warsztaty: Szkoła bliżej ucznia - jakie zmiany do placówek wnoszą standardy ochrony małoletnich?

Michał Cieśla

Ślązak, Polak, Europejczyk. Dziennikarz, reporter i wydawca oraz producent telewizyjny. Społecznik i entuzjasta edukacji nieformalnej. Człowiek dialogu i skutecznej komunikacji. Aktualnie rzecznik Fundacji Szkoła w Chmurze. Dba o kontakty z instytucjami sektora publicznego oraz reprezentuje fundację podczas konferencji edukacyjnych i biznesowych.

Podczas konferencji poprowadzi wraz z Dorotą Dębosz-Zalewską panel dyrektorski: Uczeń w centrum. O wolności w edukacji i przywracaniu radości z uczenia się! 

Dorota Dębosz-Zalewska

Od kilkunastu lat jest związana z szeroko pojętą edukacją dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest nauczycielem dyplomowanym, wykładowcą akademickim, szkoleniowcem, trenerem umiejętności społecznych. Absolwentka studiów z dziedzin: Historii, Edukacji obywatelskiej i Wychowania do życia w rodzinie oraz Zarządzania oświatą, które ukończyła na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w szkołach różnego szczebla, na uczelniach oraz firmach szkoleniowych w Polsce, Czechach i Portugalii. Jest autorką publikacji naukowych i popularnonaukowych.

Podczas konferencji poprowadzi wraz z Michałem Cieślą panel dyrektorski: Uczeń w centrum. O wolności w edukacji i przywracaniu radości z uczenia się! 

Autor: wodzislaw-slaski.pl, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności19 kwietnia 202411:23

Nowy wybieg dla psów w Rodzinnym Parku Rozrywki

Nowy wybieg dla psów w Rodzinnym Parku Rozrywki  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl, fot. Natalia Maciejek
Aktualności19 kwietnia 202412:38

Na dzielnicowym zawsze można polegać

Na dzielnicowym zawsze można polegać - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności19 kwietnia 202412:05

Supermoce na scenie Festiwalu Karaoke

Supermoce na scenie Festiwalu Karaoke - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Sport19 kwietnia 202411:06

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności19 kwietnia 202413:30

Wodzisław Śląski na weekend

Wodzisław Śląski na weekend - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl, fot. Natalia Maciejek
Aktualności19 kwietnia 202413:37

Ponad tysiąc przebadanych, jeden zatrzymany

Ponad tysiąc przebadanych, jeden zatrzymany - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Aktualności19 kwietnia 202412:03

Zrób zakupy na sobotnim Ekobazarze

Zrób zakupy na sobotnim Ekobazarze - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl
Reklama
Aktualności19 kwietnia 202413:42

21 kwietnia idź na wybory i wybierz prezydenta miasta

21 kwietnia idź na wybory i wybierz prezydenta miasta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. freepik.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.