Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i Edukacja12 kwietnia 202419:49

Wyjątkowe spotkanie wokół książki w wodzisławskiej bibliotece

Wyjątkowe spotkanie wokół książki w wodzisławskiej bibliotece - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wodzisławiu Śląskim oraz Wydawnictwo Naukowe "Śląski" zapraszają na inspirujące spotkanie wokół książki z wyjątkowym gościem - dr Józefem Musiołem. Prawnik, doktor nauk prawnych, adwokat, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, dziennikarz, literat oraz laureat nagrody „Złotego Wawrzyna” spotka się z czytelnikami wodzisławskiej Biblioteki w czwartek, 18 kwietnia br. o godz. 12:00.

O Józefie Musiole

Dr Józef Musioł urodził się 9 stycznia 1933 roku w Połomi. Pochodzi z rodziny o powstańczych tradycjach. W dzieciństwie był łącznikiem Armii Krajowej. Uczył się w szkole podstawowej w Moszczenicy, następnie w I Liceum Ogólnokształcącym w Wodzisławiu Śląskim. Był nauczycielem w szkołach w Wodzisławiu Śląskim - Kokoszycach i Bełsznicy. Studiował prawo na wydziale prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1977-1983 był sędzią Sądu Najwyższego, w tym w latach 1978-1983 delegowanym do Ministerstwa Sprawiedliwości do pełnienia funkcji zastępcy dyrektora Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskiej w Polsce.

W latach 1983-1990 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, w tym w 1989-1990 był również dyrektorem Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich. W latach 1988-1990 członek Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W latach 1993-1997 był adwokatem, a od 1997 ponownie sędzią Sądu Najwyższego. W 2003 przeszedł w stan spoczynku. Jest człowiekiem wielu zainteresowań, autorem ponad 30 książek, w tym wielu dotyczących Śląska, niektórych tłumaczonych na języki obce, twórca teatru faktu „Sąd Młodych”. Nazywany ambasadorem Śląska w Warszawie. 10 sierpnia 2012 roku zdobył jako jeden z dwóch pierwszych osób nagrodę „Złotego Wawrzyna”, która przyznawana jest za wybitne zasługi dla rozwoju miasta i tworzenie wspólnego dobra, pomnożenia dobrobytu lub popularyzowania osiągnięć.

"Okrakiem przez wiek. Strzępy pamięci"

W sali multimedialnej wodzisławskiej Biblioteki, 18 kwietnia o godz. 12:00 będziemy rozmawiać z dr Józefem Musiołem o ukochanym przez niego Śląsku, o losach jego rodziny, ale i o skomplikowanej historii tego regionu, o powstaniach śląskich i dramatycznych losach Ślązaków w czasie II wojny światowej. Autor to przede wszystkim prawnik i osoba przez wiele lat aktywna w polityce, człowiek, który nigdy nie dał się złamać. Nie ominiemy zatem i współczesnych tematów: będzie mowa o polityce, o kulisach Okrągłego Stołu czy o obecnej sytuacji w systemie sprawiedliwości. Jednym słowem - okrakiem przez wiek. /opis wydawcy/

aaa.[9]

Autor: red., redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202420:39

Nowe limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów

Nowe limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.