Sport10 września 201310:13

Wodzisławska Zorza na pożegnanie lata

Wodzisławska Zorza na pożegnanie lata - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0

W sobotę, 7 września, MKS Zorza Wodzisław Śląski była gospodarzem cyklicznego turnieju pod hasłem "Pożegnanie Lata". Przedsięwzięcie było zorganizowane przy współpracy klubu ze Starostwem Powiatowym w ramach realizacji zadania publicznego Turniej piłki siatkowej pożegnanie lata 2013.

Oprócz wodzisławskiej drużyny na parkiecie pojawiły się ekipy VC Victoria - MOSiR Cieszyn, TKS Tychy oraz STS Victoria Lubliniec. Okazało się, że z tym ostatnim zespołem siatkarki Zorzy zmierzyły się w ostatnim meczu dnia, który był jednocześnie pojedynkiem o wygraną w turnieju.

Pierwszym rywalem naszej drużyny były zawodniczki z Cieszyna. Mecz właściwie od początku przebiegał pod dyktando Zorzy, a regulamin (trzy sety w każdym pojedynku bez względu na wynik) sprawił, że w ostatniej partii można było obejrzeć na parkiecie "kombinowane" szóstki. Był więc czas na to, aby pograły etatowe zmienniczki, a na parkiecie pojawiła się również debiutująca w zespole seniorek - Karolina Marchewka, która "ustrzeliła" dwa asy serwisowe. Wodzisławianki we wszystkich trzech partiach kontrolowały przebieg gry i ich przewaga nad drużyną z Cieszyna była bardzo wyraźna. Pierwszy mecz sezonu 2013/2014 zakończył się wynikiem 3:0 dla Zorzy. Kolejne dwa pojedynki turnieju rozegrały najgroźniejsze rywalki naszych siatkarek - zawodniczki Victorii Lubliniec. Najpierw pokonały one w stosunku 3:0 drużynę TKS Tychy, a w kolejnej odsłonie "odprawiły" bez straty seta zespół z Cieszyna. Czwarty mecz turnieju to starcie Zorzy z tyszankami. Okazało się, że tym razem rywalki postawiły zespołowi z Wodzisławia dużo większy opór niż drużyna z Cieszyna. Pomimo zwycięstwa gospodyń 3:0, w pierwszym i trzecim secie trwała dość wyrównana walka, a zdarzały się momenty, w których przewaga miejscowej drużyny była niwelowana. Dobra gra w praktycznie wszystkich elementach, a do tego skuteczność zmienniczek (brylowała tutaj Magda Prokop, która skończyła kilka ataków, a poza tym nieźle radziła sobie w bloku), sprawiły jednak, że to Zorza dopisała na swoje konto kolejną wygraną w turnieju. Przedostatni mecz, którego stawką było III miejsce w turnieju, to zwycięstwo drużyny TKS Tychy nad zawodniczkami z Cieszyna. Tyszanki wygrały dwie pierwsze partie bez kłopotów i w ostatnim secie trener TKS-u zdecydował się na wprowadzenie kilku rezerwowych siatkarek. Być może ten element zdecydował o ich porażce w ostatniej odsłonie. Wynik 2:1 dla Tychów spowodował, że dla cieszynianek zabrakło miejsca na turniejowym podium.

W ostatnim pojedynku dnia zmierzyły się drużyny Victorii Lubliniec i Zorzy Wodzisław. Oba zespoły w dwóch pierwszych spotkaniach nie straciły nawet seta, a więc stawką było zwycięstwo w turnieju. Pierwszy set to bardzo wyrównana walka, gdzie żadnej z drużyn nie udało się uzyskać zdecydowanej przewagi. Trzeba przyznać, że początek seta należał do Zorzy, a przy stanie 5:0 trener rywalek poprosił o czas. Przerwa pozwoliła obudzić się siatkarkom Victorii i od tego momentu obie drużyny walczyły punkt za punkt. Kibice doczekali się więc bardzo wyrównanej końcówki, gdzie początkowo przewagę osiągnęły miejscowe siatkarki. Przy piłce setowej (stan 24:22) zdarzyła się jednak wodzisławiankom autowa zagrywka i przyjezdne w ciągu kilku kolejnych akcji przechyliły szalę na swoją korzyść. Druga partia to również wyrównana walka przez cały dystans seta, ale tym razem właściwie wynik meczu kontrolowały zawodniczki STS Victorii. Kilkupunktowa przewaga gości pod koniec seta utrzymała się do końca i wskutek takiego rozstrzygnięcia zwycięzca turnieju był już znany. W trzeciej partii zawodniczki Zorzy nie bacząc na dotychczasowy rezultat, znowu podjęły walkę. Przez cały czas utrzymywał się wynik oscylujący wokół remisu, ale końcówka tym razem należała do gospodyń. Zwycięstwo różnicą trzech "oczek" pozwoliło wodzisławiankom "urwać" seta drużynie z Lublińca, a rozgrywana już bez zbędnej presji ostatnia odsłona pojedynku pozwoliła ponownie sprawdzić większość zawodniczek z szerokiego składu (kibice mieli okazję obejrzeć na boisku wszystkie siatkarki Zorzy włącznie z Michaliną Dudek, która miała okazję po raz pierwszy wystąpić na parkiecie w kończącym się turnieju).

Wydaje się, że postawa miejscowych zawodniczek podczas sobotniej rywalizacji pokazała, iż drużyna jest dobrze przygotowana do nadchodzącego sezonu. Sporo dobrych akcji, przyzwoita gra tak w ataku, jak i w defensywie, wysoki poziom siatkarskiego rzemiosła prezentowany przez wodzisławianki na wszystkich praktycznie pozycjach na boisku - to pozwala z optymizmem spoglądać na perspektywę kolejnego sezonu w II lidze. Wiadomo, że gospodynie nie ustrzegły się błędów, ale jak na ten okres przygotowania do sezonu drużyna prezentuje się co najmniej dobrze. Pozostały jeszcze trzy tygodnie na poprawienie niektórych elementów, a później już liga! Warto nadmienić, że w zespole Zorzy indywidualne wyróżnienie otrzymała Weronika Dusza. Duża ilość ataków (w tym wiele zakończonych zdobyciem punktu) czy pewna gra w obronie pokazały, że wspomniana siatkarka powinna być mocnym punktem drużyny. Zdaniem obserwatorów turnieju Weronika zasłużyła sobie na wspomniane wyróżnienie bez dwóch zdań!