Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i Edukacja27 maja 202417:34

Centrum Nauki i Techniki laureatem Nagrody Przewroty

Centrum Nauki i Techniki laureatem Nagrody Przewroty - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

W piątek, 24 maja poznaliśmy laureatów Nagrody Przewroty, która przyznawana jest za najbardziej nowatorskie i śmiałe działania, zmieniające edukację. W kategorii lokalnej zwyciężyło Oświatowe Centrum Nauki i Techniki w Wodzisławiu Śląskim, czyli wyjątkowe multidyscyplinarne pracownie naukowe i artystyczne dla dzieci i młodzieży z powiatu wodzisławskiego.

Znamy już laureatów Nagrody Przewroty, którą Centrum Nauki Kopernik przyznało za najbardziej nowatorskie i śmiałe działania, zmieniające edukację.

W kategorii ogólnopolskiej zwyciężył Instytut Dobrej Śmierci, a lokalnej - Oświatowe Centrum Nauki i Techniki w Wodzisławiu Śląskim. Nagrodę odberała dr Emilia Kopiec, dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Wodzisławiu Śląskim. Jury nagrodziło dwie bardzo różniące się od siebie inicjatywy. Pierwsza z nich powstała z myślą o dorosłych i konieczności radzenia sobie z emocjami. Druga pozwala dzieciom zdobywać praktyczne umiejętności i zmienia szkołę.

Nagrodę specjalną otrzymał Janusz Laska - pomysłodawca i inicjator programu Klub Młodego Odkrywcy.

Laureaci otrzymali autorskie statuetki, stworzone przez Centrum Nauki Kopernik oraz nagrody finansowe w wysokości 20 tys. złotych.

Przewroty przyznawane są w dwóch kategoriach:

- lokalnej - dotyczącej inicjatyw skierowanych do lokalnych społeczności (np. uczniów konkretnej szkoły, mieszkańców osiedla, dzielnicy, wsi, miasta), które mają oddziaływanie na konkretną, policzalną społeczność;
- ogólnopolskiej - dotyczącej inicjatyw skierowanych do szerokiego grona odbiorców i obejmującej swoim zasięgiem społeczność ponadlokalną.

Nagroda Przewroty

Statuetka, którą otrzymali laureaci podkreśla stojącą za nagrodą ideę. Przewroty nawiązują do odkrycia Mikołaja Kopernika, które - choć zupełnie zmieniło obraz świata - uznanie społeczne i akceptację zyskiwało powoli. Niektóre zmiany wymagają cierpliwości i czasu. Twórcom innowacji również rzadko kiedy udaje się od razu osiągnąć cel. Muszą wykazać się uporem i niezłomnością, pokonać wiele przeszkód, podjąć niezliczone próby, by uzyskać satysfakcjonujący efekt. To właśnie symbolizuje statuetka. Na pierwszy rzut oka nie można ustawić jej tak, by zachowywała się stabilnie. Kiedy w końcu - po kilku eksperymentach - to się udaje, efekt jest zachwycający.

Wodzisławskie Oświatowe Centrum Nauki i Techniki

To multidyscyplinarne pracownie naukowe i artystyczne dla dzieci i młodzieży z powiatu wodzisławskiego. Inicjatywa działa w ramach Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 1 i rozwija umiejętności oraz kompetencje nieujęte w programie szkolnym. Obecnie na Oświatowe Centrum Nauki i Techniki składają się pracownie: mechatroniczna, stolarska, modelarska, krawiecka, ceramiki i rękodzieła (od tego roku również fusingu, czyli wytopu szkła), artystyczna (malarstwa, rysunku i fotografii), kinowa oraz sensoryczno-plastyczna dla przedszkolaków. Angażujące, przemyślane przestrzenie zostały stworzone, by umożliwić dzieciom i młodzieży uczenie się przez doświadczenie i samodzielne działanie pod kierunkiem wykwalifikowanych nauczycieli w danej dziedzinie. Do pracowni co tydzień przychodzą klasy 4-8 z wszystkich wodzisławskich szkół. Dzięki stałemu harmonogramowi zajęć nauczyciele mają możliwość realizacji zajęć w trybie nauczania projektowego (4 dni nauki stacjonarnej i piąty dzień projektowy na zajęciach w Centrum) i łączenia przedmiotów w celu omówienia jakiegoś zagadnienia

Autor: wodzislaw-slaski.pl, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności23 marca 202611:29

Powiat Wodzisławski w krajowej czołówce. Drugie miejsce w prestiżowym rankingu

Powiat Wodzisławski w krajowej czołówce. Drugie miejsce w prestiżowym rankingu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Sport23 marca 202610:14

18 medali dla KS Stein Academy. Rydułtowianie błyszczeli w Gliwicach

18 medali dla KS Stein Academy. Rydułtowianie błyszczeli w Gliwicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KS Stein Academy
Aktualności23 marca 202612:57

Motocykl kontra samochód. Policja wyjaśnia okoliczności wypadku na ul. Pszowskiej

Motocykl kontra samochód. Policja wyjaśnia okoliczności wypadku na ul. Pszowskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KPP Wodzisław Śląski
Aktualności23 marca 202611:42

Dachowanie w Wodzisławiu Śląskim. Nadmierna prędkość przyczyną zdarzenia

Dachowanie w Wodzisławiu Śląskim. Nadmierna prędkość przyczyną zdarzenia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Sport22 marca 202622:30

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Piłkarze od II ligi do C klasy Podokręgów Racibórz i Rybnik zapewnili swym kibicom mnóstwo emocji. Sprawdź, jak poradził sobie zespół, któremu kibicujesz.

(greh)
Reklama
Aktualności23 marca 202612:10

Nowa jakość opieki długoterminowej w powiecie wodzisławskim

Nowa jakość opieki długoterminowej w powiecie wodzisławskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Kultura i Edukacja23 marca 202611:24

Konferencja WNET: poznaj harmonogram godzinowy pierwszego dnia

Konferencja WNET: poznaj harmonogram godzinowy pierwszego dnia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl, fot. Natalia Maciejek
Reklama
Reklama
Sport23 marca 202610:33

Skuteczni na macie. Octagon Team wraca z medalami z Copa Silesia

Skuteczni na macie. Octagon Team wraca z medalami z Copa Silesia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red.. źródło: Octagon Team, fot. Franciszek Korbel
Reklama
Aktualności23 marca 202611:48

Nowoczesne centrum wsparcia w Radlinie już otwarte [FOTO i WIDEO]

Nowoczesne centrum wsparcia w Radlinie już otwarte [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Radlin:

18 marca 2026 roku w Radlinie miało miejsce uroczyste otwarcie nowej siedziby Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. W wydarzeniu uczestniczyło szerokie grono gości, w tym przedstawiciele władz samorządowych, środowiska oświatowego, instytucji współpracujących oraz partnerów krajowych i zagranicznych.

opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Sport23 marca 202610:10

Pierwsza kwarta przesądziła o wszystkim. MKS Wodzisław kończy sezon porażką

Pierwsza kwarta przesądziła o wszystkim. MKS Wodzisław kończy sezon porażką - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: MKS Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.