Historyczny sukces ucznia ZST w Wodzisławiu Śl. - Kamila Grzechnika

W dniach 6-8 czerwca 2013 roku w Warszawie miał miejsce finał VI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922”. W konkursie (szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły zawodowe) i olimpiadzie (szkoły ponadgimnazjalne) wzięło udział 20 tysięcy uczniów z 450 szkół z całego kraju.
Najlepsi uczniowie, po przebrnięciu przez eliminacje szkolne, rejonowe i wojewódzkie, spotkali się w Warszawie, by przez 3 dni rywalizować ze sobą w ośmiu konkurencjach:
- Broń i Barwa
- Malarstwo batalistyczne i portretowe
- Eksponat Muzealny
- Literatura i poezja
- Geografia militarna i polityczna
- Pieśń niepodległa
- Zabytki i obiekty historyczne
- Losy mojej lub wybranej rodziny w latach walk o niepodległość i granice Rzeczypospolitej 1887-1922.
Uczeń Zespołu Szkół Technicznych Kamil Grzechnik , przygotowany pod kierunkiem nauczyciela historii Grzegorza Kamińskiego, został laureatem VI Olimpiady. Kamil w trzech z ww. kategorii zdobył czołowe miejsca (II miejsce – Eksponat Muzealny, III miejsce – Zabytki i Obiekty Historyczne, III miejsce – Genealogia Rodziny).
W ostatniej z ww. konkurencji Kamil opisał historię rodziny dr Józefa Tumułki – lekarza, powstańca i dyrektora szpitala międzywojennego w Wodzisławiu Śląskim.
Laureaci Olimpiady zostali nagrodzeni na Zamku Królewskim w Warszawie:
Nagrodami książkowymi
Medalem pamiątkowym ufundowanym przez Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari przygotowanym przez Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego listem gratulacyjnym, który umożliwia ubieganie się o przyjęcie na studia, jak i uzyskanie specjalnego stypendium olimpijskiego Rektorskiego Funduszu Stypendialnego.
Ponadto Kamil Grzechnik wraz ze swoim opiekunem otrzymali książki i pamiątki od wnuka Józefa Piłsudskiego – Krzysztofa Józefa Jaraczewskiego (dyrektora Muzeum Marszałka J. Piłsudskiego w Sulejówku).
Warto zaznaczyć, iż Kamil był jedynym uczniem technikum wśród 44 finalistów z renomowanych liceów z terenu całego kraju.
Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej prof. dr hab. Grzegorz Nowik bardzo wysoko ocenił przygotowanie merytoryczne uczestników Olimpiady.
Uroczystości wręczenia nagród w obecności najwyższych władz (poprzedzone złożeniem kwiatów przez uczestników Konkursu i Olimpiady na Grobie Nieznanego Żołnierza) odbyły się 8 czerwca br. na Zamku Królewskim w Warszawie.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz