Irlandzki wieczór w Muzeum w Wodzisławiu Śl.

23 marca 2013 r. za sprawą uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl. jedna z sal muzeum miejskiego przeobraziła się na dwie godziny w miejsce rodem z Zielonej Wyspy. Zauroczona Irlandią główna organizatorka „Irlandzkiego wieczoru”, szeroko angażująca się w życie miasta animatorka kultury, nauczycielka języka angielskiego ZST - Ilona Bazan, zaprosiła zebranych gości w podróż za morze.
Impulsem do przygotowania programu artystycznego prezentującego kulturę i historię Zielonej Wyspy był miesięczny pobyt uczniów technikum informatycznego w miasteczku Derry, gdzie odbyli oni staże zawodowe w ramach międzynarodowego projektu edukacyjnego Leonardo da Vinci .
W programie nie mogło zabraknąć irlandzkich wierszy i piosenek, szczególną atrakcją wieczoru było jednak wystąpienie Wicekonsula Irlandii w Polsce Krzysztofa Schramma, który nie tylko przyjął zaproszenie organizatorów i zaszczycił zebranych swą obecnością, przyjeżdżając do Wodzisławia Śl aż z Poznania, ale wygłosił również prelekcję. Pan Schramm, będący założycielem Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego oraz autorem wielu publikacji przybliżających Polakom kulturę i historię Zielonej Wyspy, wieloaspektowo przedstawił zebranym problemy związane z historią Irlandii, odniósł się również do dość skomplikowanych kwestii ustrojowych Irlandii i Irlandii Północnej, które, jak dodał, traktowane są przez ich mieszkańców jako jedność.
Gościem specjalnym wieczoru był Mark Henderson – utalentowany muzycznie wykładowca języka angielskiego, pracujący na co dzień w szkołach powiatu rybnickiego. Rodowity Irlandczyk wprowadził niezwykłą atmosferę, wykonując przy akompaniamencie gitary kilka charakterystycznych dla swego kraju piosenek. Wśród nich znalazła się m.in. pieśń będąca symbolem irlandzkiej diaspory rozsianej w rożnych częściach świata - utwór „Danny boy”, bo o nim mowa, odśpiewany został na dwa głosy z główną organizatorką - Iloną Bazan.
Ważnym punktem programu był też wykład Dyrektora Muzeum w Wodzisławiu Śl. p. Sławomira Kulpy, który, analizując zabytki archeologiczne, rozważał, jak szeroko obecna była kultura Celtów na ziemiach polskich.
Przedsięwzięciu towarzyszyła wystawa fotografii p.t. „Szmaragdowo 50” autorstwa Waldemara Olszewskiego (nauczyciela informatyki ZST), będącego pomysłodawcą i głównym organizatorem wyjazdu edukacyjnego młodzieży „Budowlanki” do irlandzkiego miasteczka Derry.
Wieczór uświetniło swą obecnością wielu znakomitych gości, wśród których znaleźli się m.in.: Prezydent Miasta Wodzisławia Śląskiego p. Mieczysław Kieca, Starosta Powiatu Wodzisławskiego p. Tadeusz Skatuła, Wicestarosta Powiatu Wodzisławskiego p. Dariusz Prus, Naczelnik Wydziału Oświaty Powiatu Wodzisławskiego p. Edyta Glenc
Komentarze (0)
Dodaj komentarz