Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia20 maja 202110:20

Mężczyźni i młodzieńcy wrócą na pielgrzymkowy szlak

Mężczyźni i młodzieńcy wrócą na pielgrzymkowy szlak - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

W niedzielę, 30 maja br., w Piekarach Śląskich odbędzie się tradycyjna pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Maryi Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Liczba pielgrzymów zostanie jednak ograniczona do 10 tys., a uczestników będzie obowiązywała sanitarna profilaktyka. Początek dorocznych uroczystości o godz. 8.30.

- Po rocznej przerwie rodzi się nadzieja modlitewnego spotkania na piekarskim wzgórzu - napisał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w zaproszeniu na pielgrzymkę mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich odczytanym w minioną niedzielę w parafiach archidiecezji katowickiej. Przywołał słowa papieża Franciszka, który w encyklice „Fratelli tutti” napisał, że w minionych dziesięcioleciach technologicznego postępu karmiliśmy się marzeniami o świetności i wielkości, a doszliśmy do zamknięcia, samotności i utraty smaku braterstwa. Nieoczekiwany cios pandemii, a wraz z nim „cierpienie, niepewność i świadomość własnych ograniczeń, wzywają do ponownego przemyślenia naszego stylu życia, relacji, organizacji naszych społeczeństw, a przede wszystkim sensu naszego życia.

Mszy św. podczas tegorocznej męskiej pielgrzymki do Piekar Śl. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wygłosi on również homilię. Pielgrzymi modlić się będą o oddalenie od epidemicznego zagrożenia oraz o przywrócenie osobom chorującym łaski zdrowia. „Bożej Opatrzności powierzymy: ludzi pracy, samorządowców, kadrę naukową śląskich uczelni, młodzież i osoby rozeznające powołanie do służby kapłańskiej. Wdzięcznością i modlitwą otoczymy personel medyczny i wolontariuszy, a także dziadków, ojców i synów, współodpowiedzialnych za jakość życia moralnego i religijnego wielopokoleniowych rodzin Górnego Śląska” - zapowiedział abp Skworc.

W związku z wciąż niestabilną sytuacją pandemiczną w województwie śląskim, pielgrzymka odbędzie się jednak z ograniczeniami. Weźmie w niej udział tylko 10 tys. osób. Wszystkich uczestników modlitewnego spotkania będzie obowiązywała sanitarna profilaktyka (dezynfekcja dłoni, zasłanianie w plenerze ust i nosa maseczką oraz zachowanie stosownego dystansu). „Liczę w tym względzie na wyrozumiałość i mądrość pielgrzymów oraz dostosowanie się do wskazań służb kościelnych i cywilnych w imię najważniejszego imperatywu: miłości bliźniego i troski o zdrowie wszystkich i każdego” - napisał metropolita katowicki zachęcając w tym kontekście do udziału w uroczystościach zwłaszcza osoby zaszczepione i ozdrowieńców.

Jak informuje rzecznik Archidiecezji Katowickiej ks. dr Tomasz Wojtal, wierni chcący wziąć udział w pielgrzymce powinni wcześniej zgłosić się w parafiach, gdzie otrzymają specjalne opaski umożliwiające wejście do wyznaczonych sektorów.

- Wydział Duszpasterski katowickiej Kurii zachęca do pielgrzymowania indywidualnego i rodzinnego, szczególnie osoby zaszczepione i tych, którzy w ostatnim czasie pokonali chorobę. W tym roku nie planuje się organizowanie pielgrzymek pieszych - powiedział ks. Wojtal.

Uroczystości z Piekar będą transmitować Telewizja Polonia i TVP Katowice oraz Radio eM i Radio Katowice.

aaa.[56]

Autor: Archidiecezja Katowicka, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.