Sport2 stycznia 201409:36

Wodzisławska Zorza zdobywcą Pucharu Prezydenta

Wodzisławska Zorza zdobywcą Pucharu Prezydenta - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0

Trzy drużyny rywalizowały w ostatnią sobotę 2013 roku w Świątecznym Turnieju Piłki Siatkowej Kobiet o Puchar Prezydenta Miasta Wodzisław Śląski. Poza drużyną gospodyń na parkiecie można było zobaczyć III-ligową ekipę MOSiR Polonia Łaziska Górne oraz II-ligowy team STS Victoria Lubliniec.

Miejscowe siatkarki okazały się niegościnne i - po zwycięstwach ze wspomnianymi ekipami - ostatecznie zwyciężyły w poświątecznej rywalizacji. Wodzisławianki doskonale zakończyły więc rok!

W pierwszym meczu turnieju Zorza Wodzisław rywalizowała z ekipą Polonii Łaziska. Faworytem meczu były gospodynie i przez większość spotkania widać było różnicę pomiędzy obiema drużynami. Pojedynek - rozgrywany niejako na rozgrzewkę - bez większych problemów wodzisławianki rozstrzygnęły na swoją korzyść. Pierwszy set meczu Zorzy z drużyną z Łazisk był początkowo wyrównany, choć przewaga miejscowych była cały czas widoczna. Wystarczyło kilka dobrych akcji, aby wodzisławianki wyszły na prowadzenie, które utrzymywały aż do połowy tego starcia. Od stanu 13:13 gospodynie zaczęły budować przewagę punktową, która ostatecznie wyniosła aż 9 oczek (wynik tej partii meczu to 25:16).

Tylko w drugiej partii miejscowe siatkarki musiały włożyć nieco więcej pracy, aby odnieść zwycięstwo. Od połowy tej części meczu zawodniczki Zorzy kontrolowały sytuację i tylko fakt, że występ potraktowały na dużym luzie sprawił, że końcówka seta była bardzo wyrównana. Ostatecznie skuteczny atak Weroniki Duszy i punkt zdobyty blokiem przez Monikę Wieliniec, doprowadziły do wyniku 26:24.

Ostatnia odsłona pojedynku Zorzy z Polonią to również spokojna gra wodzisławianek, które właściwie od początku seta przejęły inicjatywę i stale powiększały przewagę nad rywalkami. Najwyższa przewaga miejscowych wynosiła 11 punktów (stan 22:11), a kończącego mecz seta miejscowe zawodniczki rozstrzygnęły na swoją korzyść w stosunku 25:15. Drużyna Zorzy wystąpiła w tym spotkaniu w wąskim składzie (tylko siedem zawodniczek do dyspozycji trenera), a dopiero na pojedynek z Victorią do ekipy dołączyła doświadczona Judyta Ogerman.

Po zwycięstwie siatkarek z Lublińca nad Polonią Łaziska (3:0) było jasne, że ostatnia odsłona turnieju, a więc bój obu drugoligowców, zdecyduje o ostatecznej kolejności na podium.

Pierwsza odsłona spotkania Zorza - Victoria to zdecydowana przewaga siatkarek z Wodzisławia, które właściwie od początku narzuciły swój styl gry i nieprzerwanie prowadziły od pierwszej do ostatniej piłki. Wysoka skuteczność w ataku, a także dobra gra w defensywie spowodowały, że miejscowe zakończyły seta zwycięstwem różnicą aż 13 punktów (25:12!).

Druga partia spotkania zaczęła się jednak od prowadzenia przyjezdnych, a po chwili wydawało się, że wodzisławianki przejmą inicjatywę i spokojnie będą kontrolowały dalszy przebieg gry. Tak się jednak nie stało i od stanu 8:8 zaczęła się uwidaczniać przewaga zawodniczek z Lublińca. Trener Andrzej Brzezinka próbował ratować sytuację i przy stanie 8:11 wprowadził na boisko Judytę Ogerman. Zaznaczyła ona swoją obecność zdobyczami punktowymi, ale miejscowe nie były w stanie zniwelować przewagi drużyny Victorii i musiały ostatecznie uznać wyższość rywalek (Victoria zwyciężyła w tym secie 25:18).

Trzecia część spotkania to powrót do sytuacji z inauguracyjnej partii. Zawodniczki Zorzy od początku zaczęły budować przewagę, a że skuteczne były nasze atakujące to ilość oczek na koncie miejscowej drużyny rosła szybciej niż ilość punktów zdobywanych przez przyjezdne. 5-6 punktów przewagi wodzisławianek utrzymywało się przez większość tej odsłony, a bardzo dobra gra gospodyń w drugiej części III seta pozwoliła odnieść przekonujące zwycięstwo w stosunku 25:14.

Kiepski początek czwartego seta (po kilku pierwszych akcjach na tablicy widniał rezultat 0:4 dla siatkarek z Lublińca) nie napawał optymizmem, ale wodzisławianki szybko wróciły do gry i doprowadziły do stanu 8:8. Od tego momentu to jednak przyjezdne zaczęły mozolnie budować swoją przewagę. Nasze zawodniczki nie chciały oddać pola bez twardej walki, a więc kibice mieli okazję zobaczyć naprawdę ciekawe fragmenty gry na bardzo wysokim poziomie. Zawodniczki Victorii nie wypuściły jednak wygranej z rąk i doprowadziły do rezultatu remisowego 2:2 (wynik czwartego seta to 25:21 dla drużyny z Lublińca).

O zwycięstwie w meczu, jak i całym turnieju, zdecydował więc tie-break. Pierwsze akcje przyniosły lekką przewagę Zorzy, ale przyjezdne doprowadziły do remisu (5:5) i wyszły na prowadzenie. Twarda i wyrównana walka trwała jednak do końca seta. Miejscowe zawodniczki nie odpuszczały i po kilkunastu minutach gry na tablicy można było zobaczyć wynik remisowy (12:12). Końcówka decydującej partii to bardzo wyrównana gra, a żadnej z ekip nie udało się osiągnąć przewagi większej niż 1 punkt. Przy stanie 15:15 skutecznym atakiem popisała się Marta Wójcik, a decydujące oczko zdobyła Daria Hibner. Zwycięstwo 17:15 dało Zorzy Wodzisław sukces w pojedynku z Victorią Lubliniec, a także wygraną w turnieju. Gratulacje!!!

Nagrody wręczał Prezydent Miasta Wodzisław Śląski, Mieczysław Kieca, którego obecność, wraz z Wiceprezydentem Eugeniuszem Ogrodnikiem, na turnieju na pewno podniosła rangę tego wydarzenia w sportowym światku naszego miasta. Warto nadmienić, że zawody odbywały się w sportowej atmosferze, a na trybunach sympatycy wszystkich drużyn wspólnie oglądali pojedynki siatkarek.

Trudno wyróżnić jakąkolwiek zawodniczkę, gdyż każda siatkarka Zorzy dobrze wywiązywała się ze swoich zadań. Była więc okazja obejrzeć sporo dobrych ataków ze skrzydeł w wykonaniu Weroniki Duszy, Aleksandy Małek czy Marty Wójcik. Skutecznie z krótkiej grały Patrycja Szado i Monika Wieliniec (obie dokładały do tego jeszcze oczka zdobywane blokiem), a ciekawie na pozycji rozgrywającej prezentowała się Daria Hibner. Dodatkowo skutecznie wspierała ona koleżanki w walce na siatce czy w bloku, a w pierwszym pojedynku turnieju popisywała się też dobrymi "kiwkami". Na bardzo dobrym wysokim poziomie zagrała również wodzisławska libero, Agnieszka Ostrzołek, za co otrzymała - zasłużenie zdaniem obserwatorów turnieju - nagrodę dla wyróżniającej się zawodniczki Zorzy. Krótko na boisku przebywała tym razem Judyta Ogerman, ale i ona potrafiła skutecznymi zagraniami zdobywać punkty.

Ostatni turniej i ostatni mecz seniorek w roku 2013 zakończyły się więc sukcesami. Życzymy, aby w rozpoczynającym Nowym Roku nie zabrakło sukcesów, zwycięstw i wielu powodów do radości dla zawodniczek, sztabu trenerskiego, działaczy oraz wszystkich sympatyków Zorzy Wodzisław. Pierwsza okazja do zdobycia ligowych punktów już w najbliższą sobotę, 4 stycznia 2014 r., gdy wodzisławianki podejmować będą we własnej hali drużynę Impel Gwardia Wrocław.

Do zobaczenia na meczach siatkarek MKS Zorza Wodzisław Śląski już w nowym - 2014 - roku!

Wyróżnione zawodniczki
- Agnieszka Ostrzołek (MKS ZORZA Wodzisław Śląski)
- Martyka Kaczmarek (STS Victoria Lubliniec)
- Anna Paździorek (MOSiR Polonia Łaziska Górne)

Wyniki meczów:
MKS Zorza Wodzisław Śląski - MOSiR Polonia Łaziska Górne 3:0 (25:16, 26:24, 25:15)

MOSiR Polonia Łaziska Górne - STS Victoria Lubliniec 0:3 (11:25, 14:25, 22:25)

MKS Zorza Wodzisław Śląski - STS Victoria Lubliniec 3:2 (25:12, 18:25, 25:14, 21:25, 17:15)

Skład Zorzy Wodzisław: Judyta Ogerman, Monika Wieliniec, Weronika Dusza, Aleksandra Małek, Patrycja Szado, Marta Wójcik (kapitan drużyny), Daria Hibner, Agnieszka Ostrzołek (libero)
Trener: Andrzej Brzezinka

Turniej współfinansowany był przez Miasto Wodzisław Śląski w ramach realizacji zadania publicznego „Świąteczny turniej piłki siatkowej kobiet o Puchar Prezydenta Miasta Wodzisław Śląski”.

źródło: MKS Zorza