Rok sukcesów pływaków Masters

Rok sukcesów pływaków Masters - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Rydułtowy:

Kończący się rok 2013 przyniósł wiele sukcesów rydułtowskim pływakom w kategorii „Masters”. Rudolf Bugla reprezentuje KS „Naprzód” Rydułtowy, a pozostali pływacy stowarzyszenie „Orka Masters”. Poniżej przedstawiamy niektóre, z wielu sukcesów, jakie odnieśli w mijającym roku.

W połowie marca odbyły się w Gliwicach V Otwarte Mistrzostwa Górnego Śląska. Podczas tych zawodów Rudolf Bugla w kategorii 70-74 lata cztery razy zwyciężył - na dystansie 100 m i 200 m stylem motylkowym i na dystansie 50 m i 100 m stylem grzbietowym. W tej samej kategorii wiekowej Jan Klapsia dwukrotnie był drugi na dystansie 100 m - zarówno stylem dowolnym, jak i klasycznym oraz zajął dwa trzecie miejsca na dystansie 50 m stylem dowolnym i 100 m stylem grzbietowym. Natomiast Jerzy Ciecior w kategorii 60-64 lata zwyciężył na dystansie 100 m i 200 m stylem grzbietowym oraz na dystansie 200 m stylem dowolnym, a także zajął trzecie miejsce na dystansie 100 m stylem motylkowym.

Z kolei pan Jerzy Ciecior podczas Otwartych Mistrzostw Słowacji w Żylinie w kwietniu w kategorii 60-61 lat cztery razy zwyciężył (na dystansie 200 m stylem grzbietowym, na dystansie 200 m i 400 m stylem dowolnym oraz 100 m stylem motylkowym) oraz zajął trzy trzecie miejsca (na dystansie 50 m stylem grzbietowym, na dystansie 50 m stylem motylkowym i na dystansie 50 m stylem klasycznym). W kategorii wiekowej 70-74 lata Jan Klapsia dwa razy zwyciężył na dystansie 100 m stylem dowolnym i stylem klasycznym, zajął II miejsce stylem grzbietowym na dystansie 50 m i III miejsce na dystansie 100 m stylem klasycznym.

W dniach 13-14 kwietnia dwaj nasi mieszkańcy reprezentując stowarzyszenie „Orka Masters”, startowali w Międzynarodowym Pucharze Polski Masters w Katowicach. Sławomir Szurek w kategorii 40-44 lata dwa razy zwyciężył - na dystansie 100 m stylem grzbietowym i na dystansie 200 m stylem dowolnym oraz zajął dwa drugie miejsca - na dystansie 100 m i 200 m stylem zmiennym. Natomiast Tomasz Żurczak w tej samej kategorii wiekowej zajął trzy trzecie miejsca - na dystansie 50 m i 200 m stylem klasycznym i na dystansie 200 m stylem dowolnym oraz zajął 4. miejsce na dystansie 100 m stylem klasycznym.

W dniach 18-19 maja trzech naszych zawodników wzięło udział w 24-godzinnym Maratonie Pływackim w ramach 24 h Rawickiego Festiwalu Sportu. Nasi pływacy: Jerzy Ciecior, Tomasz Żurczak i Sławomir Szurek (inicjator grupy) wraz z innymi zawodnikami tworzyli 12-osobową drużynę. Podczas dwudziestu czterech godzin przepłynęli 111 km, co średnio wychodzi ok. 9 km na osobę. Wynik ten pozwolił uzyskać II miejsce w zawodach. W całym festiwalu wzięło udział 1049 zawodników.

W dniach 14-16 czerwca odbyły się w Dębicy Letnie Mistrzostwa Polski Masters w pływaniu na basenie 50 metrowym. Do zawodów zgłosiło się aż 300 zawodników z Polski, Czech i Litwy. Nasi pływacy łącznie zdobyli aż 11 medali.

Rudolf Bugla w kategorii 70-74 lata trzy razy zwyciężył - na dystansie 100 m i na dystansie 200 m stylem motylkowym oraz na dystansie 400 m stylem zmiennym, zajął dwa drugie miejsca - na dystansie 200 m stylem zmiennym i stylem grzbietowym, a także zdobył jedno trzecie miejsce na dystansie 100 m stylem grzbietowym.

Również w kategorii 70-74 lata startował Jan Klapsia. Zajął cztery razy piąte miejsce na dystansie 50 m i 100 m zarówno stylem dowolnym, jak i stylem klasycznym.

Jerzy Ciecior w kategorii 60-64 lata zwyciężył na dystansie 400 m stylem dowolnym, zajął drugie miejsce w stylu zmiennym na tym samym dystansie i trzecie miejsce na dystansie 100 m stylem motylkowym.

W tej samej kategorii wiekowej Leon Irczyk zajął trzecie miejsce na dystansie 200 m stylem motylkowym oraz zajął trzy razy miejsce czwarte - na dystansie 100 m stylem motylkowym, a także na dystansie 400 m i 1500 m stylem dowolnym.

Z kolei Marian Otlik w kategorii 45-49 lat zajął trzecie miejsce na dystansie 200 m stylem zmiennym, czwarte miejsce na dystansie 100 m stylem motylkowym oraz piąte miejsce na dystansie 400 m stylem dowolnym.

W miejscowości Sec (Czechy) w maratonie pływackim na wodach otwartych w dniu 13 lipca na dystansie 3 km Jerzy Ciecior zwyciężył w swojej kategorii wiekowej, a Tomasz Żurczak i Sławomir Szurek na dystansie 10 km zajęli odpowiednio 5. i 6. miejsce.

Tydzień później w Hlucinie (Czechy) w podobnych zawodach na dystansie 5 km Tomasz Żurczak zajął 2. miejsce, a Sławomir Szurek 3. miejsce w tej samej kategorii wiekowej.

W dniach 15-17 listopada odbyły się Zimowe Otwarte Mistrzostwa Polski w Pływaniu w kategorii Masters na basenie 25 metrowym Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Do zawodów zgłosiło się aż 700 zawodników i zawodniczek z Polski, Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy, Ukrainy i Rosji. W mistrzostwach wzięło udział również ośmiu naszych pływaków. Dwom z nich udało się stanąć na podium, w tym także na jego najwyższym stopniu. Najlepsze wyniki zanotowali Jerzy Ciecior i Rudolf Bugla. Jerzy Ciecior w kategorii 60-64 lata zajął I miejsce stylem grzbietowym na dystansie 200 m, II miejsce stylem dowolnym na dystansie 1500 m, III miejsca stylem dowolnym na dystansach 200 m i 400 m. Z kolei Rudolf Bugla w kategorii 70-74 lata zajął II miejsce stylem grzbietowym na dystansie 100 m, II miejsce stylem grzbietowym na dystansie 200 m, II miejsce stylem motylkowym na dystansie 200 m i III miejsce stylem zmiennym na dystansie 200 m.

W dniach 7-8 grudnia w Opolu na basenie 25-metrowym odbyły się Otwarte Mistrzostwa Opola. W zawodach wzięło udział ok 150 zawodników i zawodniczek z całej Polski, a także z zagranicy. Nasi zawodnicy w tych zawodach odnosili spore sukcesy. Rudolf Bugla czterokrotnie zwyciężył - stylem motylkowym na dystansie 50 m i 100 m oraz stylem grzbietowym na dystansie 100 m i stylem zmiennym na dystansie 200 m. Tomasz Żurczak trzy razy zajmował II miejsca - na dystansie 200 m stylem dowolnym oraz na dystansach 50 m i 100 m stylem klasycznym. Sławomir Szurek trzy razy zwyciężył - stylem dowolnym na dystansie 200 m i 400 m oraz stylem grzbietowym na dystansie 100 m, a także zajął II miejsce na dystansie 50 m stylem grzbietowym. Renata Macionczyk cztery razy zajęła II miejsca - stylem dowolnym oraz stylem klasycznym na dystansach 50 m i 100 m. Monika Rek-Dylich na dystansie 50 m w stylach: dowolnym, grzbietowym i klasycznym zajęła II miejsca, a na dystansie 100 m stylem dowolnym była trzecia. Jan Klapsia zwyciężył na dystansie 50 m stylem dowolnym i trzy razy zajął 2. miejsce - na dystansie 50 m stylem grzbietowym i stylem klasycznym na dystansach 50 m i 100 m. Z kolei Leon Irczyk wywalczył II miejsce na dystansie 400 m stylem dowolnym i dwa III miejsca w stylu zmiennym na dystansie 100 m i 200 m.

Ponadto sztafeta w składzie Monika Rek-Dylich, Renata Macionczyk, Sławomir Szurek i Tomasz Żurczak zwyciężyła na dystansie 4 x 50 m stylem zmiennym i zajęła II miejsce na dystansie 4 x 50 m stylem dowolnym.

Serdecznie gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów w nadchodzący, 2014, roku.

źródło: UM Rydułtowy