Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i Edukacja17 czerwca 202422:17

Chór Jadwiga z WCK nagrodzony

Chór Jadwiga z WCK nagrodzony - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

W ubiegłą niedzielę, 16 czerwca, Chór Mieszany Jadwiga działający w ramach Amatorskiego Ruchu Artystycznego ARA w Wodzisławskim Centrum Kultury otrzymał międzynarodową nagrodę Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr im. Stanisława Moniuszki za całokształt twórczości i wkładu dla rozwoju ruchu śpiewaczego na Śląsku. Jest to najwyższe odznaczenie, jakie chór czy orkiestra może otrzymać.

Nagroda została wręczona podczas 31. Święta Śląskiej Pieśni Chóralnej „Trojok Śląski". Przyznawana jest za wybitne zasługi dla społecznego ruchu muzycznego i dokonania w budowaniu trwałych wartości etycznych, których źródłem jest piękno pieśni i tradycji muzykowania na Śląsku. Wydarzenie jest organizowane przez Polski Związek Kulturalno-Oświatowy w Republice Czeskiej. Impreza odbyła się Stonawie. Chór Jadwiga wystąpił razem z chórami Lira z Darkowa, Lutnia z Chorzowa, Gwiazda z Chorzowa, Jutrzenka z Ornontowic, Melodia z Nawsia oraz Polonia Harmonia z Piekar Śląskich. W programie imprezy znalazł się uroczysty przemarsz od domu PZKO w Stonawie, uroczysta msza święta, złożenie kwiatów na mogile żołnierzy polskich poległych w 1919 r., koncert połączonych chórów, koncert pieśni sakralnych w Suchej Górnej w kościele św. Józefa oraz koncert pieśni sakralnych w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czeskim Cieszynie.

Chór mieszany Jadwiga pochodzi z Wodzisławia Śląskiego - Radlina II. Głównym dyrygentem jest Ryszard Ucher, drugim Donata Miłowska. Grupa ma 115-letnią tradycję. Czas narodzin chóru zbiega się z czasem ponownego uzyskiwania niepodległości przez Polskę. Dla narodu polskiego wszelkie inicjatywy, które miały na celu krzewienie polskości były bardzo ważne, a taką inicjatywą było m.in. tworzenie towarzystw śpiewaczych. Chór krzewił pieśnią słowo i kulturę polską uczestnicząc w corocznych zjazdach śpiewaczych. Pierwszym prezesem po II wojnie światowej został Augustyn Brachmański a zaraz po nim ś.p. Paweł Kowol, który pełnił tę funkcję przez 50 lat. Od 1998 r. patronat nad chórem sprawował Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego. Obecnie zespół tworzy pod skrzydłami ARA, czyli Amatorskiego Ruchu Artystycznego w Wodzisławskim Centrum Kultury.

W 2024 roku Chór Jadwiga obchodzi Jubileusz 115-lecia pracy twórczej. Z tej okazji w Wodzisławskim Centrum Kultury odbędzie się uroczysty koncert. Wydarzenie zostało zaplanowane na 26 października br.

Autor: WCK, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności15 lipca 202417:15

Przerwa technologiczna na Mancie do 28 lipca

Przerwa technologiczna na Mancie do 28 lipca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl / fot. MOSiR "CENTRUM"
Aktualności15 lipca 202417:19

Zapoznaj się z harmonogramami wywozu odpadów

Zapoznaj się z harmonogramami wywozu odpadów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl / fot. freepik.com
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.