Pokazali Śląsk z różnej perspektywy

Tradycja pogrzebu na Śląsku. Dawniej i dziś - pracą o takiej tematyce Daria Kucharczyk z Zespołu Szkół w Gogołowej wywalczyła sobie pierwsze miejsce wśród gimnazjalistów w regionalnym konkursie pt. "Śląsk taki sam, a jednak inny". W kategorii szkół ponadgimnazjalnych jurorzy przyznali ex aequo dwa pierwsze miejsca: dla Justyny Krótki, absolwentki ZS w Gogołowej, obecnie uczennicy Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu oraz dla Anny Ślosarek, drugoklasistki LO w Gogołowej, która przygotowała pracę o wpływie wydobycia węgla na środowisko naturalne.
Konkurs, zorganizowany przez gogołowską szkołę, miał szeroki zasięg. Do eliminacji zgłosili się uczniowie z naszej gminy, ale także z Wodzisławia, Rydułtów i Gołkowic. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować pracę na temat tradycji, gospodarki lub środowiska Śląska, a finaliści musieli tę pracę zaprezentować publicznie w formie multimedialnej. Finał odbył się wczoraj. Po dwóch godzinach słuchania prezentacji jury przyznało nagrody. W kategorii gimnazjalistów tuż za Darią Kucharczyk uplasowała się Daria Rduch, także uczennica ZS Gogołowa, a trzecia była Kamila Owczarczyk z gimnazjum w Mszanie.
W starszej grupie za dwójką laureatek była Patrycja Szmelich z ZST w Wodzisławiu, a trzecie miejsce zajęła Katarzyna Zelek z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Rydułtowach.
Honorowy patronat nad konkursem objęli: poseł Krzysztof Gadowski, starosta wodzisławski, wójt gminy Mszana, radny Sejmiku Śląskiego Janusz Wita oraz Marek Szołtysek, historyk, pisarz, autor wielu książek o Śląsku.
Każdy z obecnych podczas finału patronów wręczył własną nagrodę autorowi pracy, którą osobiście uznał za najciekawszą. Roman Foksowicz, dyr. biura poselskiego posła Gadowskiego w Jastrzębiu Zdroju wyróżnił w ten sposób późniejszą zwyciężczynię, Darię Kucharczyk. Radny wojewódzki Janusz Wita za najciekawszą uznał prezentację Katarzyny Zelek, a wyróżnienie wójta Mirosława Szymanka powędrowało do Anny Ślosarek. Nagrodę dla szkoły w Gogołowej wręczył natomiast wicestarosta wodzisławski Dariusz Prus.
Dyr. placówki Grażyna Chachulska podziękowała wszystkim uczniom i ich opiekunom za trud włożony w przygotowanie prac, sponsorom za pomoc, a nauczycielkom Teresie Pająk i Katarzynie Buśko za organizację konkursu.
- Miejmy nadzieję, że gdy ta młodzież dorośnie i założy własne rodziny, będzie w nich pielęgnować śląską tradycję, mowę i zwyczaje, tak, by udało się je zachować dla kolejnych pokoleń - podsumowała Marta Adamczyk, doradca metodyczny, jedna z jurorek konkursu.
UG Mszana
Komentarze (0)
Dodaj komentarz