Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i Edukacja12 maja 201506:37

Nowa wystawa w galerii „Art Wladislavia”. Tym razem można zobaczyć... dzwonki

Nowa wystawa w galerii „Art Wladislavia”. Tym razem można zobaczyć... dzwonki - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej przygotowało na maj kolejną niezwykłą wystawę.  Tym razem w galerii „Art Wladislavia” znajdującej się na staromiejskim wodzisławski rynku można zobaczyć... dzwonki.

Prezentowane dzwonki są własnością księdza Stanisława Michałowskiego, proboszcza z Gołkowic. W galerii „Art Wladislavia” można zobaczyć tylko część, ponieważ cały zbiór liczy ponad 600 sztuk.

Na wystawie można zobaczyć okazy wykonane nie tylko z różnych metali, ale i  z porcelany, gliny, szkła, kryształu,  a nawet jest jeden wykonany z lawy wulkanicznej z Etny. Ale to nie wszystko, kształty są przedziwne. Są jedne w formie kapliczki, podkowy, są  herbami miast, państw i inicjałami brytyjskiej władczyni.  Jest jeden z trójwymiarowym obrazem Ojca św. Jana Pawła II.  Wśród eksponatów można też znaleźć taki z napisem – Wodzisław Śląski. W kolekcji gołkowickiego proboszcza jest też dzwonek jaki otrzymał w afrykańskim buszu w Kenii. Pasterz wykuł na nim mapę swego kraju i zaznaczył rodzima miejscowość Dol- Dol.  Kolekcja księdza Stanisława pochodzi prawie ze wszystkich kontynentów.  Wśród nich dominuję kraje Europy a znacząca część kolekcji to dzwonki pochodzące z naszej ojczyzny.

Ksiądz proboszcz  Stanisław Michałowski rozpoczął kolekcjonować dzwonki około 15 lat temu.  Spora część kolekcji to osobiście zakupione eksponaty przez kapłana  podczas jego pielgrzymek. Jak sam zaznacza zakup jednego dzwonka to wydatek około 3-4 euro a w Polsce 6-10 zł. Nie jest to więc hobby zbyt kosztowne, zważywszy, że dzwonka nie kupuje się codziennie. Czasami ksiądz otrzymuje dzwonki od rodziny, czy znajomych.  Ksiądz Stanisław swoją kolekcje zapoczątkował jeszcze w Katowicach, bowiem pochodzi z tego miasta. W roku 1984 został wyświecony w stolicy naszego województwa,  a od roku 2001 decyzją Konferencji Episkopatu Polski,  przez dwie kadencje pełnił funkcje Krajowego Duszpasterza Apostolstwa Chorych i jednocześnie był redaktorem miesięcznika  „Apostolstwo Chorych”. Od roku 2012 jest proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i Świętej Anny w Gołkowicach  w gminie Godów.

Wystawę można podziwiać w każdy poniedziałek i czwartek godziny 11-16.

Autor: UM, dawid@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności8 czerwca 202611:13

Wyjazdy na Sardynię pod lupą. Burmistrz Pszowa odpiera oskarżenia. Sprawę komentuje Kanał Zero [WIDEO]

Wyjazdy na Sardynię pod lupą. Burmistrz Pszowa odpiera oskarżenia. Sprawę komentuje Kanał Zero [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pszów:

Burmistrz Pszowa Piotr Kowol opublikował obszerne oświadczenie odnoszące się do informacji pojawiających się w przestrzeni medialnej na temat jego udziału w zagranicznych wyjazdach realizowanych w ramach działalności Lokalnej Grupy Działania LYSKOR. Samorządowiec stanowczo odrzuca zarzuty dotyczące rzekomego finansowania tych wyjazdów z budżetu miasta oraz określa pojawiające się publikacje jako „manipulacje”, „kłamstwa” i „pomówienia”.

red.
Aktualności6 czerwca 202610:01

Śląskie oddycha przyszłością

Śląskie oddycha przyszłością - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
slaskie.pl / fot. Andrzej Grygiel / UMWS
Sport7 czerwca 202610:45

Stal Kuźnia Raciborska bez przełamania. Naprzód wywozi cenny punkt w walce o podium [FOTO]

Stal Kuźnia Raciborska bez przełamania. Naprzód wywozi cenny punkt w walce o podium [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pszów:

Spotkanie B klasy klasy pomiędzy Stalą Kuźnia Raciborska a LKS Naprzód 37 Krzyżkowice od pierwszych minut było prowadzone w wysokim tempie.

Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Sport7 czerwca 202623:29

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Długi czerwcowy weekend przyniósł kibicom wiele sportowych emocji. Grali piłkarze Podokręgów Racibórz i Rybnik od IV ligi do C klasy. Jedni mogli cieszyć się z wygranych i awansów, inny wciąż walczą o ligowy byt. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Aktualności8 czerwca 202612:50

Kolizja na granicy Radlina i Niewiadomia. Jedna z kierujących ukarana mandatem

Kolizja na granicy Radlina i Niewiadomia. Jedna z kierujących ukarana mandatem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Wodzisław Śląski i okolice-Informacje drogowe 24H
Reklama
Aktualności8 czerwca 202611:35

Święto strażaków z Łazisk. 115-lecie OSP i otwarcie nowoczesnej infrastruktury [FOTO]

Święto strażaków z Łazisk. 115-lecie OSP i otwarcie nowoczesnej infrastruktury [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Godów:

W sobotę 30 maja Ochotnicza Straż Pożarna w Łaziskach świętowała wyjątkowy jubileusz 115-lecia swojej działalności. Uroczystości połączone były z oficjalnym oddaniem do użytku nowej części remizy oraz infrastruktury szkoleniowej i zaplecza socjalno-bytowego, które znacząco podnoszą możliwości operacyjne i treningowe jednostki.

opr. red., źródło: UG Godów, fot. Fotofranek
Reklama
Aktualności8 czerwca 202612:42

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim poszukuje magazynów na zbiory

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim poszukuje magazynów na zbiory - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek
Sport8 czerwca 202613:40

III Bieg Młodych Gwiazd już w lipcu. Trwają zapisy

III Bieg Młodych Gwiazd już w lipcu. Trwają zapisy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.