Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes28 listopada 201911:43

Widły do palet - kiedy należy je wymienić? Sprawdź!

Widły do palet - kiedy należy je wymienić? Sprawdź! - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Odpowiednio dobrane widły do palet to w pojazdach jezdniowych unoszących bardzo ważny element. Zobacz, co jest najważniejsze podczas ich wyboru oraz co warto sprawdzać, kontrolując ich prawidłowy stan techniczny. Dzięki naszemu artykułowi dowiesz się, kiedy należy wymienić widły do palet, tak aby nie spotkać się z nieprzyjemnościami podczas rutynowych kontroli urządzeń. Zapraszamy do lektury!

Widły do palet - rodzaje

Najbardziej popularnym i najczęściej wybieranym rodzajem wideł do palet, są wykonane ze stali widły zawieszane na karetce wózka widłowego (dlatego określa się je mianem standardowych). Innego typu widły to:

 • widły przykręcane do karetki pojazdu;
 • widły z zaczepem.

Jednak widły do palet różnią się między sobą nie tylko sposobem montażu, ale także innymi właściwościami, dlatego na rynku dostępne są przede wszystkim różne długości wideł: zazwyczaj od ok 1000 mm do 1600 mm (a nawet dłuższe lub krótsze); a także widły o charakterystycznych cechach, umożliwiające przystosowanie się do różnorodnych warunków i różnego rodzaju palet oraz ładunków. Należą do nich m.in.:

 • widły składane;
 • widły wysuwane;
 • widły wyposażone w powierzchnię antypoślizgową;
 • widły z wagą.

Różna budowa wideł, sposób mocowania oraz dodatkowe udogodnienia mają za cel sprawić, aby widły do palet były jak najlepiej przystosowane do warunków, w jakich przyjdzie im pracować. Wózki widłowe nie obsługują bowiem tylko jednego rodzaju palet, ale w trakcie pracy mogą być wykorzystywane do unoszenia i transportowania różnej wielkości:

 • palet otwartych (europalet);
 • palet zamkniętych;
 • palet dwu- lub czterowejściowych.

Ponadto, w zależności od branży i zapotrzebowania przedsiębiorców wyróżnić można uniwersalne palety drewniane, lekkie i delikatne plastikowe oraz najcięższe - metalowe.
W których urządzeniach montuje się widły do palet?
Przede wszystkim w:

 • wózkach widłowych czołowych (zarówno takich jak tu - spalinowych, jak i elektrycznych);
 • w wózkach widłowych wysokiego składowania;
 • w wózkach terenowych.

Kiedy trzeba wymienić widły w wózku widłowym?

Istnieje kilka zasad obowiązujących w kwestii podejmowania decyzji o wymianie wideł do palet w wózku widłowym. Kiedy należy to zrobić?
Widły w wózku należy bezwzględnie wymienić, gdy:
1. Noszą ślady uszkodzenia, są pęknięte, ułamane.
2. Mocowanie jest niesprawne. Widły nie trzymają się stabilnie karetki.
3. Poziom zużycia wideł przekracza 10% wartości początkowej (nie więcej niż 5 mm).
4. Odchylenie powierzchni wideł w stosunku do dwóch osi jest większe niż 0,5% długości kła lub wysokości trzonu wideł.
5. Kąt rozwarcia wideł zwiększył się o ponad 3% w stosunku do oryginalnej wartości.
Ponadto, koniecznie należy wymienić widły, jeśli takie są zalecenia inspektorów Urzędu Dozoru Technicznego podczas kontroli stanu technicznego urządzeń.

kiedy-trzeba-wymienic-widly-w-wozku-widlowym

Kto może wymieniać widły w wózku widłowym?

Montaż wideł do palet nie jest trudny i skomplikowany, jednak wykonywać go powinni wyłącznie przeszkoleni i certyfikowani konserwatorzy wózków widłowych lub specjalistyczne serwisy wózków widłowych. Wszystko to ze względu zapewnienia bezpieczeństwa.
Równie ważne ze względów bezpieczeństwa jest wybór wyłącznie wykonanych zgodnie z normą ISO02330 wideł do palet.
Jeśli nie wiesz czy wybrane przez Ciebie widły do palet będa właściwe i posiadają odpowiednie certyfikaty, skontaktuj się z zakładowym konserwatorem wózków widłowych lub skorzystaj z rady i pomocy serwisantów zewnętrznych, którzy pomogą Ci bezbłędnie wybrać i zamówić niezbędne elementy.

Co trzeba wiedzieć zamawiając widły do palet?

Jeśli jednak nie chcesz korzystać z usług profesjonalnego serwisu wózków widłowych (np. takiego jak tu) i widły do palet wolisz dobrać samodzielnie, potrzebujesz kilku informacji. Przed złożeniem zamówienia musisz znać:

 • klasę karetki wideł;
 • udźwig maksymalny urządzenia, na którym będą montowane widły;
 • najbardziej optymalny i wygodny sposób montażu elementów;
 • optymalną długość wideł (w oparciu o dane dotyczące wielkości transportowanych palet.

Tego, jak w szybki sposób określić klasę karetki wideł, dowiesz się z artykułu: “Jak prawidłowo dobrać widły do wózka widłowego?”, który dostępny jest tutaj.

Nowe widły do palet

Jak już wspomniano powyżej, widły do palet powinny być wykonane zgodnie z normą ISO02330. Nie są to jednak jedyne wymagania dotyczące tych elementów.
Nowo nabyte widły do palet powinny posiadać także Świadectwo Zgodności, czyli dokument będący poświadczeniem ich prawidłowego wykonania oraz dobrej jakości.
Ponadto, każda pojedyncza widła powinna posiadać w widocznym miejscu właściwe dla producenta oznakowania - numer seryjny, datę produkcji, informację o udźwigu maksymalnym i kraju pochodzenia. W przypadku różnego typu wideł, elementy te mogą posiadać również informację o: szerokości czy grubości oraz środku ciężkości widły.
Przed zakupem wideł do palet, należy także koniecznie obliczyć właściwy udźwig, w oparciu o wartość maksymalnego udźwigu urządzenia. Zasada jest taka, iż suma dopuszczalnego udźwigu dla obydwu wideł powinna równać się maksymalnemu udźwigowi całego pojazdu.
Jeżeli zatem maksymalny udźwig wózka widłowego to 4 tony, każda z zakupionych wideł powinna charakteryzować się udźwigiem do 2 ton.

Podsumowanie

podsumowanie

Zachowanie prawidłowego, dobrego stanu technicznego wideł do palet w wózkach widłowych jest bardzo ważne z uwagi na bezpieczeństwo przewożonych ładunków oraz samych operatorów (a także oczywiście pozostałych pracowników).
Warto wiedzieć, kiedy należy zadbać o wymianę wideł do palet na nowe, jak rozpoznać nieprawidłowości wynikające z ich zużycia i o co zadbać podczas wyboru nowych elementów tego typu.

Autor: materiał partnerski, k.zdrojewska@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.