Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i Edukacja5 października 201420:11

O anoreksji i bulimii z Czeskimi przyjaciółmi - Healthy Lifestyle w ZSP Pszowie

O anoreksji i bulimii z Czeskimi przyjaciółmi - Healthy Lifestyle w ZSP Pszowie - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Pszów:

W końcu września i na początku października w Pszowie wiele się mówi o zdrowiu. Właśnie trwały XI Pszowskie Dni Promocji Zdrowia, jednak w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w ramach realizowanego od lat programu profilaktycznego odbyło się nietypowe spotkanie. Jego tematem były problemy żywieniowe i choroby z nimi związane.

Dzięki współpracy transgranicznej uczniowie mają możliwość debatować i omawiać problemy bliskie nastolatkom w Czechach i w Polsce.  Młodzież ZSP w Pszowie spotkała się z zaproszonymi gośćmi- uczennicami Gimnazjum Śląskiego w Opawie, realizującymi projekt pod hasłem „Healthy Lifestyle”. W obecnych czasach młodzież, a szczególnie dziewczęta narażone są z różnych stron  na systematyczne często natarczywe  wpływanie na ich poglądy. Stąd w opinii wielu nastolatek  osoba szczupła kojarzy się z sukcesem, atrakcyjnością, zdrowiem, dbałością o siebie, silną wolą. Na osoby o krągłych kształtach patrzy się jak na  za zaniedbane i leniwe. Wiele nastolatek i kobiet  wierzy, że zgrabna sylwetka zapewni im sukces zawodowy, pomoże znaleźć atrakcyjnego partnera, zyskać sympatię wśród rówieśników czy pracowników, dlatego osiągnięcie idealnej figury staje się dla niektórych celem życia. Obowiązujący kanon pięknych i szczupłych, nieraz wręcz chudych kobiet wywołuje frustrację i może być przyczyną rozwoju zaburzeń odżywiania się. Dlatego temat tak ważny dla zdrowia nie tylko fizycznego nie może zostać pominięty w rozmowie z młodymi ludźmi.

Najbardziej skuteczną metodą dotarcia do świadomości młodzieży jest wspólna debata, atmosfera spotkania jest tym cieplejsza im więcej mogą przekazać sobie nawzajem rówieśnicy. Na takiej formie skupili się organizatorzy spotkania. Uczennice z Czech przygotowały dla polskich uczniów prelekcję w języku czeskim i prezentację multimedialną w języku polskim.  Na początku spotkania wydawało się, że język czeski może być barierą w komunikacji, jednak szybko okazało się, że o sprawach ważnych można rozmawiać w każdym języku - bo problemy nastolatek –ANOREKSJA I BULIMIA nie znają barier językowych ani granic. Uczniowie poznali także zdefiniowane przez lekarzy choroby: ortoreksja - patologiczna obsesja na punkcie spożywania zdrowej żywności oraz bigoreksja - obsesyjne budowanie muskulatury ciała prowadzące do nadmiernego przyrostu masy mięśniowej. Wnioski, które wysunęły się po tym spotkaniu: należy jeść zdrowo i regularnie dostarczając odpowiednią ilość kalorii, w utrzymaniu zgrabnej i zdrowej sylwetki młodemu człowiekowi pomocny jest ruch na świeżym powietrzu i wysiłek fizyczny, a kolejny nie mniej ważny: nie ulegajmy wpływom mediów, które kreują wizerunek anorektycznych „piękności”.

Autor: red., dawid@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.