Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia3 października 202414:24

Jadwiżanki zakończyły posługę w Kokoszycach

Jadwiżanki zakończyły posługę w Kokoszycach - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Mszy św. dziękczynnej za 96 lat obecności sióstr przewodniczył w kaplicy domu rekolekcyjnego abp Adrian Galbas. Placówka została zamknięta ze względu na zmniejszającą się liczbę sióstr w zgromadzeniu.

Sprawowanie opieki nad domem oraz przebywającymi w nim gośćmi powierzył Zgromadzeniu Sióstr św. Jadwigi z Bogucic bp Arkadiusz Lisiecki. Obiekt od początku przeznaczony był na dom rekolekcyjny i wypoczynkowy dla księży, organizowano w nim też rekolekcje zamknięte osób świeckich.

Pierwsze siostry przybyły do Kokoszyc 9 lipca 1928 r. Dzień przybycia sióstr: Marii Meller, Doroty Majer, i Kazimiery Schneider stał się dniem utworzenia kokoszyckiej placówki jadwiżańskiej. Siostra Meller została przełożoną, zajmowała się też administracją domu, siostra Dorota była kucharką, a siostra Kazimiera wykonywała inne prace domowe. Kilka dni później, 18 lipca, bp Lisiecki dokonał osobiście uroczystego poświęcenia domu, który zaczęto nazywać „Śląską Księżówką”.

Siostry opiekowały się księżmi emerytami, którzy zajęli jedną z części domu, prowadziły także ambulatoryjną opiekę chorych i troszczyły się o ubogich w lokalnym środowisku. W sprawozdaniach z 1934 roku, wysyłanych do Domu Generalnego jadwiżanek, można przeczytać: „[…] wśród ogólnego kryzysu obecnych czasów, wszędzie wzrosła liczba wydawanych porcji ubogim […]. Na placówce w Kokoszycach w roku 1934 ubogim rozdzielono 991 porcji, w roku 1935 – 1589 porcji”. Liczba sióstr w kokoszyckiej placówce, w zależności od okresu, wynosiła od 5 do 15 sióstr.

W czasie okupacji siostry zajmowały się obsługą kościoła, który znajdował się w willi, a także pielęgnacją chorych. Po zakończeniu wojny dom był całkowicie zrujnowany. W oknach nie było szyb, a w niektórych pomieszczeniach brakowało drzwi i podłóg. Jadwiżanki zabezpieczyły to, co się można było uratować. Wszystkie okna w pałacu zabiły deskami dla zabezpieczenia przed deszczem i śnieżycami. Dzięki pracy sióstr, które miarę swoich sił i możliwości usuwały skutki zniszczeń, w pałacu w krótkim czasie zaczęło tętnić życie. Jak pisze Paweł Porwoł „podziwiać tu trzeba przełożoną sióstr jadwiżanek w kokoszyckim konwencie – s. Chryzantę Szulc, która wraz ze swoimi siostrami podjęła się wielce trudnego zadania doprowadzenia domu do stanu używalności. Udało się to na tyle, że już w 1947 r. można było znów rozpocząć organizowanie w nim, aczkolwiek w ograniczonym wymiarze, rekolekcji”. Siostry starsze nadal mieszkały w willi, młodsze przeniosły się do zamku. Na początku lat osiemdziesiątych, w stanie wojennym, pojawiły się problemy z zaopatrzeniem domu w żywność dla rekolektantów. Brak komunikacji pomiędzy miastami sprawił, że siostry dostarczały niezbędne produkty z Wodzisławia Śląskiego pieszo lub na rowerach.

W ciągu 96 lat na placówce w Kokoszycach przebywało ponad sto sióstr. Niektóre z nich wracały kilka razy, inne spędzały emeryturę do końca swych dni. Trzynaście sióstr, po trudach ciężkiej pracy w Domu Rekolekcyjnym lub na innych stanowiskach, spoczęło na parafialnym cmentarzu w Wodzisławiu-Kokoszycach. W sposób szczególny w pamięci mieszkańców i rekolektantów zapisała się s. Salezja Madej, intendentka, która przebywała w kokoszyckiej placówce w latach 1966-1992, a także s. Łucja Gambiec, która podczas swojego 42-letniego pobytu w tej placówce pracowała jako zakrystianka w parafii.

Archidiecezjalny Dom Rekolekcyjny w Kokoszycach kontynuuje swoją działalność, chociaż do 31 marca 2025 roku znajdujący się w pałacu Dom Rekolekcyjny I, ze względu na remont, będzie nieczynny. Rekolekcje dla grup do 30 osób odbywają się w tzw. „Kościółku”.

Autor: Archidiecezja Katowicka, fot. rekolekcje-kokoszyce.pl, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Sport23 czerwca 202614:34

Ponad 200 biegaczy już na starcie. Nocny Bieg z Gwiazdami w Wodzisławiu Śląskim

Ponad 200 biegaczy już na starcie. Nocny Bieg z Gwiazdami w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Edgy Cuts · Magdalena Kwaśniok
Reklama
Kultura i Edukacja23 czerwca 202612:17

Edukacja w terenie. W Skrbeńsku powstała Leśna Szkoła

Edukacja w terenie. W Skrbeńsku powstała Leśna Szkoła - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UG Godów
Aktualności23 czerwca 202610:53

Zderzenie dwóch samochodów w Wodzisławiu Śląskim. Dwie osoby w szpitalu

Zderzenie dwóch samochodów w Wodzisławiu Śląskim. Dwie osoby w szpitalu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Wodzisław Śląski i okolice-Informacje drogowe 24H, KPP Wodzisław
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 czerwca 202610:28

Cyberatak na MZK Jastrzębie. Wyciekły dane pasażerów, w tym numery PESEL

Cyberatak na MZK Jastrzębie. Wyciekły dane pasażerów, w tym numery PESEL - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: MZK Jastrzębie-Zdrój
Reklama
Aktualności23 czerwca 202619:21

Kalimera, Gorzyce! Mieszkańcy DPS świętowali początek lata w greckim klimacie

Kalimera, Gorzyce! Mieszkańcy DPS świętowali początek lata w greckim klimacie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Telegraf23 czerwca 202615:34

Trzy dni – trzy deportacje

Trzy dni – trzy deportacje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ślosg
Reklama
Reklama
Aktualności23 czerwca 202610:28

Nie tylko muzyka. Trzeci dzień Wawrzynek przeniesie mieszkańców w świat astronomii

Nie tylko muzyka. Trzeci dzień Wawrzynek przeniesie mieszkańców w świat astronomii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. poglądowe - pexels.com/Ivan Mudruk
Aktualności23 czerwca 202610:09

Znany twórca ogrodniczy odwiedzi Wodzisław. Liczba miejsc jest mocno ograniczona

Znany twórca ogrodniczy odwiedzi Wodzisław. Liczba miejsc jest mocno ograniczona - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności23 czerwca 202620:14

Nowoczesny sprzęt trafi do szkół w gminie Godów. To wsparcie warte ponad 30 tys. zł

Nowoczesny sprzęt trafi do szkół w gminie Godów. To wsparcie warte ponad 30 tys. zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UG Godów, fot. poglądowa - pexels.com/Adam Sondel
Reklama
Reklama
Aktualności24 czerwca 202611:45

Masz pomysł na Wodzisław? Do 14 sierpnia można składać wnioski do budżetu miasta

Masz pomysł na Wodzisław? Do 14 sierpnia można składać wnioski do budżetu miasta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Latający Obiektyw
Reklama
Kultura i Edukacja23 czerwca 202610:19

Zamiast klasy – ogród. Wyjątkowa inwestycja powstała w wodzisławskim ZST

Zamiast klasy – ogród. Wyjątkowa inwestycja powstała w wodzisławskim ZST - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności24 czerwca 202620:22

Dostałeś list z ZUS? Otwórz i przeczytaj

Dostałeś list z ZUS? Otwórz i przeczytaj - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
informacja prasowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.