Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia14 czerwca 202308:03

W kościele św. Anny odsłonięto kryptę dawnych właścicieli Gołkowic

W kościele św. Anny odsłonięto kryptę dawnych właścicieli Gołkowic - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Godów:

W ubiegłym roku Rada Gminy w Godowie podjęła uchwałę o przyznaniu dotacji w kwocie 65.000 zł na dofinansowanie prac budowlanych w zabytkowym kościele Św. Anny w Gołkowicach. Ich efektem jest m.in. odsłonięcie krypty z doczesnymi szczątkami dawnych właścicieli Gołkowic.

- Kościół w Gołkowicach jest ważnym elementem materialnego dziedzictwa kulturowego naszej gminy. Dzięki przekazanym środkom i zrealizowanym pracom cześć tego dziedzictwa została zabezpieczona dla przyszłych pokoleń mieszkańców Gołkowic i naszej gminy - podkreśla wójt Mariusz Adamczyk.

Prace budowlane, na które Rada przyznała dotację, objęły wykonanie systemu sygnalizacji pożarowej, wykonanie instalacji awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego oraz przeszklenie fragmentu drewnianej podłogi w zabytkowej świątyni. Drewniany kościół w Gołkowicach należy do cenniejszych przykładów kultury sakralnej w gminie. Z uwagi na walory zabytkowe stanowi on ważny element promocji gminy. Kościół pochodzi z 1878 r. i został wybudowany w miejscu dawnych drewnianych kaplic: zamkowej pw. Św. Michała i powstałej w jej miejsce kaplicy pw. Św. Anny.

Przypadkowe odkrycie podczas remontu

W trakcie realizowanych w 2018 r. prac remontowych w kościele, podczas naprawy drewnianej podłogi, która zaczęła się wykrzywiać, przypadkowo odkryta została krypta, w której robotnicy zauważyli pozostałości trumny i ludzkie szczątki. Z dostępnych źródeł historycznych wynika, że najprawdopodobniej należą one do jednego z dawnych właścicieli Gołkowic Jana Rudolfa Celesty i jego żony Joanny Alojzy z domu Suenin (de Suenne). Ze źródeł wynika, że Jan Rudolf Celesta, który nabył Gołkowice po 1710 r., czynił starania uczynienia z nich oddzielnej parafii, ale jedynym co mu się udało, było uzyskanie dla kościółka przywileju kaplicy publicznej. Po swojej śmierci został w niej, a w zasadzie pod kaplicą lub przed jej wejściem (ówczesna kaplica była znacznie mniejsza niż obecny kościół) pochowany.

Krypta została pod nadzorem konserwatora zabytków odpowiednio zabezpieczona. Jeśli w przyszłości zostaną przeznaczone odpowiednie fundusze, zostanie ona poddana szczegółowym badaniom konserwatorskim.

Z Włoch, przez Kraków do Gołkowic

Jak podaje internetowa Encyklopedia Województwa Śląskiego, Rodzina Celestów pochodziła prawdopodobnie z Włoch, osiadła w Krakowie. Krakowscy Celestowie byli rodziną bogatych kupców i rajców miejskich, nobilitowanych. Jednym z nich był Kasper Celesta, późniejszy burmistrz Krakowa, który w 1640 r. ożenił się z Zuzanną. Z tego związku, prawdopodobnie w 1648 r. na świat przyszedł Jan Kazimierz Celesta, który zaczął skupować różne ziemie, w tym również na Śląsku Cieszyńskim. Żoną Jana Kazimierza Celesty została Anna Eleonora von Elsinger und der Lohe. Małżeństwo doczekało się dwóch synów, w tym właśnie Jana Rudolfa Celesty, który ożenił się z Joanną Alojzą Suenin. Małżeństwo miało jednego syna Rudolfa Ignacego Celestę, który w uznaniu zasług został baronem. Jego jedyny syn Filip Józef zmarł bezdzietnie i na tym dzieje rodu Celestów z Gołkowic się zakończyły.

Autor: UG Godów, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności5 grudnia 202319:06

Małżeńskie jubileusze w Gminie Mszana [FOTO]

Małżeńskie jubileusze w Gminie Mszana [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Mszana:

Siedemnaście par małżeńskich świętowało w listopadzie Złote Gody, czyli 50-lecie małżeństwa. Dodatkowo cztery pary obchodziły Diamentowe Gody (60-lecie ślubu). Jubilaci spotkali się w sali GOKiR w Mszanie.

red., fot. FB/Gmina Mszana
Reklama
Aktualności6 grudnia 202310:44

Wodzisławscy policjanci zostali Mikołajami. Podarowali swą krew

Wodzisławscy policjanci zostali Mikołajami. Podarowali swą krew - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Przed budynkiem wodzisławskiej komendy odbyła się zbiórka krwi. Krew to najcudowniejszy prezent, jakim każda zdrowa osoba może obdarować innych. Policjanci wodzisławskiego garnizonu zostali Mikołajami, podarowując swoją krew.

KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 grudnia 202319:29

Powiatowy Zespół Orzekania poszukuje lekarzy

Powiatowy Zespół Orzekania poszukuje lekarzy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport6 grudnia 202318:23

Siatkarska rywalizacja w ramach akcji Biała wstążka

Siatkarska rywalizacja w ramach akcji Biała wstążka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Aktualności7 grudnia 202311:11

Specjaliści do pracy poszukiwani

Specjaliści do pracy poszukiwani - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.