Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia14 czerwca 202308:03

W kościele św. Anny odsłonięto kryptę dawnych właścicieli Gołkowic

W kościele św. Anny odsłonięto kryptę dawnych właścicieli Gołkowic - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Godów:

W ubiegłym roku Rada Gminy w Godowie podjęła uchwałę o przyznaniu dotacji w kwocie 65.000 zł na dofinansowanie prac budowlanych w zabytkowym kościele Św. Anny w Gołkowicach. Ich efektem jest m.in. odsłonięcie krypty z doczesnymi szczątkami dawnych właścicieli Gołkowic.

- Kościół w Gołkowicach jest ważnym elementem materialnego dziedzictwa kulturowego naszej gminy. Dzięki przekazanym środkom i zrealizowanym pracom cześć tego dziedzictwa została zabezpieczona dla przyszłych pokoleń mieszkańców Gołkowic i naszej gminy - podkreśla wójt Mariusz Adamczyk.

Prace budowlane, na które Rada przyznała dotację, objęły wykonanie systemu sygnalizacji pożarowej, wykonanie instalacji awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego oraz przeszklenie fragmentu drewnianej podłogi w zabytkowej świątyni. Drewniany kościół w Gołkowicach należy do cenniejszych przykładów kultury sakralnej w gminie. Z uwagi na walory zabytkowe stanowi on ważny element promocji gminy. Kościół pochodzi z 1878 r. i został wybudowany w miejscu dawnych drewnianych kaplic: zamkowej pw. Św. Michała i powstałej w jej miejsce kaplicy pw. Św. Anny.

Przypadkowe odkrycie podczas remontu

W trakcie realizowanych w 2018 r. prac remontowych w kościele, podczas naprawy drewnianej podłogi, która zaczęła się wykrzywiać, przypadkowo odkryta została krypta, w której robotnicy zauważyli pozostałości trumny i ludzkie szczątki. Z dostępnych źródeł historycznych wynika, że najprawdopodobniej należą one do jednego z dawnych właścicieli Gołkowic Jana Rudolfa Celesty i jego żony Joanny Alojzy z domu Suenin (de Suenne). Ze źródeł wynika, że Jan Rudolf Celesta, który nabył Gołkowice po 1710 r., czynił starania uczynienia z nich oddzielnej parafii, ale jedynym co mu się udało, było uzyskanie dla kościółka przywileju kaplicy publicznej. Po swojej śmierci został w niej, a w zasadzie pod kaplicą lub przed jej wejściem (ówczesna kaplica była znacznie mniejsza niż obecny kościół) pochowany.

Krypta została pod nadzorem konserwatora zabytków odpowiednio zabezpieczona. Jeśli w przyszłości zostaną przeznaczone odpowiednie fundusze, zostanie ona poddana szczegółowym badaniom konserwatorskim.

Z Włoch, przez Kraków do Gołkowic

Jak podaje internetowa Encyklopedia Województwa Śląskiego, Rodzina Celestów pochodziła prawdopodobnie z Włoch, osiadła w Krakowie. Krakowscy Celestowie byli rodziną bogatych kupców i rajców miejskich, nobilitowanych. Jednym z nich był Kasper Celesta, późniejszy burmistrz Krakowa, który w 1640 r. ożenił się z Zuzanną. Z tego związku, prawdopodobnie w 1648 r. na świat przyszedł Jan Kazimierz Celesta, który zaczął skupować różne ziemie, w tym również na Śląsku Cieszyńskim. Żoną Jana Kazimierza Celesty została Anna Eleonora von Elsinger und der Lohe. Małżeństwo doczekało się dwóch synów, w tym właśnie Jana Rudolfa Celesty, który ożenił się z Joanną Alojzą Suenin. Małżeństwo miało jednego syna Rudolfa Ignacego Celestę, który w uznaniu zasług został baronem. Jego jedyny syn Filip Józef zmarł bezdzietnie i na tym dzieje rodu Celestów z Gołkowic się zakończyły.

Autor: UG Godów, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności22 maja 202412:20

Mundurowi z Gorzyc na pikniku w Czyżowicach

Mundurowi z Gorzyc na pikniku w Czyżowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Aktualności22 maja 202413:00

Od niedzieli korekta rozkładu jazdy Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej

Od niedzieli korekta rozkładu jazdy Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej   - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Aktualności22 maja 202420:03

11-letni rowerzysta wjechał wprost pod samochód

11-letni rowerzysta wjechał wprost pod samochód - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności22 maja 202412:38

Pomagają, chronią i... spełniają marzenia. Urodzinowa niespodzianka dla Mai [FOTO]

Pomagają, chronią i... spełniają marzenia. Urodzinowa niespodzianka dla Mai [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Rodzice Mai, z okazji jej 7. urodzin zorganizowali spotkanie z policjantami wodzisławskiej komendy. Maja, której marzeniem jest zostać policjantką, wczoraj odwiedziła wodzisławską komendę. Radości i uśmiechu na twarzy dziewczynki nie było końca.

KPP Wodzisław Śląski
Aktualności22 maja 202419:31

Ponad tysiąc zarzutów dla psychoterapeutki

Ponad tysiąc zarzutów dla psychoterapeutki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.