Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes31 lipca 201915:03

Możesz zwiększyć swoje szanse na upadłość konsumencką, jeśli wcześniej o to zadbasz

Możesz zwiększyć swoje szanse na upadłość konsumencką, jeśli wcześniej o to zadbasz - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Stale rośnie liczba osób fizycznych, którym udało się uzyskać upadłość konsumencką – w 2018 roku było ich już ponad 6,5 tysiąca i wszystko wskazuje na to, że niebawem liczba ta przekroczy 10 tysięcy. Podobnie jak ten wzrost, niezmienny jest jednak fakt oddalania przez sądy bardzo dużej części, bo aż połowy wniosków składanych przez niewidzących drogi wyjścia ze swojego położenia dłużników. Prawdopodobieństwo, że spotka nas taka sytuacja, można jednak obniżyć.

Nie każdy oddłuży się w ten sposób

Gdy sytuacja dłużnika staje się tak poważną, że znalezienie sposobu na wyplątanie się z niej wydaje się niemożliwe, perspektywa uwolnienia się od zobowiązań kosztem pozbycia się majątku staje się nader pożądaną. Niestety nie jest jednak tak, że bez przeszkód mogą z niej korzystać wszyscy.
Podstawowym warunkiem jest oczywiście niewypłacalność. Należy więc dowieść, że w sposób trwały utraciliśmy zdolność do spłacania ciążących na nas należności. Innym jest to, że ubiegająca się o to osoba nie może prowadzić działalności gospodarczej, przy czym nie wystarczy samo zawieszenie. Musi nastąpić usunięcie podmiotu z rejestru CEDIG.
Ponadto, wniosek zostanie oddalony jeśli w ciągu dziesięciu lat miało miejsce umorzenie takiego postępowania i nie stało się to z woli dłużnika, uchylony został plan spłaty, będąc przedsiębiorcą nie złożył on wniosku o upadłość mając taki obowiązek, albo dokonał czynności prawnych ze szkodą dla wierzycieli, co zostało prawomocnie potwierdzone. Przeprowadzona pomyślnie upadłość konsumencka także stanowi przeszkodę – również jeśli doszło do niej w ciągu ostatniej dekady.
Wszystko to jednak nie wyczerpuje katalogu negatywnych przesłanek. Należy do nich bowiem jeszcze podanie nieprawdziwych lub niekompletnych danych we wniosku oraz rażące niedbalstwo lub umyślne działanie prowadzące do powstania zadłużenia.

W każdym momencie działaj z rozwagą

Każdy przypadek sąd będzie rozpatrywał indywidualnie kierując się także względami słuszności i humanitarnymi – ze składania wniosku nie trzeba zatem rezygnować, nawet jeśli wydaje się, że jego szanse są ograniczone. Kluczowe jest więc wsparcie doświadczonego prawnika, wyspecjalizowanego w sprawach tego rodzaju, który będzie potrafił przedstawić każdą sytuację we właściwy sposób.
Pomóc sobie możemy jednak sami – wymaga to po prostu rozważnego działania już od pierwszej chwili, gdy spodziewamy się, że ze spłatą swoich zobowiązań możemy mieć problemy i wniosek o upadłość osoby fizycznej jest na razie tylko jedną z ewentualności. Jak radzi specjalista z kancelarii Ptak&Wspólnicy, dbajmy więc o to, by zachowywać kontakt z naszymi wierzycielami, informując np. o spodziewanych problemach z uiszczaniem należnych im kwot – sąd z pewnością przeanalizuje bowiem postawę dłużnika. Najlepiej, jeśli będziemy komunikować się w sposób prosty do udokumentowania. Jeśli już przy dokumentach jesteśmy – koniecznie gromadźmy wszystkie. Bardzo ułatwi to nam potem sporządzanie skutecznego wniosku. Wreszcie, róbmy co się tylko da, by ze swojego położenia wyjść (bierność nie przysporzy nam zasług w oczach sądu), wystrzegając się jednak np. świadomego zawierania ugód, którym możemy nie sprostać.

Autor: materiał partnera, k.zdrojewska@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności22 maja 202412:20

Mundurowi z Gorzyc na pikniku w Czyżowicach

Mundurowi z Gorzyc na pikniku w Czyżowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Aktualności22 maja 202413:00

Od niedzieli korekta rozkładu jazdy Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej

Od niedzieli korekta rozkładu jazdy Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej   - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Aktualności22 maja 202420:03

11-letni rowerzysta wjechał wprost pod samochód

11-letni rowerzysta wjechał wprost pod samochód - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności22 maja 202412:38

Pomagają, chronią i... spełniają marzenia. Urodzinowa niespodzianka dla Mai [FOTO]

Pomagają, chronią i... spełniają marzenia. Urodzinowa niespodzianka dla Mai [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Rodzice Mai, z okazji jej 7. urodzin zorganizowali spotkanie z policjantami wodzisławskiej komendy. Maja, której marzeniem jest zostać policjantką, wczoraj odwiedziła wodzisławską komendę. Radości i uśmiechu na twarzy dziewczynki nie było końca.

KPP Wodzisław Śląski
Aktualności22 maja 202419:31

Ponad tysiąc zarzutów dla psychoterapeutki

Ponad tysiąc zarzutów dla psychoterapeutki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.