Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes29 kwietnia 201923:09

Ważna informacja dla biznesu. Otwarto Centrum Obsługi Przedsiębiorców

Ważna informacja dla biznesu. Otwarto Centrum Obsługi Przedsiębiorców  - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

W Katowicach otwarto drugie w naszym kraju Centrum Obsługi Przedsiębiorców (COP). Centrum to element strategii Agencji Rozwoju Przemysłu SA, a jego głównym zadaniem jest wspierać sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Inauguracja odbyła się w siedzibie Centrali Zaopatrzenia Hutnictwa SA przy ul. Lompy 14. W spotkaniu wziął udział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. 

– To jest drugie Centrum Obsługi Przedsiębiorców w Polsce. To pokazuje, że województwo śląskie ma strategiczne znaczenie dla całej RP – powiedział wojewoda. 

W swojej wypowiedzi wojewoda nawiązał też do rządowej „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” i „Programu dla Śląska” jako kluczowych dokumentów państwa polskiego w obszarze średnio- i długofalowej polityki gospodarczej. 

– W województwie śląskim jest prawie 500 tysięcy przedsiębiorstw. Ten potencjał jest bardzo wysoki. Jeżeli chodzi o dynamikę wzrostu PKB, zajmujemy czwarte miejsce. Kiedyś region zajmował 2 miejsce i naszą ambicją, naszym oczekiwaniem jest na tę zaszczytną pozycję wrócić – podkreślił wojewoda. – Centra Obsługi Przedsiębiorców mają na celu zainspirować i kreować nowe rozwiązania – dodał. 

– Agencję Rozwoju Przemysłu do tej pory utożsamiano z tradycyjnym przemysłem, restrukturyzacjami w trudnych branżach i pomocą dużym przedsiębiorcom. Zmiany w gospodarce, rozwój małych i średnich przedsiębiorstw skłoniło nas do przeglądu naszej strategii. Dlatego bardziej otwieramy się na sektor MŚP. Przygotowaliśmy specjalną ofertę pożyczkową, z którą przedsiębiorcy mogą się zapoznać w naszych Centrach Obsługi Przedsiębiorców. Pierwsze Centrum otworzyliśmy pod koniec marca we Wrocławiu. Teraz przyszedł czas na Katowice. Do zadania podchodzimy ambitnie, bo w tym roku planujemy utworzenie co najmniej pięciu COP. Reguła jest jedna – ułatwiamy dostęp do kapitału tam, gdzie przedsiębiorcy tego potrzebują – powiedział Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP SA podczas otwarcia COP w Katowicach. 

W COP można zapoznać się z ofertą pożyczkową dla MŚP, ofertą leasingową oraz możliwościami eksportu towarów danej firmy, ARP SA przygotowała program dla MŚP. Są to pożyczki inwestycyjne, obrotowe, na sfinansowanie kontraktów oraz pożyczki, które umożliwią przedsiębiorcom zapewnienie płynności w związku z dobrowolnym poddaniem się procedurze split payment (podzielonej płatności). Możliwe też jest skorzystanie z pożyczek restrukturyzacyjnych. ARP SA na wspomniane pożyczki przeznacza w tym roku 200 mln zł. 

– Nasza oferta pożyczkowa dla MŚP opiera się na dwóch kryteriach. Po pierwsze, wysokość udzielanego przez nas finansowania nie może być mniejsza niż 800 tys. zł, a po drugie, przedsiębiorca musi funkcjonować na rynku co najmniej 12 miesięcy, a jego roczne przychody nie mogą być mniejsze niż 4 mln zł – dodał Paweł Kolczyński. 

Drugi filar działania Centrów stanowi oferta leasingowa. ARP SA udostępnia przedsiębiorcom specjalistyczne wyposażenie, maszyny i urządzenia, czyli przedmioty, które instytucje bankowe i te z nimi powiązanie zaliczają do problematycznych oraz trudnych do uzyskania w leasingu. W efekcie przedsiębiorcom jest trudno uzyskać finansowanie wśród podmiotów istniejących na rynku. 

Trzeci obszar funkcjonowania Centrów, to działalność proeksportowa, prowadzona przez International Desk. Przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani eksportem swoich towarów znajdują w COP informację na temat instrumentów wspierających eksport, które są aktualnie dostępne w ramach kompetencji Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Wsparciem International Desk jest Zespół ds. Współpracy Zagranicznej ARP SA. 

ARP SA do tej pory udzieliła pożyczek na kwotę bliską 5,2 mld zł. W 2018 roku udzielono pożyczek na łączną kwotę bliską 640 mln zł, z czego dla dużych przedsiębiorstw blisko 600 mln zł, a dla MSP ponad 42 mln zł. W tym roku na pożyczki dla MŚP ARP zamierza przeznaczyć łącznie 200 mln zł. 

***

ARP SA to spółka Skarbu Państwa działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Od początku swojej działalności (1991 r.) odpowiada na najważniejsze potrzeby polskiej gospodarki. W okresie transformacji ARP SA uratowała tysiące miejsc pracy, unowocześniając duże i średnie przedsiębiorstwa. Portfel spółek ARP SA obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji.

#ŚlUW

Autor: ŚlUW, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności22 lipca 202411:33

Upały nie odpuszczają. Ostrzeżenie IMGW

Upały nie odpuszczają. Ostrzeżenie IMGW - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl / fot. freepik.com
Aktualności23 lipca 202410:43

Lorens G. zwycięzcą Pokazu Koni Wszystkich Ras w Krostoszowicach

Lorens G. zwycięzcą Pokazu Koni Wszystkich Ras w Krostoszowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Urząd Gminy Godów / fot. Artur Marcisz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.