Palący problem – barszcz Sosnowskiego

W związku z pojawiającymi się interwencjami, dotyczącymi występujących w województwie śląskim stanowisk barszczu Sosnowskiego Heracleum sosnowskyi informujemy, że w przypadku jego stwierdzenia, należy zwrócić się z informacją do właściwego urzędu gminy.
Lokalne populacje barszczu Sosnowskiego powinny być kontrolowane na poziomie gminy. Samorządy są do tego zobowiązane ustawą z 1990 r. o samorządzie gminnym, która mówi, że do zadań własnych gminy należą m. in. sprawy związane z ochroną środowiska i przyrody oraz ochrony zdrowia. Ten sam akt prawny upoważnia także organy gminy do stanowienia aktów prawa miejscowego. Zgodnie z treścią artykułu 40, rada gminy może wydawać przepisy porządkowe, jeżeli jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia obywateli. Przepisy takie, mogą obligować właścicieli terenów, na którym występuje barszcz Sosnowskiego, do skutecznego usunięcia rośliny.
Ponadto, artykuł 15 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, przewiduje, że jeżeli z winy właściciela terenu wystąpi problem degradacji gruntów stanowiących użytki rolne, a za takie można uznać występowanie populacji gatunku inwazyjnego, wówczas wójt (burmistrz, prezydent) nakazuje właścicielowi wykonanie odpowiednich zabiegów. W przypadku niewykonania decyzji, wójt (burmistrz, prezydent) zleca wykonanie zastępcze tych zabiegów na koszt właściciela.
Więcej informacji na temat występowania barszczu sosnowskiego znajduje się TUTAJ, natomiast opracowanie wytyczne dotyczące zwalczania barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) i barszczu Mantegazziego (Heracleum mantegazzianum) na terenie Polski TU.
Fot.: Fot.: I, Hugo.arg [GFDL, CC-BY-SA-3.0 lub CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], Wikimedia Commons.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz