Reklama

Najnowsze wiadomości

Sport13 czerwca 202412:49

Największe święto radości i przyjaźni w powiecie wodzisławskim za nami [FOTO]

Największe święto radości i przyjaźni w powiecie wodzisławskim za nami [FOTO] - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Gorzyce:

11 czerwca na stadionie obok Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim odbyła się po raz dwudziesty Powiatowa Olimpiada dla Osób z Niepełnosprawnościami, która od tego roku nosi imię Tadeusza Skatuły. Jubileuszowa edycja wydarzenia obfitowała w wiele atrakcji. Przede wszystkim jednak po raz kolejny uczestnicy wydarzenia udowodnili, że dobra zabawa, współpraca i przyjaźń mogą być ważniejsze niż rywalizacja o lepszy wynik.

Pełna wzruszeń, uśmiechu, pozytywnych emocji, dobrej zabawy oraz pokonywania własnych słabości – taka właśnie była tegoroczna jubileuszowa, bo zorganizowana po raz dwudziesty Powiatowa Olimpiada dla Osób z Niepełnosprawnościami, która od tego roku nosi imię zmarłego w ubiegłym roku, właśnie podczas XIX Olimpiady, wieloletniego starosty i wicestarosty Tadeusza Skatuły. W jubileuszowej edycji wydarzenia wzięło udział ponad 800 osób! Samych zawodników było blisko 400! Przyjechali z aż 27 ośrodków województwa śląskiego, m.in. Jastrzębia-Zdroju, Rybnika, Knurowa, Żor, a nawet Tarnowskich-Gór. Nie zabrakło oczywiście silnej reprezentacji środowisk osób z niepełnosprawności z naszego powiatu. Obecni byli też zawodnicy indywidualni.

Olimpiadę tradycyjnie rozpoczął grupowy przemarsz wszystkich uczestników z flagą olimpijską po bieżni stadionu. Było też uroczyste wciągnięcie flagi olimpijskiej i zapalenie olimpijskiego znicza. W wydarzeniu udział wzięło wielu gości. Obecny był m.in. cały Zarząd Powiatu Wodzisławskiego: starosta Leszek Bizoń, wicestarosta Barbara Chrobok oraz Arkadiusz Skowron, Barbara Magiera i Marek Hawel, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Iwona Wajsman, włodarze Gorzyc, Marklowic, Radlina i Wodzisławia Śl. oraz reprezentanci pozostałych gmin, radni powiatu, a także kierownicy powiatowych straży, służb i inspekcji oraz jednostek oświatowych i pomocowych. Gościem specjalnym był jeden z pomysłodawców pierwszej olimpiady Jarosław Michalczuk oraz małżonka zmarłego w minionym roku wicestarosty Halina Skatuła.

Starosta Leszek Bizoń w przemówieniu otwierającym imprezę nawiązał do początków Olimpiady: - Ponad dwadzieścia lat temu w naszym powiecie spotkały się osoby, które miały wizję stworzenia przestrzeni, gdzie każdy sportowiec, niezależnie od swoich możliwości, mógłby rywalizować i czerpać radość z uprawiania sportu. I tak w kalendarzu wydarzeń powiatowych znalazła się ona – Powiatowa Olimpiada dla osób z niepełnosprawnościami. Olimpiada z roku na rok rozrastała się, przyciągała coraz więcej uczestników i sportowców. W końcu urosła do rangi największego tego typu wydarzenia w regionie.

Starosta przypomniał też, że przez wiele lat gośćmi Olimpiady było wielu znamienitych sportowców: - Przez te wszystkie lata gościliśmy tutaj wielu znamienitych sportowców. Był z nami m.in. Jakub Michalczuk, był Tomasz Sikora, Zbigniew Kicka czy Janusz Rokicki, a także wielu innych. Przypominam o tym nie bez powodu. Wśród wymienionych nazwisk są bowiem tacy, którzy dowodzą, że niepełnosprawność nie musi stanowić bariery nie do pokonania, dowodzą, że nie będąc w pełni sprawnym, ale za to zawziętym, sumiennym, zdeterminowanym i konsekwentnym, można wygrywać na największych światowych imprezach sportowych.

Szef powiatu podkreślił, że Olimpiada miała wyjątkowy charakter: - Po pierwsze dlatego, że mimo trudności, z którymi mierzycie się na co dzień , jesteście tutaj dzisiaj z nami. I za to Wam bardzo serdecznie dziękuję. Po drugie dlatego, że Powiatowa Olimpiada dla osób z niepełnosprawnościami obchodzi swój jubileusz. To jej 20 edycja! Olimpiada nie odbyła się tylko w latach, w których jej organizacja nie była możliwa ze względu na obostrzenia pandemiczne. I trzeci powód. Dla mnie najważniejszy. Od tej edycji Olimpiada zmienia nazwę. Nosi imię miłośnika sportu, niezwykle ceniącego działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami, wieloletniego samorządowca, starosty i wicestarosty powiatu wodzisławskiego, imię człowieka, który podczas tej olimpiady wygłosił przed rokiem ostatnie przemówienie w swoim życiu: Tadeusza Skatuły.

Kończąc swoje wystąpienie, starosta Bizoń odwołał się do słów, jakie w minionym roku do uczestników Olimpiady skierował śp. Tadeusz Skatuła: - Sarosta Skatuła mówił przed rokiem, że na tym niewielkim boisku powstaje prawdziwa przestrzeń przyjaźni, tolerancji i zrozumienia pomiędzy ludźmi. Życzę sobie i Wam, aby to się nigdy nie zmieniło. Dziękuję za Waszą obecność, za uczestnictwo. Dziękuję organizatorom za coroczny wkład w przygotowanie tego wydarzenia. Życzę powodzenia w sportowych zmaganiach i pokonywaniu własnych słabości. Życzę też oczywiście dobrej zabawy, bo to ona podczas tego wydarzenia powinna być najważniejsza.

Po tych słowach „Tańcem kopciuszka” imprezę otworzyli tegoroczna laureatka Nagrody Powiatu Wodzisławskiego, instruktorka w formacji tanecznej „Tornado” z Pszowa Marcelina Majcher oraz Tomasz Tytko z Sekcji Osób Niepełnosprawnych przy Towarzystwie Przyjaciół Pszowa.

Atrakcji dla uczestników przewidziano jednak o wiele więcej. Prócz 15 konkurencji sportowych uczestnicy mogli skorzystać z profesjonalnych animacji, zajrzeć do wozu strażackiego, zobaczyć od środka policyjny radiowóz, przejechać się chopperem, zrobić pamiątkowe zdjęcie na jubileuszowej ściance lub z policyjną maskotką „Sznupkiem”, podziwiać pokazy taneczne formacji „Tornado”, zatańczyć popularną belgijkę i macarenę lub na stoisku Sanepidu sprawdzić swoją koordynację ruchową po założeniu tzw. alko- i narko-gogli lub dowiedzieć się, jak się chronić przed kleszczami czy poparzeniem słonecznym. Zwłaszcza przed zbliżającymi się wakacjami te informacje były bardzo na czasie.

Dla wszystkich przygotowano napoje oraz poczęstunek, a także słodki upominek nawiązujący do 20. urodzin Olimpiady. Zawodnicy otrzymali też pamiątkowe medale, a wszystkie drużyny również jubileuszowe puchary i dyplomy.


Zabawa na stadionie Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sportu była tak dobra, że – jak żartowali uczestnicy – nawet pogoda się do niej „dostosowała” i zza ciężkich chmur wyszło słońce. Nie po raz pierwszy zresztą.

Po raz kolejny okazało się też, że można liczyć na wspaniałą młodzież ze szkół powiatu wodzisławskiego. Ponad 100 uczniów i uczennic Liceum Plastycznego oraz II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. Józefa Tischnera w Wodzisławiu Śląskim pod opieką Wojciecha Nierody przez cały wczorajszy dzień sprawdzało się w roli wolontariuszy, obsługujących stanowiska sportowe. Z kolei młodzież z Zespołu Szkół Technicznych, I Liceum Ogólnokształcącego im 14 Pułku Powstańców Śląskich, Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim wspierała sportowców kibicując im na trybunach.

Autor: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.