Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes12 grudnia 202023:08

InterSilesia - śląskie firmy otrzymają wsparcie eksportowe

InterSilesia - śląskie firmy otrzymają wsparcie eksportowe - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Przedsiębiorcy z województwa śląskiego otrzymają kompleksowe wsparcie wspomagające proces wchodzenia na rynki zagraniczne. W Urzędzie Marszałkowskim przekazano umowę na realizację projektu InterSilesia.

W przekazaniu umowy i prezentacji projektu uczestniczył marszałek Jakub Chełstowski, a także prezes Zarządu Funduszu Górnośląskiego Krystian Stępień, wiceprezes Jacek Miketa i dyrektor Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości Krzysztof Spyra.

„W tym trudnym czasie wspieramy przedsiębiorców i jesteśmy aktywni na rynku gospodarczym. Ten projekt bardzo dobrze wpisuje się w strategię województwa „Zielone Śląskie 2030” i pozwala firmom z regionu zaistnieć na rynkach zagranicznych. To szansa na nowe możliwości i nowe kompetencje dla firm, a jednocześnie nowa jakość gospodarcza, fachowe doradztwo i wzmocnienie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w województwie” – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Indywidualne usługi doradcze z zakresu eksportu, tworzenie modeli internacjonalizacji wspomagających proces wchodzenia na rynki zagraniczne i wsparcie na każdym etapie planowania współpracy z zagranicznymi partnerami – takie możliwości otrzyma nawet kilkuset przedsiębiorców, którzy zgłoszą się do udziału w projekcie.

Projekt współfinansowany ze środków unijnych będzie realizowany przez Fundusz Górnośląski w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Jego celem ma być wzmocnienie i rozwój procesów internacjonalizacji przedsiębiorstw działających w województwie śląskim i promocja gospodarcza regionu.

W ramach przedsięwzięcia powstanie Centrum Internacjonalizacji, gdzie odbywać się będą tematyczne wydarzenia w formie konferencji, warsztatów, jednak przede wszystkim będzie to miejsce, gdzie przedstawiciele firm uzyskają kompleksową informację, skorzystają z usług doradczych, a część z nich otrzyma indywidualnie opracowaną i uwzględniającą potrzeby, ścieżkę rozwoju działalności eksportowej.

Przedsiębiorcy będą mieli także do dyspozycji specjalny serwis internetowy. Platforma internacjonalizacji dostarczy bieżących informacji na temat eksportu, funkcjonowania na rynkach zagranicznych czy promowania potencjału gospodarczego regionu. Ważnym narzędziem będzie generator modeli internacjonalizacji oraz baza zawierająca oferty współpracy biznesowej i inwestycji, ponadto do dyspozycji MŚP oddana zostanie obszerna baza wiedzy.

„InterSilesia to projekt, który zakłada pomoc finansową i powstanie Centrum Internacjonalizacji, gdzie będzie można uzyskać wsparcie z zakresu eksportu. Zakładamy, że z tej oferty skorzysta czterystu przedsiębiorców z województwa śląskiego z różnych dziedzin. Jesteśmy nastawieni na konkretne efekty, przedsiębiorcy dostaną od nas kompletny system usług doradczych, analiz i fachową pomoc, aż do etapu zawierania umów. To dla nich szansa na rozwój” – podkreślał Krystian Stępień, prezes Zarządu Funduszu Górnośląskiego. Działania podejmowane w ramach projektu będą dotyczyć przedsiębiorstw z sektora MŚP, prowadzących działalność na terenie województwa śląskiego.

„Wartość wybranego do dofinansowania projektu przekracza 28 mln złotych, z czego ponad 19 mln złotych pochodzi ze środków unijnych. W naszym regionie wiele firm działa na rynkach zagranicznych, co widzimy po dużym zainteresowaniu konkursami dotyczącymi udziału w branżowych imprezach targowych. Nie każdy ma jednak wiedzę, by podejmować ryzyko prowadzenia działalności eksportowej na nieznanym terenie, gdzie o sukcesie decyduje nie sam produkt, ale sposób prowadzenia biznesu. W naszym regionie brakowało miejsca, gdzie udzielane będzie wsparcie przedsiębiorcy na każdym etapie procesu zdobywania zagranicznych klientów – mówił Krzysztof Spyra, dyrektor Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości.

Pierwsze zadania w ramach InterSilesia dotyczyć będą rekrutacji przedsiębiorców, chętnych uzyskać doradztwo i wsparcie w procesie eksportowym, która ruszy już w pierwszym kwartale 2021 roku. Wszystkie działania na rzecz MŚP świadczone będą nieodpłatnie.

Autor: slaskie.pl, fot. Tomasz Żak/UMWS, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności19 kwietnia 202411:23

Nowy wybieg dla psów w Rodzinnym Parku Rozrywki

Nowy wybieg dla psów w Rodzinnym Parku Rozrywki  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl, fot. Natalia Maciejek
Aktualności19 kwietnia 202412:38

Na dzielnicowym zawsze można polegać

Na dzielnicowym zawsze można polegać - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności19 kwietnia 202412:05

Supermoce na scenie Festiwalu Karaoke

Supermoce na scenie Festiwalu Karaoke - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Sport19 kwietnia 202411:06

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności19 kwietnia 202413:30

Wodzisław Śląski na weekend

Wodzisław Śląski na weekend - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl, fot. Natalia Maciejek
Aktualności19 kwietnia 202413:37

Ponad tysiąc przebadanych, jeden zatrzymany

Ponad tysiąc przebadanych, jeden zatrzymany - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Aktualności19 kwietnia 202412:03

Zrób zakupy na sobotnim Ekobazarze

Zrób zakupy na sobotnim Ekobazarze - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl
Reklama
Aktualności19 kwietnia 202413:42

21 kwietnia idź na wybory i wybierz prezydenta miasta

21 kwietnia idź na wybory i wybierz prezydenta miasta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. freepik.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.