Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia11 marca 201315:23

Festiwal Podróżników ROZJAZDY 2013

Festiwal Podróżników ROZJAZDY 2013 - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Poszukując skarbów, z czekanem, rowerem, w głąb ziemi, z płetwami, pieszo… i w różowych rękawiczkach! Będzie to już piąta edycja festiwalu. Tradycyjnie zjadą do Rybnika niesamowici i ciekawi podróżnicy.

Z Anną Jaklewicz, autorką książki: „Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta” odwiedzimy „królestwo kobiet”, dowiemy się, co to jest betel i jak wytwarza się barwnik indygo, poznamy bogactwo kulturowe i etniczne Państwa Środka. W bajeczny rejon Ennedi i Ouniaga w północnej, saharyjskiej części Czadu na spotkanie z najbardziej rdzennymi mieszkańcami Sahary, z legendarnego plemienia Toubou, zabierze nas Artur Urbański. Rekordzista świata w nurkowaniu wysokogórskim – Kamil Iwankiewicz, opowie o realizacji swoich ekstremalnych projektów: „Nurkowaniu na wulkanie” oraz o „Koronie Jezior Ziemi”. Łódź największej na świecie firmy poszukującej skarbów Mel Fisher’s Treasures i jedyny Polak wpuszczony na jej pokład – Tomek Michniewicz - pokaże zarówno jasną, jak i ciemną stronę poszukiwaczy skarbów. Po 60 kg ekwipunku, 17 dni wędrówki, 150 km do pokonania i trzy kobiety: Agnieszka Siejka, Katarzyna Siekierzyńska, Ewa Grewling – opowiedzą jak zdobyć zimą najwyższy szczyt Spitsbergenu. Ten, co pokochał to, co pod ziemią – Grzegorz Kuśpiel, zda relacje z 3-ech pierwszych, polskich wypraw speleologicznych w góry Wiktora Emanuela w Papui Nowej Gwinei.  Antypody „Rowerem Pisane”– to opowieść Adama Wiśniewskiego, to TransOceania eXpedition 2012, to 6105 km z Auckland do Darwin, przez Tasmanię i pierwszy polski przejazd rowerami z Port August do Darwin przez australijski Outback, a wszystko w czasie 88 dni. Na zakończenie festiwalu, Artur Hajzer opowie o ubiegłorocznej, jesiennej wyprawie na Lhotse (8516 m), zorganizowanej w ramach programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015".

Program ROZJAZDÓW:
Sobota 23.03.2013
14.00 -  Prezentacja filmów nagrodzonych w konkursie „Podróże małe i duże”
15.00 -  Anna Jaklewicz - Chiny z dala od wielkiego miasta
16.30 -  Artur Urbański - Kraina plemienia Toubou
18.00 -  Kamil Iwankiewicz  - Nurkowanie na wulkanie
19.30 -  Tomek Michniewicz - W świecie poszukiwaczy skarbów
21.00 -  Kino przygody i podróży - film fabularny

Niedziela 24.03.2013
15.00 -  Agnieszka Siejka, Katarzyna Siekierzyńska, Ewa Grewling
- Przez Arktykę w różowych rękawiczkach
16.30 -  Grzegorz Kuśpiel - Papua Nowa Gwinea - w głąb ziemi
18.00 -  Adam Wiśniewski - Antypody „Rowerem Pisane”  
19.30 -  Artur Hajzer - Wyprawa PZA na Lhotse 8516
21.00 -  Kino przygody i podróży - film fabularny

Nowością tegorocznych ROZJAZDÓW będzie Kino przygody i podróży, czyli prezentacja każdego festiwalowego wieczoru, pełnometrażowych filmów fabularnych. I tak w sobotę zobaczymy film niezwykły, który przedstawia historię młodego alpinisty uwięzionego w rozpadlinie skalnej zmuszonego do desperackiej walki o przetrwanie. Film oparty na faktach, ukazujący prawdziwą naturę człowieka. W niedzielę organizatorzy zapraszają na swoisty festiwal obrazu i muzyki, a to za sprawą filmu ukazującego autentyczną historię 3 aborygeńskich dziewczynek, które wędrując przez pustynię, przemierzyły 2500 tys. km. wzdłuż dzielącego Australię płotu na króliki. Cudowna muzyka Petera Gabriela - wspaniały "śpiew natury".

W ramach Festiwalu Podróżników ROZJAZDY organizowany jest Konkurs Filmowy „Podróże małe i duże”, którego celem jest zachęcenie wszystkich podróżujących do filmowego dokumentowania swoich wypraw. Cztery najlepsze filmy zostaną nagrodzone. Trzy spośród nich wyłoni jury, a jeden film nagrodzi publiczność podczas głosownia na kanale YouToube. Najlepsze filmy zostaną zaprezentowane publiczności na dużym ekranie podczas ROZJAZDÓW. Głosowanie internetowe trwa do 18 marca 2013 r. na stronie: www.youtube.com/user/rozjazdy .
Fundatorem Nagrody Publiczności jest EXPLORUJ.PL - profesjonalne biuro turystyki górskiej i aktywnej www.exploruj.pl, które organizuje trekkingi, wyprawy w góry wysokie i wyprawy przygodowe.

Podczas festiwalu Księgarnia internetowa AdventureBook.pl www.adventurebook.pl i Pan Roman Krukowski zorganizują kiermasz książek podróżniczych, gdzie będzie można zaopatrzyć się m.in. w książki zaproszonych podróżników z ich autografem:
- Anna Jaklewicz - „Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta”
- Tomek Michniewicz - "Samsara. Na drogach, których nie ma" i „Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów”
- Artur Hajzer - „Atak rozpaczy” i  „Korona Ziemi. Nie-poradnik zdobywcy”
- Adam Wiśniewski - „Mongolia, czyli drogi rzadko uczęszczane”.

Ponadto będzie kiermasz sprzętu turystycznego przygotowany przez Sklep Sportowy Weekend www.sklep-weekend.pl  i ciepły bufet prowadzony przez Cafe Piątka www.facebook.com/sniadaniezapiatke.

Cena biletu na jeden dzień Festiwalu - 15 zł, karnet na dwa dni - 20 zł.
Informacja: biuro@dkchwalowice.pl, tel. 32 4216222, tel. 32 4331852

Organizatorami Festiwalu Podróżników ROZJAZDY 2013 jest Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach www.dkchwalowice.pl oraz Stowarzyszenie Podróżników MAHAKAM.
Głównym sponsorem Festiwalu jest Firma Rak and Roll www.rakandroll.pl.

Uwaga: Bar MONTER (Rybnik ul. Korfantego 2) www.facebook.com/lokalmonter zaprasza wszystkich uczestników Festiwalu Podróżników ROZJAZDY na after party w sobotę 23 marca. Będą tam również podróżnicy!

Sylwetki podróżników:
Anna Jaklewicz – z zamiłowania podróżniczka, z wykształcenia archeolog. Już od najmłodszych lat marzyła, żeby zostać drugą Elżbietą Dzikowską, albo…Indianą Jonesem. I poniekąd jej się to udało. Najpierw, podczas misji archeologicznych w Sudanie, poszukiwała śladów zaginionych cywilizacji. Potem odkrywała przed turystami tajemnice starożytnego Egiptu. Po Afryce przyszedł czas na Azję. W Chinach, gdzie przez niemal dwa lata pracowała, jako przewodnik, wędrowała po Wielkim Murze, w rezerwacie Wolong opiekowała się pandami i przemierzała konno pogranicze Tybetu. Miłość do Azji zaowocowała kolejnymi wyprawami, tym razem do Wietnamu, Laosu, Kambodży i Indii. Swoje przygody i wrażenia opisywała na blogach: www.afropolka.blog.onet.pl  i www.tybetanka.bloog.pl, a zdjęcia zrobione podczas podróży prezentowała na wystawach w Warszawie i Częstochowie. Ostatnie pół roku spędziła w Indonezji. Poznawanie kultury tego kraju rozpoczęła od nauki batiku. Obecnie pracuje nad kolejną książką oraz nad filmem dokumentalnym o życiu osób transpłciowych w Jogjakarcie, na indonezyjskiej wyspie Jawa.
Oficjalny fanpage: Anna Jaklewicz, adres: www.facebook.com/jaklewiczanna
„Chiny z dala od wielkiego miasta” to relacja Anny Jaklewicz z czteromiesięcznej podróży po wioskach zagubionych wśród ryżowych pól na południu Chin. Podczas prezentacji poznamy bogactwo kulturowe i etniczne Państwa Środka - weźmiemy udział w weselu mniejszości narodowej Bai, odwiedzimy „królestwo kobiet” zamieszkałe przez matrylinearnych Mosuo, spędzimy noc w okrągłych domach – fortecach ludności Hakka, przyjrzymy się fascynującym strojom kobiet z Yi i Hani z okolic tarasów ryżowych Yuanyang, dowiemy się, co to jest betel i jak wytwarza się barwnik indygo.
Pokaz podróżniczki połączony jest z promocją jej książki pt. „Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta” wydanej przez Wydawnictwo Bezdroża www.bezdroza.pl.

Artur Urbański - historyk i podróżnik, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, współzałożyciel, specjalizującego się w niecodziennych wyprawach, klubu globtroterskiego Torre www.torre.pl , organizator wypraw do Afryki, Azji i obu Ameryk. Pionier polskich ekspedycji saharyjskich.
„Kraina plemienia Toubou” - Toubou  - Ludzie Skał - pierwsza polska ekspedycja, która w styczniu 2012 r. dotarła w bajeczny rejon Ennendi i Ouniaga w północnej, saharyjskiej części Czadu. Toubou to legendarne plemię, którego przodkowie - lud Sao - byli najbardziej rdzennymi mieszkańcami Sahary. Zamieszkują najpiękniejsze, a zarazem najbardziej niegościnne rejony Sahary w płn. Czadzie, Libii i Nigrze. Lud wojowniczy, z niego wywodziły się najsłynniejsze saharyjskie szwarccharaktery (Hissene Habre, Goukoumi Ueddej). Dopiero od niedawna, ich nowy wódz - deirdre - zezwolił na w miarę swobodną eksplorację terenów plemienia. Ennedi, Ouniaga i Tibesti - to tereny Sahary bardzo niegościnne, ale zarazem niewiarygodnie piękne. Ennedi to kraina księżycowych krajobrazów, skalnych labiryntów, łuków, iglic, skalnych lasów i grzybów - o powierzchni ponad 60 tys. km kw. Ouniaga to - cóż za paradoks - saharyjska kraina wielkich jezior (największe mają po kilkadziesiąt km kw.). Megahighlity światowe, acz zupełnie w Polsce nieznane, powód jest oczywisty - nikt tam jeszcze nie dotarł.

Kamil Iwankiewicz – dr nauk ekonomicznych, pasjonat sportów wodnych, instruktor nurkowania, specjalista w nurkowaniu jaskiniowym i głębinowym, alpinista, grotołaz i wulkanolog. Pionier nurkowania w górach wysokich. Rekordzista świata w nurkowaniu wysokogórskim. Twórca projektów „Nurkowanie na wulkanie” oraz  „Korona Jezior Ziemi”. Organizator wypraw nurkowych w Himalaje, Andy, Kordyliery i Alpy, gdzie oprócz podwodnych eksploracji wysokogórskich jezior, przeprowadza badania i eksperymenty z dziedziny limnologii, glacjologii oraz fizjologii człowieka. Autor reportaży, które ukazały się w licznych magazynach nurkowych i outdoorowych. Jego dodatkowe zainteresowania to antropologia i archeologia podwodna. Jest fanem terenowych wypraw zwłaszcza w rejony pustynne. Strona: www.wyprawy.az.pl.
„Nurkowanie na wulkanie”. Korona Jezior Ziemi to projekt, który narodził się podczas wyprawy nurkowej do najwyżej położonego jeziora na świecie, ukrytego w kraterze wulkany Licancabur w Boliwii. Ideą całego projektu, składającego się z 7 ekspedycji, jest nurkowanie w najwyżej położonych jeziorach na naszej planecie, rozproszonych na 7 kontynentach.
Projekt „Korona Jezior Ziemi” oprócz wymiaru stricte sportowego ma na celu badania naukowe z zakresu limnologii, geologii oraz fizjologii nurkowej. Badania te przyczynić się mają do lepszego poznania ewolucji na naszej planecie, odkryć nowych endemicznych organizmów, które zamieszkują niedostępne wysokogórskie jeziora, a także lepszego poznania zjawiska dekompresji oraz fizjologii człowieka, jako nurka, narażonego na skrajne różnice ciśnień, temperatur oraz poziomu tlenu.

Tomek Michniewicz (ur. 1982) dziennikarz, fotograf i zapalony backpacker. Autor audycji Trójka Przekracza Granice w Programie III Polskiego Radia. Redaktor naczelny portalu KoniecSwiata.net. Laureat trzech nagród na Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów Mediatravel. Publikował m.in. w „Polityce”, „Rzeczpospolitej”, „Focusie” i „Playboyu”. Jego książki "Samsara. Na drogach, których nie ma" oraz "Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów" stały się bestsellerami. Tropił przemytników dzieł sztuki w Kambodży, a zawodowi szulerzy w Las Vegas pokazali mu, jak oszukują kasyna. Dostał się też do zamkniętego obozu partyzantki maoistów w Nepalu i spędził bez ochrony cały dzień w jednym z najcięższych więzień w USA, w San Quentin w Kalifornii. Strona: www.tomekmichniewicz.pl .
„W świecie poszukiwaczy skarbów” - Tomek Michniewicz, jako jedyny Polak został wpuszczony na pokład łodzi największej na świecie firmy poszukującej skarbów, Mel Fisher’s Treasures. Pracował również z innymi poszukiwaczami na pustyniach Nowego Meksyku, na Morzu Karaibskim, w Południowej Afryce i Indonezji. Podczas spotkania wprowadzi nas w to środowisko, pokazując zarówno tę jasną, jak i ciemną stronę.

Agnieszka Siejka (Toruń) - nie wyobraża sobie życia bez gór, podróży, przygody i porcji adrenaliny. Zapał, dobra organizacja i hart ducha pozwalają jej cieszyć się wszystkim.
Ważniejsze szczyty: Jebel Toubkal, Mount Blanc, Grossglockner, Elbrus.
Katarzyna Siekierzyńska (Poznań) - biegi, góry, przygoda i podróże to coś, co lubi najbardziej, czemu poświęca dużą część swojego czasu i co daje jej energię. Lubi stawiać sobie nowe wyzwania i przekraczać swoje granice. Pasja to maratony, półmaratony i inne biegi na 15km i 10km. Ma na swoim koncie m.in.: Kilimanjaro, Mount Blanc, Gran Paradiso.
Ewa Grewling (Poznań/Kcynia) - jej życiowe dewizy brzmią: „teorie zawsze sprawdzaj w praktyce”, „od odwagi do głupoty niedaleka droga”. Jest kobietą tysiąca pomysłów, spragniona wrażeń, pełna wiary w to, że nie ma rzeczy niemożliwych. Bezustannie ciągnie ją w góry, uwielbia rower oraz chodzenie po dachach, pasja to podróże autostopem po Europie. Organizowała Poznański Festiwal Podróży i Fotografii. Wicemistrzyni Międzynarodowych Mistrzostw autostopowych w 2010 r. Sopot-Praga. Liczne trekkingi - w 2011 zdobyła Plateau.
„Przez Arktykę w różowych rękawiczkach” - trzy kobiety: biolog, ekonomistka i urbanistka.
Połączyła ich wspólna pasja do gór, podróży i poszukiwania adrenaliny. Zaczynając od Karkonoszy czy Tatr, przez Pireneje, Alpy, góry Kaukazu i najwyższe szczyty Afryki i Himalajów realizowały swoje marzenia podróżnicze i tak w poszukiwaniu przygody dotarły za koło podbiegunowe.  Po 60 kg ekwipunku, 17 dni wędrówki, 150 km do pokonania. Pokonały zaplanowaną trasę, pokonały siebie, swoje wątpliwości i słabości, stanęły zimą na szczycie najwyższego szczytu Spitsbergenu - Newtontoppen. Ale ważna była droga a nie cel.

Grzegorz Kuśpiel - podróżnik, grotołaz, instruktor alpinizmu. Założyciel i kustosz nowego Działu Etnograficzno-Podróżniczego w Muzeum Miejskim "SZTYGARKA" w Dąbrowie Górniczej www.muzeum-dabrowa.pl/muzeum.html. Członek Stowarzyszenia Speleologicznego przy Polskim Towarzystwie Geograficznym. Od ponad 25 lat uczestniczy w wyprawach jaskiniowych, górskich i etnograficznych w różne rejony świata.
„Papua Nowa Gwinea - w głąb ziemi” - relacja z pierwszych w historii polskiej speleologii wypraw do Papi Nowej Gwinei. Grotołazi z sosnowieckiego Klubu Speleologicznego „AVEN” www.ksaven.pl i Speleoklubu z Dąbrowy Górniczej www.sdg.org.pl w niezbadanym dotychczas górskim masywie Wiktora Emanuela w Papui Nowej Gwinei, znaleźli zupełnie dziewiczą jaskinię. Prowincja, w której doszło do odkryć, należy do najmniej zbadanych i najrzadziej odwiedzanych rejonów Papui, jest to również jedno z najbardziej dziewiczych miejsc na Ziemi, co podkreśla chociażby fakt, iż w 1992 roku odnaleziono tam plemię, które zatrzymało swój socjologiczno-techniczny rozwój na poziomie ludów neolitycznych. W masywie Gór Centralnych, wewnątrz wyspy porośniętej nieprzebytym, deszczowym lasem równikowym, żyją ludzie używający kamiennych siekierek, kościanych noży i modlący się do przelatujących nad Papuą samolotów, a to wszystko zaledwie kilka dni pieszo od bazy polskiej wyprawy.

Adam Wiśniewski - jak sam mówi, wychował się na rowerze. Jeszcze, jako mały chłopiec wraz z rodzicami i Warszawskim klubem rowerowym UKTR Vagabundus podróżował po Europie środkowej i wschodniej. Kiedy dorastał ruszył na zachód starego kontynentu, by po latach przejechać rowerem Mongolskie stepy, sawanny wschodniej Afryki i Peruwiańskie Andy. Żeglarz, pomysłodawca, założyciel i Prezes Fundacji Ocean Marzeń www.oceanmarzen.org.pl,  wraz z którą organizuje szkołę pod żaglami dla dzieci i młodzieży z Rodzinnych Domów Dziecka. Autor książki z serii wydawniczej Rowerem pisane: „Mongolia, czyli drogi rzadko uczęszczane”
Antypody „Rowerem Pisane”, czyli: Kiwi, Diabeł i Czerwony Kangur. Jak wyglądają antypody z siodełka roweru? TransOceania eXpedition 2012 - to 6105 km z Auckland do Darwin, przez Tasmanię i pierwszy polski przejazd rowerami z Port August do Darwin przez australijski Outback (3142km). W czasie 88 dni tej wyprawy uczestnicy poznali wielu niezwykłych ludzi, i zobaczyli antypody z zupełnie innej perspektywy. Z wyprawy powraca z nowymi opowieściami, i z nową książką z cyklu Rowerem Pisane.
Strona: www.rowerempisane.pl, www.facebook.com/TransOceania2012.

Artur Hajzer - 50 lat. Klub Wysokogórski Katowice. Kierownik wyprawy. Zdobywca 7 szczytów ośmiotysięcznych (6 ośmiotysięczników), w tym 3 nowymi drogami. Uczestnik 6 wypraw zimowych w Himalaje i Karakorum. Autor pierwszego zimowego wejścia na Annapurnę 8091 m. Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu 8463 m bez użycia tlenu. W 2012 był kierownikiem zakończonej sukcesem zimowej wyprawy na Gasherbrum I (8068 m). Autor książek: „Atak rozpaczy” i „Korona Ziemi. Nie-poradnik zdobywcy”.
„Wyprawa PZA na Lhotse 8516” - Artur Hajzer opowie o ubiegłorocznej, jesiennej wyprawie na 4 górę ziemi zorganizowaną w ramach programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010 - 2015". Celem ekspedycji było przede wszystkim sprawdzenie organizmów młodych, utalentowanych alpinistów na dużej wysokości, nabranie przez nich niezbędnego doświadczenia wysokogórskiego (strategia, taktyka, aklimatyzacja) zanim zaatakują zimą poważniejsze cele w Himalajach i Karakorum w następnych sezonach. Lhotse (8516 m) jest czwartym szczytem świata. Uważany jest za tzw. wysoki ośmiotysięcznik. Droga na Lhotse do wysokości ok. 7500 m pokrywa się z normalną drogą na Mount Everest i wiosną każdego roku oblegana jest przez tzw. wyprawy komercyjne. Na szczycie Lhotse stanęło 17 Polaków, w tym aż 3 Panie. Ostatnio - w maju 2012 szczyt zdobyły Anna Lichota i Kinga Baranowska. Lhotse w kierunku południowym obrywa się wielką, słynną ekstremalnie trudną południową ścianą. W trakcie próby jej pokonania w 1989 roku odpadł od ściany i zginął Jerzy Kukuczka. Pierwszego wejścia zimowego dokonał Krzysztof Wielicki w 1988 roku. Do końca 2011 Lhotse zdobyły 432 osoby, w tym 136 bez użycia aparatury tlenowej. Strona: www.polskihimalaizmzimowy.pl.

Podróżując poznajesz siebie.

Festiwalowi towarzyszy, przygotowana przez Polską Akcję Humanitarną  wystawa fotografii Barta Pogody pt: „Sudan: Portret Kobiet”. Wystawa będzie czynna do 23 kwietnia 2013 r. Polska Akcja Humanitarna  www.pah.org.pl, realizuje swoją misję także poprzez współpracę z fotoreporterami przy zbieraniu najwyższej klasy materiału fotograficznego ilustrującego rzeczywistość globalnego Południa.

Sudan Południowy to jeden z najbiedniejszych rejonów świata. W 2005 roku, po ponad dwudziestu latach wewnętrznej wojny między północą a południem, zawarto porozumienie pokojowe gwarantujące autonomię. Długotrwała wojna doszczętnie wyniszczyła kraj. Ludzi mających za sobą traumatyczne przeżycia (utratę bliskich, sytuację narażenia życia, wieloletnie egzystowanie w obozach dla uchodźców, konieczność ciągłych ucieczek) dotyka bieda, brak wszelkiej infrastruktury, brak funkcjonującej struktury państwowej. Konieczność zmagania się ze zrujnowaną okolicą oraz surowym klimatem skutkuje ciągłymi konfliktami etnicznymi. Mimo trudnych warunków życia i wynikających z nich wielu ciężkich codziennych obowiązków, kobiety w Sudanie są dumne, pewne siebie i aktywne w zabieganiu o poprawę jakości życia. Chętnie tworzą grupy, wspólnoty wioskowe, wybierają swoje liderki. Pytane o marzenia powtarzają: bezpieczeństwo, woda, dostęp do wiedzy.
 
Bart Pogoda - podróżnik i fotograf. Studiował w Instytucie Twórczej Fotografii (ITF) w Opavie. Od 2000 roku odwiedził ponad 80 krajów. Interesują go miejsca i ludzie. Współpracuje z magazynem „VIVA!”, „Pani” i „Podróże”. Na co dzień pracuje, jako fotograf reklamowy przy sesjach fotograficznych i produkcjach filmowych dla takich agencji jak Saatchi & Saatchi, G7, DDB. Członek agencji TheWideAngle.com i kolektywu www.un-posed.com. Oprócz fotografii podróżniczej i reportażowej realizuje także projekty multimedialne. Jego blog (www.bartpogoda.net) zaliczany jest do czołówki blogów podróżniczych w Polsce. Strona: www.bartpogoda.com.

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności19 kwietnia 202411:23

Nowy wybieg dla psów w Rodzinnym Parku Rozrywki

Nowy wybieg dla psów w Rodzinnym Parku Rozrywki  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl, fot. Natalia Maciejek
Aktualności19 kwietnia 202412:38

Na dzielnicowym zawsze można polegać

Na dzielnicowym zawsze można polegać - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności19 kwietnia 202412:05

Supermoce na scenie Festiwalu Karaoke

Supermoce na scenie Festiwalu Karaoke - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Sport19 kwietnia 202411:06

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności19 kwietnia 202413:30

Wodzisław Śląski na weekend

Wodzisław Śląski na weekend - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl, fot. Natalia Maciejek
Aktualności19 kwietnia 202413:37

Ponad tysiąc przebadanych, jeden zatrzymany

Ponad tysiąc przebadanych, jeden zatrzymany - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Aktualności19 kwietnia 202412:03

Zrób zakupy na sobotnim Ekobazarze

Zrób zakupy na sobotnim Ekobazarze - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl
Reklama
Aktualności19 kwietnia 202413:42

21 kwietnia idź na wybory i wybierz prezydenta miasta

21 kwietnia idź na wybory i wybierz prezydenta miasta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. freepik.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.