Rydułtowski PSZOK, jako jedyny w Polsce został dofinansowany przez NFOŚiGW

Będzie większy i tańszy – Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Rydułtowach już powstaje. Rydułtowy są jedyną gminą w Polsce, która otrzymała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na jego budowę.
Mieszkańcy Rydułtów będą mogli przywozić tu odpady wszelkiego typu: papier, tworzywa sztuczne opakowania wielowarstwowe, szkło, metale, odpady wielkogabarytowe, zielone, budowlane i rozbiórkowe a także odpady niebezpieczne. PSZOK przyjmować będzie także zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.
Budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów komunalnych w Rydułtowach jest świetnym przykładem na to, jak można wykorzystać szanse, które stwarza przed gminami NFOŚiGW. Początkowo budowa PSZOK-u miała pochłonąć nieco ponad 800 tys zł – tyle też środków pieniężnych zarezerwowanych było na ten cel w budżecie miasta. Okazało się jednak, że dzięki pożyczce z NFOŚiGW można zbudować PSZOK, który zamiast początkowo zakładanych 2 tys m2 będzie zajmował powierzchnię 4 tys m2. Większy PSZOK to większe możliwości. Dodatkowa powierzchnia, na której składowane będą między innymi odpady zielone, wielkie gabaryty czy sprzęt elektryczny i elektroniczny nie będzie kosztować więcej. Pożyczka udzielona przez NFOŚiGW zostanie bowiem umorzona aż w 40%. Podsumowując, miasto Rydułtowy wzbogaci się o pojemniejszy i nowocześniejszy obiekt niż początkowo zakładano. Pozwoli on sprawniej obsługiwać mieszkańców, a co za tym idzie, nasze miasto będzie czyste i estetyczne.
Budowa PSZOK-u była konieczna. Obowiązek taki na miasto nakłada ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach (ustawa śmieciowa). „Obowiązek” to w tym przypadku słowo klucz, które odnosi się nie tylko do gminy. Mieszkańcy również muszą przestrzegać zapisów ustawy. A te nakładają na nich obowiązek przywożenia właśnie do PSZOK-u choćby odpadów zielonych, których nie można wrzucać do koszy na odpady. Punkt Selektywnej Zbiorki Odpadów Komunalnych w Rydułtowach znajdować będzie się przy ul. Jesionowej a otwarty będzie z początkiem sierpnia tego roku.
Jedynym warunkiem udzielenia preferencyjnej pożyczki przez NFOŚiGW było osiągnięcie tzw. efektu ekologicznego, który możemy rozumieć, jako zmniejszenie liczby zmieszanych odpadów o 380 Mg/rok. Aby osiągnąć wyznaczone wskaźniki, śmieci, które trafią na PSZOK muszą być posegregowane, wtedy też będzie łatwiej je przetworzyć. To ważne, ponieważ w ten sposób uda się utrzymać nasze miasto w czystości oraz, co nie mniej istotne – budżet w ryzach.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz