Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i Edukacja28 maja 202414:36

Festiwal Kultury: święto tradycji, muzyki i zabawy [FOTO]

Festiwal Kultury: święto tradycji, muzyki i zabawy [FOTO] - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Powiat:

W sobotę, 25 maja 2024 roku, na Rynku w Wodzisławiu Śląskim odbył się VI Festiwal Kultury Powiatu Wodzisławskiego, który mimo kapryśnej pogody okazał się niezapomnianym wydarzeniem. Na scenie zaprezentowały się liczne zespoły taneczne, formacje artystyczne oraz soliści z miast i gmin całego powiatu wodzisławskiego.

Festiwal Kultury zorganizowany został wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl. oraz instytucje kultury z całego powiatu. Przez cały dzień mieszkańcy mogli podziwiać wszystko to, czym żyją lokalne ośrodki kultury, biblioteki, muzeum i inne instytucje ze wszystkich 9 gmin powiatu. Festiwal rozpoczął się o godzinie 10:00, kiedy to pierwsze zespoły i artyści zaczęli prezentować swoje talenty na scenie głównej. Jako pierwsze zaprezentowały się grupy taneczne z Wiejskiego Domu Kultury w Syryni, przedszkolaki z Akademii Wyobraźni, Zespół Taneczny CODA oraz Zespół Taneczny z Akademii Zdrowego Człowieka – wszystkie grupy pochodziły z gminy Marklowice. Później mogliśmy podziwiać występy z gminy Lubomia: Zespół Taneczny FLESZ, zespół wokalny oraz Oliwię Widenkę, a także zespół młodzieżowy Kamila Klimka.

Po godzinie 12:00 odbyło się oficjalne otwarcie Festiwalu, którego dokonał starosta Leszek Bizoń wraz z władzami wszystkich miast i gmin powiatu. W swoim przemówieniu podkreślił znaczenie kultywowania lokalnych tradycji i integrowania społeczności poprzez takie wydarzenia. Później sceną zawładnęły grupy taneczne z gminny Godów: zespół RYTMIX ze Skrzyszowa oraz ANAVA z Gołkowic.

Niespodziewane zawirowania pogodowe

Krótko po oficjalnym otwarciu festiwalu nad Wodzisławiem Śląskim przeszła burza połączona z dość intensywnym deszczem. Jednak nawet to nie było w stanie osłabić ducha festiwalu. Na szczęście gdy deszcz minął, na niebie znowu pojawiło się słońce, a festiwal wznowił swoje działania z jeszcze większą energią. Publiczność, nie zrażona przelotnym deszczem, z entuzjazmem wróciła pod scenę, gdzie czekały na nich kolejne występy.

Na scenie pojawili się artyści z grupy tanecznej SUKCES z Rydułtów oraz zespoły muzyczne z gminy Gorzyce: VOCALSI oraz ALE TO JUŻ BYŁO. Kolejny blok występów należał do gminy Mszana. Na scenie wystąpiły zespoły wokalne: ADIAGO i KAMERTON oraz soliści: Nadia Wolner oraz Magdalena Komarek. Zaprezentował się także zespół instrumentalny GARDEN FOLK. Następnie scenę opanowała formacja taneczna TORNADO z Pszowa oraz zespół wokalny również z Pszowa. Kolejny blok należał do Radlina. Wystąpił zespół taneczny DEJA VU oraz grupa artystyczna PRZYTUP .Z Wodzisławia Śląskiego wystąpiły zespoły działające przy Wodzisławskim Centrum Kultury: MIRAŻ, SPIN, MEMENTO i VLADISLAVIA. Na scenie zaprezentowała się również Szkoła Tańca Liniowego SILESIAN LINE DANCE oraz wystąpili Stefania i Krzysztof Pawełek z Pszowa. Zwieńczeniem festiwalowej zabawy był występ zespołu KOHER.

Wystawy, warsztaty, dziecięcy plac zabaw i gastronomia

Dla wszystkim odwiedzających wodzisławski Rynek przygotowano liczne wystawy, w tym rękodzieła, malarstwa, ceramiki, szydełkowania, ręcznie robionych mydełek. Był pokaz robienia masła, pieczenie placków, warsztaty robienia biżuterii i witraży. Specjalna strefa dla dzieci z animacjami, piaskownicą, zabawami i konkursami zapewniła najmłodszym uczestnikom wiele radości i niezapomnianych chwil. Ogromną popularnością cieszyło się stanowisko Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu Śląskim, gdzie dzieci mogły wykonać kartkę z okazji Dnia Matki. Były tez spotkania autorskie ze znanymi pisarzami i autorami książek.

W strefie gastronomicznej można było skosztować regionalnych specjałów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz lokalnych producentów. Był chleb ze smalcem, sery, pieczone kiełbaski, racuchy, śląski kołocz, lemoniada, stoiska z regionalnym piwem oraz inne różnorodne przysmaki kulinarne, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Autor: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Zobacz film z RTK

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności15 lipca 202417:15

Przerwa technologiczna na Mancie do 28 lipca

Przerwa technologiczna na Mancie do 28 lipca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl / fot. MOSiR "CENTRUM"
Aktualności15 lipca 202417:19

Zapoznaj się z harmonogramami wywozu odpadów

Zapoznaj się z harmonogramami wywozu odpadów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl / fot. freepik.com
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.