Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i Edukacja28 lutego 202311:04

Chór Jadwiga gościem na Dniu Mowy Ojczystej w Radlinie

Chór Jadwiga gościem na Dniu Mowy Ojczystej w Radlinie - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Radlin:

Mieszany Chór „Jadwiga” działający pod skrzydłami Amatorskiego Ruchu Artystycznego ARA w Wodzisławskim Centrum Kultury 18 lutego br. wystąpił gościnnie w Radlinie podczas Dnia Mowy Ojczystej „ŚWIYNTO ŚLÓŃSKIJ GODKI” w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie. Zaprezentował repertuar pieśni w gwarze śląskiej.

Wydarzenie już od wielu wpisuje się na stałe w repertuar MOK Radlin. W tym roku obok występu Chór „Jadwiga” koncert dał zespół Koher. Prócz pokazów muzycznych w programie znalazły się spotkanie literackie oraz tradycyjny konkurs gwary.

Chór działa pod dyrygenturą pana Ryszarda Uhera i pani Donaty Miłowskiej od 104 lat. W przyszłym, 2024 roku świętować będzie Jubileusz 105-lecia, co jest ewenementem na skalę Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. „Jadwiga” nosi miano najstarszego chóru okręgu. Prezentuje w swoim repertuarze zarówno pieśni o charakterze religijnym, sakralnym jak i muzykę popularną, rozrywkową. Grupa na co dzień spotyka się i organizuje próby w dzielnicy Wodzisławia Śląskiego Radlin II. Występuje na festiwalach pieśni maryjnych, spotkaniach kolędowych, turniejach chórów mieszanych. Jest rozpoznawalną marką Wodzisławia Śląskiego.

Czas narodzin chóru zbiega się z czasem ponownego uzyskiwania niepodległości przez Polskę. Dla narodu polskiego wszelkie inicjatywy, które miały na celu krzewienie polskości były bardzo ważne, a taką inicjatywą było m.in. tworzenie towarzystw śpiewaczych. Chór krzewił pieśnią słowo i kulturę polską uczestnicząc w corocznych zjazdach śpiewaczych. Pierwszym prezesem po II wojnie światowej został Augustyn Brachmański a zaraz po nim Paweł Kowol, który pełnił tę funkcję przez 50 lat a obecnie jest prezesem honorowym.

- W ubiegłych miesiącach chór „Jadwiga” wystąpił podczas Międzynarodowego Turnieju Chórów im. Mariana Łunarzewskiego w Radlinie (11.11.2022) oraz podczas styczniowych Wodzisławskim Spotkań Kolędowych (07.01.2023). W najbliższym czasie artystów usłyszymy podczas Festiwalu Pieśni Maryjnych w parafii WNMP w Wodzisławiu Ślaskim (20 maja) oraz w Bazylice w Pszowie również z repertuarem pieśni maryjnych. - mówi pan Krystian Brawański, Prezes Okręgu Wodzisławskiego Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Od 1998 r. patronat nad chórem sprawował Urząd Miasta Wodzisławia Śl. Obecnie zespół tworzy pod skrzydłami ARA, czyli Amatorskiego Ruchu Artystycznego w Wodzisławskim Centrum Kultury. Do chóru można się zapisać. Nabór odbywa się poprzez kontakt telefoniczny 608 426 857 (Ryszard Uher – dyrygent).

Autor: WCK, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.